Урок з теми: «Сонце»
План уроку
Щоб викликати інтерес в учнів та створити в них правильне уявлення про розміри планет Сонячної системи, доцільно навести порівняння, що його дає Я. І. Перельман у книжці «Занимательная астро- номия»: «Якщо Сонячну систему зобразити у вигляді круга з площею 9 км2, то Сонце за розмірами буде таким, як кулька для настільного тенісу, Юпітер і Сатурн — як два горіхи, решта планет — як дві булавкові головки і три крупинки». На основі цих даних учні можуть уявити, наскільки великі масштаби Сонячної системи порівняно з розмірами Сонця й планет. Водночас це дає можливість емоційно підвести учнів до теми уроку.
Наводячи загальні відомості про Сонце, доцільно використати такі висловлювання вчених про наше світило:
«Сонце і планети обертаються навколо Землі, яка розташована нерухомо в центрі Всесвіту. Наш вогонь за своїм кольором не має ніякої подібності зі світлом сонячним, сліпучої білизни. Сонце не складається з вогню; воно є величезним скупченням ефіру; тепло Сонця створюється дією його на ефір під час обертання навколо Землі». (Арістотель)
«З цієї нової точки зору Сонце уявляється мені надзвичайно величною, величезною та яскравою планетою; очевидно, це перше чи, точніше кажучи, єдине первинне тіло нашої системи... найімовірніше, що воно населене, подібно до інших планет, істотами, органи яких пристосовані до особливих умов, що панують на цій величезній кулі». (Вільям Гершель)
«Майже неможливо сумніватися в тому, що фотосфера — це шар хмар».
(Р. Юнг)
Зачитуючи ці висловлювання, доцільно запропонувати учням обговорити їх. Для створення проблемної ситуації учням слід поставити запитання: Чи правий був учений? Чи змінилися уявлення про Сонце відтоді, і якщо змінились, то як саме ?
Розповідаючи про Сонце, звертаю увагу учнів на те, шо знання про центральне тіло Сонячної системи необхідні кожній людині, оскільки вони пояснюють полярні сяйва, магнітні бурі, зміни в сейсмічній активності Землі тощо.
Заслуховуємо повідомлення учнів, загальні відомості про Сонце (дод. 1).
ДОДАТОК 1
Сонце — центральне світило Сонячної системи. Явища, шо відбуваються на ньому, великою мірою визначають процеси, які відбуваються на планетах, зокрема й на Землі.
Водночас Сонце — це типова жовта зоря серед багатьох мільярдів інших зір нашої Галактики. Завдяки винятковій близькості до Землі Сонце — єдина зоря, на поверхні якої ми бачимо окремі деталі і властивості якої порівняно з іншими зорями добре вивчено.
Сонце (від грецьк. helios — сонце) є джерелом усієї енергії на Землі для всього живого й неживого на її поверхні.
Сьогодні більшість дослідників вважають, що Сонце подібно до інших зір виникло внаслідок конденсації матерії у центральній частині великої холодної газопилової хмари. Можливо, згідно з іншою гіпотезою, рухаючись по своїй орбіті, Сонце захопило рій холодного пилу й газу і продовжувало рухатися далі разом з ним. І в першому, і в другому випадках під дією сили тяжіння Сонця несформований рій міжзоряної речовини мав ущільнюватися й набувати певної форми. Сонце виявилося оточеним обертовою хмарою дрібних твердих частинок і газу. Хмара твердих частинок і газу, що оточувала Сонце, отримала назву протопланетної (від грецьк. ргоtos — перший). З цієї холодної первинної хмари згодом утворилися планети Сонячної системи. Стародавні народи, звісно, помилялися, вважаючи Сонце божеством. Проте вони були праві в тому, що будь-який прояв життя взагалі неможливий без Сонця.
Діаметр Сонця можна виміряти в темному приміщенні, в яке крізь маленький отвір проникають сонячні промені. Якщо щільний білий папір установити перпендикулярно до сонячних променів, то на папері з’явиться зображення Сонця. Чим далі аркуш паперу від отвору, тим більшим буде на ньому зображення Сонця. Наприклад, на відстані 107 см діаметр його дорівнюватиме 1 см, на відстані 214 см — 2 см і т. д. Діаметр зображення завжди буде в 107 разів менший за відстань паперу від отвору. Діаметр Сонця буде також у 107 разів менший за відстань від нього до Землі.
