Урок на тему: "Рослини, їхня будова"

Про матеріал

Ознайомити дітей з будовою рослин, з'ясувати значущість кожного органа рослини. Розвивати зв'язне мовлення, мислення дітей. Виховувати дбайливе та бережне ставлення до природи.

Перегляд файлу

Тема:Рослини, їхня будова.

Мета: навчальна: ознайомити дітей з будовою рослин, з’ясувати значущість кожного органа рослини;

розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, мислення дітей;

виховна: виховувати дбайливе та бережне ставлення до природи,

Обладнання: ілюстрації рослин, гербарій, таблиця: «Рослини»

Тип уроку:урок засвоєння нових знань

Міжпредметні зв’язки:природознавство – українська мова

Перебіг уроку.

І. Організаційний момент.

  1.                     Привітання.
  •                    Доброго дня, усміхнені личка!

Декламування вітального вірша.

               «Добридень, добридень,

Добридень!» — скажу.

Як ранок настане,

До школи біжу.

Цікаві завдання чекають на нас.

Мерщій до роботи, у рідний свій клас!

  1.                     З'ясування настрою дітей.

 

ІІ. Робота з календарем погоди.

- Який сьогодні день?

- Який день тижня?

- Яка погода сьогодні?

- Які зміни сталися в природі? (Відповіді дітей)

 

         ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

а) Робота над загадками.

1.Маю плаття зелененьке,

   Гнучкі, ніжні віти,

   Білу кору, стан тоненький...

   Як я звуся, діти?

                           (Береза)

2.Квітка гарненька,

   Із сонечком схожа,

   Краї біленькі,

   А середина жовта.

                           (Ромашка)

3.Круглий, як сонце,

             Смугастий, бокатий,

             Дуже солодкий

             І трішки хвостатий.

                                       (Кавун)

          5.І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, -

             бо я добра.

                                        (Картопля)

          6. Ніхто її не лякає, а вся тремтить.

                                         (Осика)

 

Вчитель: Одним словом це можна назвати як? (Рослини)

  • Сьогодні ми говоритимемо про….прочитайте:

 

 


                                   НИ                                       ЛИ

 

 

 

 

                                                     РОС

 

 

б) «Асоціативний кущ»

- Що ви розумієте під словом рослини.

(Учитель записує на дошці усі можливі відповіді дітей)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV.Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

  1.                     Проблемне запитання.
  • Як на вашу думку, рослини належать до живої чи неживої природи? (Відповіді дітей.)
  • Доведіть, що рослини – частина живої природи. (Рослини дихають, ростуть, живляться, помирають)
  • Подумаємо, що потрібно рослині для життя?
  1.                     Повідомлення вчителя з елементами бесіди.

(На дошці малюнок дерева і квітки) (Додаток 1)

  • Чому радіє квітка і будь – яка рослинка? Відгадаємо загадку:

Гарне, добре, по небі гуляє.

На всіх дивиться,

А на себе дивитися не дозволяє.

                                               (Сонце).

  • Що дає рослинам сонечко?

                                             (Тепло і світло)

  • А з ким ще товаришують рослини?
  • ( З водичкою, землею)
  • Вірно, адже сила від матінки -Землі.

Кожному із нас мати-Земля дає свої сили. Тільки умій їх взяти, знай свою Землю-матір, люби її і шануй. Як може взяти сили від землі дерево. За допомогою чого?

Слайд 2

- Звичайно, коріння. А ще корінь закріплює рослину в грунті, міцно її утримує.

Слайд 3

- Для чого потрібне стебло? (Стебло. На ньому є листки, квіти, плоди. По стеблу поживні речовини рухаються до листків, квітів і плодів. Ці речовини підтримують життя рослин. Стебло може бути зеленого або коричневого кольору).

Слайд 4

- Навіщо потрібне листя? (Листки, найчастіше бувають зеленого кольору. Вони можуть бути гладенькі, шорсткі, округлі чи зазубрені. Листям рослина дихає)

Слайд 5

- А квітки? Хто з вас бачив, як цвіте сосна? А дуб? Які в них квіти? (Маленькі, невиразні). Що ж дає квітка рослині? Лише привабливість, красу? (У кожної рослини квітка різна за величиною, формою і коль­ором. За допомогою кольору квіти приваблюють до себе комах, які запилюють їх. Потім утворюється плід з насінням)

Слайд 6,7,8

- Яке значення плоду? (Запилена квітка перетворюється на плід. Плоди також бувають різні за кольором і виглядом. Горіхи, яблу­ка, сливи — це плоди. За допомогою насіння з плодів рослини розмножу­ються.)

- Як видумаєте чи зможе рослина жити без якогось органа?

Слайд 9

Висновок: Всі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Кожен орган має свою назву: корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням. Усі органи рослини важливі. Це єдине ціле.

 

V. Фізкультхвилинка.

 Добре те, що сонце світить.

Добре те, що віє вітер.

Добре те, що цей ось ліс

Разом з нами ріс і ріс.

Добре гратися надворі.

Добре вчитися у школі.

Добре плавати в ставу.

 Добре те, що я живу.

 

VI. Практична робота. Робота в парах.

(На партах у дітей рослина, поділена на окремі частини)

         - Перед вами рослина. Спробуємо забрати хоч одну із її частин, що трапиться?

Завдання:

- Пояснити, що станеться з яблунею, якщо заберемо квітку. Чого не буде?

- Що буде з берізкою, якщо забрати корінь?

- Як виглядатиме троянда без стебла?

- Уявіть рослину огірка без листя.

- Що станеться з рослиною?

 

VII. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота з підручником.

  • Розгляньте малюнок на с. 44, назвіть і покажіть кожен орган рослини.

    2. Гра «Так чи ні» (Якщо відповідь «Так» діти піднімають зелений листочок, а якщо відповідь «Ні» - червону квіточку.

- Корінь вбирає із ґрунту воду?

-У плоді утворюються поживні речовини?

-З насіння виросте квітка?

-Стебло проводить воду від кореня до всіх органів?

-З листя утворюється плід?

-Листя буває гладеньке і шорстке?

 

VIII. Підсумок уроку.

Немає жодної билинки, яка б не мала бла­готворної сили для людини. І все це тому, що рослина вбирає в себе те, що її оточує, як сонце всіх гріє, освітлює душу. Хочеться, щоб ми більше розуміли душу зеленої росли­ни, бережно ставилися до рослинного світу. Зелений світ — це той світ серед якого і завдяки якому живе людина на Землі. Зелений колір — це колір життя.

Вправа «Незакінчені речення» (Вчитель починає речення, а діти мають його закінчити).

  • На сьогоднішньому уроці я дізнався, що рослини....
  • Всі рослини мають....
  • Корінь рослині потрібен для...
  • Листя рослині потрібне для...
  • Рослина не зможе жити без...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

doc
Додано
25 липня 2018
Переглядів
836
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку