Урок на тему шкільне життя у 6 класі

Про матеріал
Розробка урока направлена на актуалізацію лексичних одиниць теми, вживання їх у речення, роботу з текстом підручника
Перегляд файлу

1

 

План-конспект уроку з англійської мови для 6 класу

Тема кроку «School life »

Цілі уроку:

Практичні:

  1. Навчити учнів вживати нові лексичні одиниці на рівні речення.

Освітні:

  1. Прилучати учнів до культури мови, що вивчається.
  2. Розширювати філологічний кругозір учнів.

Розвиваючі: 

  1. Розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакці.
  2. Розвивати уяву учнів.
  3. Розвивати естетичне сприймання дійсності.

Виховні:.

  1. Виховувати почуття ввічливості у стосунках з товаришами.

Схематичний план уроку

  1. Початок уроку: організація класу, повідомлення цілей уроку……2 хв.
  2. Фонетична зарядка…………………………………………………...3 хв.
  3. Повторення вивченого матеріалу…………………………………...10 хв.
  4. Тренування у вживанні лексичних одиниць……………………......7 хв.
  5. Перевірка домашнього завдання…..………………………………...7 хв.
  6. Робота з текстом…...………………………………………………...12 хв.
  7. Завершення уроку, пояснення домашнього завдання, підсумки

уроку ……………………………………………………….…………2 хв.

  1. Виставлення оцінок, їх мотиваці…………………………………....2хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

Етап 1.

Початок уроку: організація класу, повідомлення цілей уроку.

 

Етап 2.

Фонетична зарядка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 3.

Повторення вивченого матеріалу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 4.

Тренування у вживанні лексичних одиниць.

        Прийом 2:

Хорове та індивідуальне повторення лексичних одиниць.

Прийом 3:

«The Communication-  station».

 

Етап 5.

Перевірка домашнього завдання.

 

 

Етап 6.

Робота з текстом.

 

 

 

 

 

Етап 7.

Завершення уроку: пояснення домашнього завдання, підсумки уроку.

 

 

Етап 8.

Виставлення оцінок, їх мотивація.

T: Good morning, children! I am  glad to see you. Today I’m your English teacher. My name is Inna Romanivna.  Let’s start our lesson. Who is on duty today. (Please, write down the date). Who is absent today? Thank you.

Today we continue our theme “School life”.

 

 

T: To start our lesson, to speak correctly we should do phonetic exercise. Look at the blackboard. Here you can see a small poem.

At first I read the poem, then we read together.

My School

I really like my school,

and just want to say,

That’s where I spend,

most of my day.

And now read Ilona (Danylo, Igor).

That’s excellent work.

 

T: We are going to speak about school subjects. Which school subjects do you know?

P: English, Maths, Music, Art, PE, IT, Craft…

T: OK, well done.

     And now let’s watch video.

     Please, answer the questions:

  1. Do you like this video?

P: yes, we do.

  1. Which subjects have you noticed? Give answer one by one.

P: Maths, English, History…

T: You’ve got books (sheet of paper).  You should write down your favorite subject on it and put it onto the schoolbag on the blackboard. And you should pronounce it.

       


T: Let’s work with new words. Please  read and translate, Nikita (Sasha) (Teacher shows the paper with printed words).

OK, well done.

Now your task is to put these words into a sentence. (Pupils got cards with words). You have 2 minutes for this work. Then you should read.

P: I want to improve my English.

 

 

 

 

 

 

 

 

T: Let’s check your home task. It were Ex. 3, 4 at page 61.

    

 

 

 

T: Let’s do Ex. 5, p. 63. We should read and translate some children’s opinions about their school subjects and say which of them they like and which don’t like.

Ilona, read please the first opinion.

P:

T: Which school subject likes Alison? And which dislike?

P: She likes Maths and dislike History.

 

 

T: Your home task is Ex. 3,4 P. 62.

In Ex. 3 you should answer the question according the example. And in Ex. 4 you should read, translate and match both columns. 

 

 

 

 T: Your marks for today….

 

 

1

 

docx
Додано
11 лютого 2020
Переглядів
1405
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку