Тема: Створення ескізу вишивки рушника.
Мета:
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв'язки: історія України, географія, народознавство, декоративно-прикладне мистецтво, трудове навчання.
Обладнання: Інтерактивна дошка, комп’ютер, картки-схеми.
Художній матеріал: зразки робіт, презентація
Музичний та відео матеріал: фрагмент відео, записи музичних творів «Пісня про рушник», «Ой, рушник рушничок», українські мелодії.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності до роботи.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Перевірка готовності учнів до уроку.
2. Очікування
- Який у вас настрій?
- Що очікуєте від уроку?
Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці мені б хотілось…»
Уроки образотворчого мистецтва – це можливість проявити і розвинути свою творчість, фантазію.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення вивченого матеріалу
- На минулих уроках ми розпочали знайомство з ДПМ
- Гра «Закінч речення»
Декоративно-прикладне мистецтво – це…(вид мистецтва, суть якого полягає у виготовленні предметів, що мають художні якості й призначені для практичних потреб).
До декоративно-прикладного мистецтва належать…(розпис, ткацтво, вишивка…).
Орнамент — це... (візерунок побудований на ритмічному чергуванні й поєднанні геометричних елементів або стилізованих тваринних чи рослинних мотивів.)
Він застосовується в... ( розмальовуванні стін будинків, прикрашанні ваз, глечиків, посуду, рушників, килимів, меблів, в оформленні одягу.)
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Сьогодні на уроці ви пригадаєте символи у вишивці, види орнаменту та намалюєте вишитий рушник.
- Сьогодні ми продовжимо вивчення ДПМ . Дізнаємось більше про символи, кольори які використовуються та їх значення. І спробуємо здобуті знання використати на практиці.
2. Створення проблемної ситуації
Символи оточують людину скрізь. вони буквально охоплюють усі сфери нашого життя.
Окрім державних, офіційних символів є ще й неофіційні символи країн. Це такі народні символи, за якими легко розпізнати країну.
Спробуємо?
пропозиції учнів
Мені подобається ідея щодо українського рушничка як своєрідного символу, оберегу України.
Тож давайте сьогодні поговоримо про український рушник. Сьогодні на уроці пригадаємо символи у вишивці, види орнаменту та намалюєте вишитий рушник.
3. Український рушник – душа народу.
- Що ви знаєте про рушник?
Прогляньте відео репортаж з музею та дайте відповідь на запитання:
відео
4. Розповідь про символи на рушниках
Кожен рушник має свою мову. Знаючи мову символів можна читати рушник як книгу.
- Який найпоширеніший символ на рушниках? (дерево життя)
Давайте розглянемо ще найпоширеніші:
слайди
Дерево життя - є одним з найпопулярніших символів в українському народному мистецтві. Це своєрідна модель всесвіту і людини, де для кожної істоти, предмету чи явища є своє місце. Стовбур Світового дерева символізує земне існування людей, а його пишна крона — місце життя богів.
Птахи- несуть в собі сонячну енергію, і тому символізують теплоту сімейного життя, знак нової сім’ї – символізують шлюбну пару.
Берегиня— мати всього живого, первісне божество - захисник людини, богиня родючості, природи та добра. З часом Берегиня стала охороницею дому. Зазвичай її вишивали нитками червоного кольору, який був символом очищуючого вогню та сонця і мав охоронні, лікувальні властивості.
Зірки - розкидані по рукавах і зібрані в геометричний орнамент, - це уявлення про структуру Всесвіту, що вже є не хаотичним і безладним, а впорядкованим і гармонійним.
Кінь- символ вірності, відданості, волі.
Дуб– священне дерево, яке уособлювало Перуна, бога блискавки та грому, чоловічої енергії, розвитку, життя. Тому парубки і молоді чоловіки завжди мали при собі чарівний оберег живильної сили свого роду.
Виноград Символіка винограду розкриває радість і красу створення сім’ї, є символом родючості
Калина- назву вона отримала від давньої назви Сонця – Коло. А оскільки плоди калини червоні, вони символізують кров та безсмертний рід.
Хміль - можна віднести до молодіжної символіки. Крім центральної України, візерунок поширений на Поділлі. Хміль несе в собі знак розвитку, буяння та кохання. Хміль – це весільна символіка.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творче завдання.
А чи знаєте ви, що 2007 року в Україні розпочалася акція «Рушник національного єднання»? Понад 1000 найкращих майстринь країни робили вишивку на полотні завдовжки 9 метрів. Це був незвичайний орнамент: у центрі — «Дерево життя», виконане 27 кольорами, за кількістю адміністративних центрів країни. Майже п'ять місяців подорожував рушник із міста до міста, і кожен, за бажанням, міг зробити на ньому стібок.
Настав час попрацювати практично. Наше завдання – створити нескладний ескіз вишитого рушника. Ми будемо намалюємо два види орнаменту
Перша –геометричний ;
Друга –рослинний ;
(Об єднаєтесь у групи )
Пояснення до творчого завдання.
Алгоритм виконання ескізу:
1. Обрати символи для виконання рушничка.
2. Провести допоміжні лінії для орнаменту вгорі та внизу полотна
3. Намітити розташування основного елементу композиції.
4. За потреби виконати легку промальовку олівцем.
5. Виконати орнамент в кольорі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Виставка учнівських робіт.
2. Релексія
Про справжній твір мистецтва говорять: «Зроблено з душею». У народі називають душею саму суть, зміст художнього образу.
Сьогоднішній урок присвячений рушнику-душі українського народу. Адже не дарма М. Рильський сказав: «Шануй звичаї та обряди предків твоїх, бо це твоя окраса».
- Сьогодні на уроці ви багато дізналися про вишивку. А що ви дізналися про себе?
Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці я…»
« Я навчився…», « Я дізнався…», «Мені було цікаво…», «Мені було складно…»
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Закінчити деталізацію рушничка
український поет Андрій Малишко написав слова вірша, який став популярною піснею. Платон Майборода написав музику. Ця пісня-спогад ліричного героя, в якому мати дарує синові вишитий рушник, як символ життєвої дороги. Вірш нагадує нам про найдорожче для кожного - про матір.