Відстань від Землі до Сонця становить 150 млн кілометрів. Отже, діаметр Сонця можна визначити так (мал. 1):
150 000 000 км : 107 = 1 400 000 км.
Відстань від Землі до Сонця можна виміряти за допомогою радара. Сигнал від нього надходить до Сонця за 500 с (мал. 2, 1), відбивається від поверхні Сонця і за такий самий час повертається на Землю (мал. 2, 2). Враховуючи швидкість сигналу радара, яка дорівнює швидкості світла, можна знайти відстань від Землі до Сонця. Сучасна космічна ракета здолала б цю відстань за 17 років (мал. 2,3).
Мал. 2. Схема вимірювання відстані від Землі до Сонця
На будь-яке тіло, що рухається по колу, діє відцентрова сила. Її значення легко обчислити: на тіло масою т, яке обертається по колу з радіусом R зі
швидкістю V, діє відцентрова сила На Землю також діє відцентрова сила, яка відриває нашу планету від Сонця. Якби з боку Сонця на Землю не діяла гравітаційна сила, Земля полетіла б у космічний простір. За законом всесвітнього тяжіння, між Сонцем і Землею діє сила всесвітнього тяжіння.
Якби на Землю діяла лише гравітаційна сила, а відцентрової сили взагалі не існувало, то через чверть року Земля впала б на Сонце. Але ці сили зрівноважують одна одну:
Звідси:
Швидкість відома і дорівнює 30 км/с, відомі також відстань R та гравітаційна стала G. Тому можна визначити масу Сонця: М=2 • 1О30 кг. Астрономи позначають її символом Мо. Точне значення маси Сонця становить 1,99 • 1О33 кг. Маса його дорівнює сумі мас усіх нуклонів, кількість яких становить 1057. Електрони роблять у сонячну масу значно менший внесок, оскільки маса електрона приблизно у 2000 разів менша за масу нуклона.
Маса Сонця у 760 разів більша за масу всіх планет Сонячної системи, разом узятих. Вона у 333 000 разів більша за масу Землі. У Всесвіті є зорі, маса яких у 100 разів більша за масу Сонця, але є й такі, маса яких набагато менша за масу Сонця. Робимо висновок, що Сонце — звичайна зоря.
Сонце складається на 92 % з Гідрогену, Гелію на Сонці менш як 8 %, залишок - 1 % становлять усі інші елементи. Таким чином, на 100 000 атомів Гідрогену припадає 8500 атомів Гелію, 66 атомів Оксигену, 33 атоми Карбону, 9 атомів Нітрогену, 8 атомів Неону, 4 атоми Феруму, 2 атоми Сульфуру і т. д. Інші елементи представлено ще в меншій кількості.
Використовуючи підручник [3] і повідомлення учнів, складаємо таблицю «Будова Сонця».
Щоб розповісти про температуру на Сонці, розглядаємо графік залежності температури від радіуса. ( мал.3).
Зазначаю, що найнижчу температуру має фотосфера (6000 К), у хромосфері та короні вона значно вища. Ставлю проблемне завдання: пояснити, чому підвищується температура в короні. З’ясовуємо, що висока температура корони пов’язана з малою густиною речовини в ній, внаслідок чого частинки речовини досягають великих швидкостей.
Щоб мати уявлення про цю густину, наводжу такий приклад: якщо стиснути речовину корони так, щоб її густина дорівнювала густині земної атмосфери, то навколо Сонця утвориться оболонка завтовшки кілька сантиметрів.
Учням цікаво повідомити, що частина планет Сонячної системи, в тому числі й Земля, перебувають у самій сонячній короні.
Під час вивчення цього питання використовуються матеріали, зібрані учнями (дод. 2).
ДОДАТОК 2
На Сонці не існує хімічного елемента, якого немає на Землі. Раніше вчені вважали, що таким елементом є Гелій. За допомогою спектрального аналізу він був відкритий на Сонці, а тому й отримав назву гелій, що означає «сонячний елемент». Пізніше він був відкритий і на Землі, де його значно менше, ніж на Сонці.
