Тема: Складання таблиці ділення на 3. Складання задачі за поданим розв'язанням
Мета. Ознайомити учнів із таблицею ділення на 3; формувати уміння застосовувати випадки табличного ділення на 3 до розв'язування прикладів і задач, складати задачі за поданим розв'язанням.
Обладнання. Таблиця усних обчислень; таблиця ділення на 3; малюнки до задач; картки для опитування.
Хід уроку
I.Організація класу.
II. Контроль, корекція і закріплення знань.
1.Перевірка домашнього завдання.
а) Зачитати відповідь до задачі 745.
б) Назвати знайдену різницю (№ 746); скласти і розв'язати подібний вираз.
2.Завдання для опитування.
а) Учні складають і розв'язують по одній задачі за № 747.
б) Розказати таблицю множення числа 3 за № 748.
3.КАРТКИ ДЛЯ ОПИТУВАННЯ.
№ 1.
1)Знайти приклади, в яких відповідь 24.
2*9 + 7 3*9- 12 3*4 + 22
18:2+15 3*7 + 3 16 : 2 + 17
2*5+ 9 2*8-4 2-7+ 10
2)Задача. 10 л молока розлили у глечики, по 2 л у кожен. Скільки глечиків наповнили?
№ 2.
1)Виписати приклади, в яких відповідь 12.
16:2 + 4 2*6 + 0 3*3+ 10
12-3*4 18:2 + 6 3*2 + 6
50-12-3 10:2 + 8 8:2 + 8
2)Задача. 8 слив розклали порівну на 2 тарілки. Скільки слив стало на кожній тарілці?
4.Усні обчислення.
а) Знайти пропущені в рядах числа.
4 6 8 12 14 18
6 9 12 18 21 27
— Як побудовано ряди?
Тема: Складання таблиці ділення на 3. Складання задачі за поданим розв’язанням
Мета. Ознайомити учнів із таблицею ділення на 3; формувати уміння застосовувати випадки табличного ділення на 3 до розв’язування прикладів і задач, складати задачі за поданим розв’язанням.
Обладнання. Таблиця усних обчислень; таблиця ділення на 3; малюнки до задач; картки для опитування.
Хід уроку
а) Зачитати відповідь до задачі 745.
б) Назвати знайдену різницю (№ 746); скласти і розв’язати подібний вираз.
а) Учні складають і розв’язують по одній задачі за № 747.
б) Розказати таблицю множення числа 3 за № 748.
№ 1.
2*9 + 7 3*9- 12 3*4 + 22
18:2+15 3*7 + 3 16 : 2 + 17
2*5+ 9 2*8-4 2-7+ 10
16:2 + 4 2*6 + 0 3*3+ 10
12-3*4 18:2 + 6 3*2 + 6
50-12-3 10:2 + 8 8:2 + 8
а) Знайти пропущені в рядах числа.
4 6 8 12 14 18
6 9 12 18 21 27
— Як побудовано ряди?
б) Гра “Визволи пташку”.
На дошці — малюнок. Учні мовчки обчислюють “ланцюжок”. Хто перший отримає відповідь, виходить до дошки, вписує її в останній кружечок і “визволяє пташку з клітки”.
1.Складання таблиці ділення на 3.
На дошці таблиця множення числа 3.
- З кожного прикладу на множення складемо приклад на ділення на число 3.
Записую приклади на дошці, а учні — в зошитах.
2. Первинне закріплення.
А) Робота з таблицями за вправою № 749.
б) Розв'язування прикладів № 750 (з коментуванням).
В) Розв’язування задачі 751 (самостійно).
18:3=6
Відповідь: потрібно 6 банок.
V.Розвиток математичних знань.
1. Виконання завдання з логічним навантаженням (№ 752*). Невідоме число позначимо “віконцем” (). Учні ще раз читають задачу і складають вираз.
□ - 20 = 65
Учні приходять до висновку: невідоме число — зменшуване, отже,
Отже, якщо різниці додати від’ємник, знайдемо невідоме число.
65 + 20 = 85.
Складання задач за поданим розв’язанням.
15:3 = 5 (ж.).
3) Групова робота.
На дошці записані завдання різної складності. Учитель пропонує учням вибрати одне з них і розв’язати.
Перший рівень.
Обчислити.
12:3+25 10:2 + 55
8:2+96 6 : 3 + 48
15:3+17 3-6-12
Другий рівень.
Знайти значення виразів.
3*а+15, якщо а = 8;
12 : а — 4, якщо а = 3;
3* а + 77, якщо а = 6;
14 : а — 7, якщо а = 2;
а*6 + 15, якщо а = 2.
Третій рівень.
Задача. Оксана склала з паличок один шестикутник і 8 окремих однакових трикутників. Скільки паличок використала Оксана?
Четвертий рівень.
а) Дібрати таке число, щоб рівність була правильною.
3 •□ = 21 □ * 9 = 27
3 • □ = 24 — 12 3 • □ = 16 + 5
б) Задача. Довжина сторони рівностороннього трикутника дорівнює 2 дм. Чому дорівнює сума периметрів двох таких трикутників?
№№ 753, 754 (с. 127); повторити таблицю ділення на 3.