Тема: Розв’язання задач на обчислення площ многокутників. Мета уроку: |
• Навчальна: поглибити знання учнів з даної теми; формувати вміння застосовувати отриманні знання під час розв’язування задач, накопичувати методи й прийоми розв’язування задач. • Розвиваюча: активізувати пізнавальну діяльність учнів; розвивати вміння міркувати, аналізувати і робити висновки. |
• Виховна: підвищувати інтерес до геометрії; виховувати старанність, уважність, творчу ініціативу; виховувати вміння приймати рішення, силу волі віру в |
майбутнє та подолання життєвих труднощів і проблем. Тип уроку: удосконалення знань, формування вмінь та навичок. Наочність і обладнання: підручник, індивідуальні картки, мультимедійна система: комп’ютер, проектор, екран, презентація PowerPoint. Хід уроку І Організаційний момент (Слайд 1-2)
«Знати - це насамперед користуватися знаннями» Василь Сухомлинський |
3. Вступне слово вчителя (Слайди 3-5) У звичайному житті на кожному кроці ми зустрічаємось з поняттям «площа». Що таке «площа», знає кожен. Кожен розуміє сенс слів: площа кімнати, площа присадибної ділянки, лісового масиву, поля. Вимірювання площ вважають одним з найдавніших розділів геометрії; зокрема назву «геометрія» (тобто «землемірство») пов’язують саме з виміром площ. Сьогодні урок ми присвятимо розв’язуванню задач |
на обчислення площ, плоских фігур. Виникає питання: у яких галузях науки і техніки може знадобитися поняття площі та вміння обчислювати площу?(Відповіді) Дійсно, важко знайти область і професію де площа не знайшла б своє застосування. |
Завдання , які ми будемо вирішувати на уроці зустрічаються і в оточуючій нас дійсності вирішувати їх нас «змушує» саме життя.
II Перевірка домашнього завдання.
(Слайд 6-7)
Задача 1. За готовим рис.1 знайти площу трапеції ABCD. Пояснити, як знайти висоту ВН.
Дано: ABCD - трапеція рівнобічна
АВ= 8см; ВС=2см; AD=10cm; ZA=30°
Знайти: S
Розв’язання
Розглянемо △ АВН із прямим кутом Н, ∠A=30° а проти кута 30° лежить
катет, що дорівнює половині гіпотенузи, отже, АН= 4 см
S= 4=24 (см)
Сторона трикутника 8 см, а висота, проведена до неї 10 см. Знайти площу цього трикутника.
Розв’язання
S=aha; S=8 * 10=40(см2)
Перевірити вірність виконаних ‘завдань
Які труднощі виникли при виконанні домашнього завдання? Хто виконав
завдання двох рівнів?
Повідомлення теми та мети уроку (Слайд 8-9)
III Актуалізація опорних знань.
Виконання усних вправ:
Повторення формул площ плоских фігур
Таблиця. Встановити відповідність (Слайд 10)
2) Відповіді:
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Є |
Ж |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1-Г; 2-Б; 3-Д; 4-А; 5-Є; 6-Ж.
IV Розв’язування задач
(Слайд 11)
1) Фронтальна робота за готовими малюнками:
Задача 1
Задача 2 ,3
2) (Слайд 12-15)
Розв’язати задачу на дошці № 788
Менша бічна сторона прямокутної трапеції дорівнює 8 см, а гострий кут - 45°.
знайдіть площу трапеції, якщо в неї можна вписати коло.
с
Дано: ABCD- прямокутна трапеція: CD- 8 см.
∠ВАМ = 45°, коло вписане в трапецію.
Знайти: площу.
Розв’язання
Проводимо висоту ВМ, утворився рівнобедрений трикутник АМВ
ВМ= 8 ∠АВМ = ∠ВАМ = 45°
За теоремою Піфагора Знаходимо АВ
АВ= = = 8 (см)
Якщо коло можна вписати в чотирикутник, то BC+AD= 8 + 8
Площа трапеції:
S = BM
S = 8 = (4+4)8 = 32+32(см)
Відповідь: S=32+32(см)
Практичні задачі
Басейн має форму ромба. Довжина його діагоналей дорівнює 20м і 16м. яку площу займає цей басейн. (160м2)
площу?
Морква: 9м2
Зелена цибуля: 10м2
Салат: 5м2
V Підсумок уроку
(Слайд 16)
Вправа «закінчи речення»
Метод «Незакінчене речення»
(добутку сторони на висоту, проведену до цієї сторони: S=aha=bha)
(добутку його сусідніх сторін: S= ab)
(півдобутку сторони на висоту проведену до цієї сторони: S=aha=bhb =chc
(півдобутку його катетів: Sab)
(квадрату його сторони S=a2; половині квадрата його діагоналі: S=d2)
(половині добутку діагоналей S=d1d2 добутку сторони на висоту опущену на цю сторону S=aha)
(добутку півсуми основ на висоту S=h)
Продовжіть фразу:
(Слайд 17)
• Сьогодні на уроці я повторив...
• Сьогодні на уроці я закріпив...
VI Домашнє завдання
(Слайд 18)
Розв’язати № 789, №794.