У сонячному спектрі (мал. 4) спостерігаємо темні лінії по
глинання. Кожна з них відповідає атомам конкретного елемента. Товщина ліній визначається кількістю даного елемента. Вивчення спектра інших зір дало підстави стверджувати, що їхній хімічний склад приблизно збігається зі складом Сонця. Те саме можна сказати про хімічний склад усього Всесвіту.
Температуру на поверхні Сонця визначають за допомогою сонячного спектра. Інтенсивність випромінювання в окремих частинах спектра відповідає температурі 6000 К. Така температура на поверхні Сонця, або фотосфері. У зовнішніх шарах сонячної атмосфери — у хромосфері та короні — спостерігається дещо вища температура. В короні вона сягає приблизно 2 000 000 К. Над місцями сильних спалахів температура на короткий час може досягати навіть 50 000 000 К. Через дуже високу температуру в короні над спалахом різко посилюється рентгенівське та радіовипромінювання.
Незважаючи на те, що з надр Сонця не проникає жодний фотон, ми можемо визначити температуру в будь-якій точці в надрах Сонця. Розрахунки показують, що чим глибше в надра, тим вища температура плазми. Температура підвищується з 6000 К у фотосфері до 13 000 000 К у центрі Сонця (мал. 5).
Температура в різних місцях Сонця:1 — в області коронарних конден- сацій; 2 — над спалахом; 3, 7 — у хромосфері; 4-у фотосфері; 5-у плямах; 6-у надрах (ядрі) Сонця; 8-у короні Сонця
Найнижча температура на Сонці спостерігається в області сонячних плям. У великих плямах температура нижча за 4000 К. Випромінювання 1 м2 білої фотосфери з температурою 6000 К, що оточує пляму, приблизно у 5 разів інтенсивніше за випромінювання 1 м2 самої плями. Тому плями на Сонці здаються темними або навіть чорними.
Сонце має складну будову як внутрішніх, так і зовнішніх шарів.
Зовнішні шари Сонця — це його атмосфера, яку умовно поділяють на три концентричні оболонки.
Фотосфера — це найнижчий і найщільніший шар атмосфери (300 км завтовшки), від якого надходить основний потік сонячного випромінювання. Оскільки товщина фотосфери становить не більш як одну тритисячну частину радіуса Сонця, саме її умовно називають поверхнею Сонця.
Фотосфера має жовто-білий колір, густина її в сотні разів менша від густини атмосфери біля поверхні Землі. Температура фотосфери зменшується з висотою, і той її шар, випромінювання якого сприймає людське око, має температуру близько 6000 К. За таких умов майже всі молекули розпадаються на окремі атоми, і лише у верхніх шарах зберігається відносно небагато найпростіших молекул.
Розглядаючи фотографії Сонця, на його поверхні можна побачити тонкі деталі фотосфери: здається, що всю її засіяно дрібними яскравими зернятками, розділеними темними доріжками (мал. 6). Ці зернятка називають гранулами.
Мал. 6. Сонячна грануляція фотосфери
Температура гранул у середньому на 500 К вища, ніж у проміжках між ними, розміри — близько 700 км. Гранули з’являються й існують близько 7 хв, після чого розпадаються, а на їх місцях виникають нові. Дослідження показали, що гранули — це потоки гарячого газу, які підіймаються вгору, тоді як у темних, дещо прохолод- ніших місцях, газ опускається вниз. Гранули свідчать про те, що під фотосферою (у глибших шарах Сонця) перенесення енергії до поверхні здійснюється внаслідок конвекції.
Над фотосферою лежить наступний шар атмосфери Сонця — хромосфера (від грецьк. сїїгота і sphaira — забарвлена сфера) (мал. 7). Її можна побачити під час сонячного затемнення у вигляді жовто-червоного кільця.
Товщина хромосфери становить 12 000 — 15 000 км, а температура зростає від 4500 К. на межі з фотосферою до 10 000 К. у її верхніх шарах.
Сонячна атмосфера дуже неоднорідна: в ній є довгасті, схожі на язики полум’я, утворення — так звані спікули. Тому хромосфера нагадує траву, що горить. Час життя окремої спікули — до 5 хв, діаметр біля основи — від 500 до 3000 км, температура у 2 — 3 рази вища, а густина менша, ніж фотосфери. Речовина спікул підіймається з хромосфери в корону і розчиняється в ній. Таким чином, через спікули відбувається обмін речовини між хромосферою і короною, яка лежить вище.
Над хромосферою розміщується найбільш протяжний шар сонячної атмосфери — сонячна корона (мал.8).
Вона має сріблясто-білий колір і простягається на висоту кількох сонячних радіусів, поступово переходячи в міжпланетний простір. Температура її на межі з хромосферою становить 100 000 К, а далі зростає до 2 000 000 К.
Корона у мільйони разів менш яскрава, ніж фотосфера, і не перевищує яскравості Місяця у повню. Тому її можна спостерігати лише під час повного сонячного затемнення або за допомогою спеціальних телескопів. Корона не має чітких обрисів, її неправильна форма з часом змінюється.
Найвіддаленіші частини корони не утримуються сонячним тяжінням, і тому речовина корони неперервно витікає в міжпланетне середовище, формуючи явище сонячного вітру (див. мал. 7). Речовина сонячного вітру складається в основному з ядер Гідрогену (протонів) і Гелію (а-частинок). Біля основи корони швидкість частинок не перевищує 0,3 км/с. Але на відстані орбіти Землі їх швидкість досягає 500 км/с при концентрації 1 — 10 в 1 см3. Поширюючись на величезну відстань, аж за орбіту Сатурна, сонячний вітер утворює велетенську геліосферу, яка межує зі ще розрідженішим міжзоряним середовищем.
Активні зони у фотосфері проявляють себе передусім сонячними плямами (мал. 9). За контрастом із фотосферою сонячні плями мають вигляд темних утворень, бо температура речовини в них нижча, ніж у навколишніх ділянках фотосфери. Трапляються як поодинокі плями, так і їх групи. Розміри плям у середньому становлять 40 000 км, проте бувають плями діаметром до 180 000 км.
У великій плямі виділяють значно темніше ядро і півтінь (див. мал. 7). Час життя поодиноких плям досягає кількох місяців, а груп плям — іноді обмежений кількома годинами.
Ще в 1908 р. було доведено, що в плямах є сильні магнітні поля, які виникають під час конвективних рухів речовини у підфотосферних шарах. Індукція магнітного поля в плямах досягає 0,5 Тл. Сильне магнітне поле гальмує вихід гарячої речовини з надр Сонця, а саме тому температура його поверхні в цьому місці знижується.
Пляма, в якій магнітні силові лінії виходять з-під поверхні, має північну полярність N. якщо ж лінії йдуть під поверхню, — південну S 8 (мал. 9). Магнітні силові лінії, які виходять із плям, іноді простягаються далеко за поверхню Сонця у хромосферу і корону.
Мал. 9. Сонячні плями та їх утворення
На сонячному диску спостерігаються світлі утворення — факели (див. мал. 7), вони є супутниками плям. Оскільки в самій плямі потік енергії менший (а з глибини Сонця він рівномірний у всіх напрямах), то ділянка поруч з плямою (факел) — це місце, куди її надходить більше.
У розжареній і дуже розрідженій короні часто з’являються хмари холоднішої плазми (10 000 К). Це — протуберанці. Вони складаються з великої кількості атомів Гідрогену і світяться у спектрі червоного випромінювання На. Плазма протуберанців багато в чому нагадує плазму хромосфери. Протуберанці — це свого роду виступи хромосфери в корону. Звідти і назва їх (від лат. ргоtuberate — виступати) (мал. 10).
Спалахом (мал. 11) називається раптове збільшення яскравості в хромосфері, короні, а іноді й у фотосфері. Спалахи виникають над групами плям або поруч з ними. Можна сказати, що чим більша група плям, тим частіше там виникають спалахи. Протягом дня в найбільших групах плям виникає до десяти, а то й більше спалахів. Площа невеликих спалахів дорівнює площі Європи. У короні вони піднімаються на висоту до 100 000 км. За сучасними уявленнями, спалах — це раптове виділення енергії, нагромадженої у магнітному полі активної зони. Зазвичай спалах починається зі швидкого зростання температури корони до 40 000 000 К, шо спричиняє сплеск рентгенівського випромінювання. Процес розвитку невеликих спалахів триває (5 — 10) хв, надпотужних — до 7 год. За цей час у ділянці сонячної поверхні протяжністю лише 1000 км виділяється близько (1021 — 1025) Дж енергії, яка сумірна з кількістю теплоти, що її випромінює Сонце з усієї своєї поверхні за 1 с, або з кількістю теплоти, шо його отримує Земля від Сонця протягом року.
У середині XIX ст. було встановлено. шо в різні роки кількість плям на Сонці неоднакова. Є роки, коли їх багато — це максимум активності. І навпаки, бувають роки, коли їх на Сонці дуже мало — це мінімум активності. Інтервали часу між максимумом і мінімумом активності називаються циклами сонячної активності (мал. 12), або сонячним циклом. Сонячний цикл триває приблизно 11 років. З кривої сонячних плям випливає, шо сонячний цикл може тривати від 7 до 16 років, тому строго періодичним його вважати не можна.
Сонячні плями та інші явища, шо спостерігаються безпосередньо біля них, впливають на нашу Землю.
Сонячний цикл має своє відображення і на Землі: він виявляється у полярному сяйві, у річних кільцях деяких дерев, у змінах погоди та проявах деяких захворювань, у загальній кількості дорожніх пригод тощо.
З усього сказаного про явища в атмосфері Сонця можна зробити висновок, що вони тісно пов’язані з процесами, які відбуваються в конвективній зоні.
Під час вивчення хімічного складу Сонця використовуємо діапозитиви, які демонструють відносну кількість елементів на ньому, і звертаємо увагу на те, що на Сонці є такі самі хімічні елементи, як і на Землі. Цей факт підтверджує матеріальну єдність Всесвіту.
Розглядаючи різні гіпотези про походження сонячної енергії (метеоритної та ін.), наголошуємо на їх неприйнятності. Зазначаємо, що джерелом енергії Сонця є термоядерні реакції, використовуючи для цього додатковий матеріал (дод. 3).
ДОДАТОК З
Найважливішим процесом, який відбувається на Сонці, є перетворення Гідрогену на Гелій. Власне це і є джерелом усієї енергії Сонця.
Сонячне ядро має велику густину і дуже високу температуру. Часто відбуваються різкі зіткнення електронів, протонів та інших ядер. Іноді зіткнення протонів настільки стрімкі, що вони, подолавши силу електричного відштовхування, наближаються один до одного на відстань свого діаметра (1 фермі - 1015 м). На такій відстані починають діяти ядерні сили, внаслідок чого протони сполучаються. На мал. 7 зображено сполучення чотирьох протонів у ядро Гелію. Чотирикутник означає гранично малий простір (куб, сторона якого дорівнює 0,02 нм) у центральній частині Сонця. В ньому утримуються лише чотири протони (позначені Р) та чотири електрони (позначені є-). Чотири протони поступово сполучаються в ядро Гелію, причому два протони перетворюються на нейтрони, два позитивні заряди звільняються у вигляді позитронів (позначені на малюнку е+) та з’являються дві непо
мітні нейтральні частинки — нейтрино. При зустрічі з електронами обидва позитрони перетворюються на фотони. Енергія спокою атома Гелію менша за енергію спокою чотирьох атомів Гідрогену. Різниця в масах перетворюється на гамма-фотони та нейтрино. Загальна енергія усіх гамма-фотонів та двох нейтрино становить 28 МеВ.
У центрі Сонця відбувається велика кількість подібних перетворень (1038 за 1 с). При цьому приблизно 567 млн тонн Гідрогену перетворюється на Гелій. У той же час Гелію, який виник при цьому, налічується лише 562,8 млн тонн, або на 4,2 млн тонн (4,2 • 109 кг) менше. Саме це зменшення маси за 1 с перетворюється на сонячне випромінювання. Його енергія становить
4,2 - 109кг-9- 10і6м2/с2 = 3,8- 1026 Дж.
Цю кількість енергії Сонце випромінює за 1 с, і вона є потужністю сонячного випромінювання. Оскільки 1 Дж/с = 1 Вт, то потужність випромінювання Сонця — 3,8 • 1026 Вт. Ця величина називається світимістю і позначається L☉.
За останні 150 років було висловлено багато гіпотез щодо природи джерел енергії Сонця й зір. Зрештою було з’ясовано, що реальне значення мають лише такі джерела, як гравітаційне стискання і термоядерний синтез.
За сучасними уявленнями, зорі формуються з фрагментів газопилових хмар. У центрі такої хмари виникає зародок зорі, на який «намагається» впасти вся навколишня речовина.
У процесі падіння потенціальна енергія перетворюється в кінетичну, а та, у свою чергу, внаслідок зіткнень окремих частинок — у теплову енергію. І якщо спочатку температура у згаданому фрагменті була низькою, то зі зменшенням радіуса майбутньої зорі температура в її центрі починає зростати.
Гелій допоможе визначити, скільки років минуло з часу народження Сонця і скільки ще залишилося до його загибелі. Під «народженням» Сонця розуміємо той момент, коли Гідроген почав перетворюватися на Гелій. Під час народження Сонця його хімічний склад був однаковий як в атмосфері, так і в центрі.
З того часу хімічний склад Сонця, за винятком ядра, не змінювався. В ядрі, навпаки, з кожною секундою додається 562,8 млн тонн Гелію. Чим старіше Сонце, тим більше Гелію в його надрах. З цього випливає, що кількість Гелію у надрах Сонця є показником його віку.
Сьогодні астрономи точно визначають внутрішню будову Сонця. Вони можуть обчислити масу, температуру, тиск та хімічний склад на будь-якій глибині під фотосферою, їм також відомий надлишок Гелію у сонячному ядрі. Розрахунки показують, що він становить 89 • 1024 т Гелію. Це означає, що для створення такого надлишку Гелію в сонячному ядрі знадобилося 89 • 1024 т : 563 х ІО6 т/с = 1,58 • 10І7с. Тобто вік Сонця становить приблизно 5 мільярдів років.
Отже, наше Сонце у «розквіті років». Є, щоправда, зорі у сто і навіть у тисячі разів молодші (наприклад, вік Плеяд — 50 мільйонів років), проте є зорі й набагато старші за Сонце (наприклад, у кульових скупченнях можна відшукати зорі, які народилися 10 мільярдів років тому).
Сонце поки що вичерпало лише третину свого ядерного палива — Гідрогену. Отже, перетворення Гідрогену на Гелій у надрах Сонця триватиме приблизно 10 мільярдів років. Але й після цього Сонце не згасне. Навпаки, воно засяє ще яскравіше, бо в його надрах Гелій почне перетворюватися на Карбон, Карбон на Оксиген і т. д. Таким чином, Сонце буде ще існувати кілька мільярдів років.
Прояви сонячної активності розглядаємо послідовно в їх взаємозв’язку. Звертаємо увагу на таке: у фотосфері є області, яких конвективні елементи не досягають, тому такі області мають нижчу температуру і виглядають темнішими. Вони називаються плямами. Дослідження показують, що поява і розвиток плям залежать від магнітного поля Сонця. Виникнення й еволюція інших активних утворень (протуберанців, спалахів) зумовлені еволюцією плям. Робимо висновок, що всі активні утворення взаємопов’язані й зумовлені наявністю та змінами магнітного поля Сонця.
Для закріплення матеріалу пропонуються задачі з фізично-астрономічним змістом.
Задача 1. Визначити, на скільки зменшиться маса Сонця за 1 с, якщо за цей час воно випромінює Δ Q = 3,83 • 1026 Дж енергії. Скільки часу потрібно, щоб маса Сонця, яка дорівнює 2 • 10м т, зменшилася на 0,0001 %?
Задача 2. Визначити орбітальні швидкості всіх планет Сонячної системи, вважаючи їх орбіти круговими, та побудувати графіки залежності швидкості планет від їх середньої відстані до Сонця.
Задача 3. Відомо, що Сонце щосекунди випромінює з 1 м2 своєї поверхні 6,29 • 107 Дж енергії. Скільки потрібно часу, щоб одна з найпотужніших у світі ГЕС — Саяно-Шушинська потужністю 6,4 млн кВт виробила стільки енергії, скільки випромінює вся поверхня Сонця за 1с? Радіус Сонця становить 6,96 • 105 км.
Наприкінці уроку зазначаємо, що в науковій і науково- популярній літературі порушуються питання, пов’язані з еволюцією Сонця. Перед учнями розкриваються проблеми майбутнього людства, яке залежить від багатьох чинників, що передбачити його конкретне розв’язування вони можуть лише в майбутньому — під час самостійного читання відповідної літератури.
Отже. урок про Сонце не закінчений. він продовжується на сторінках книжок і журналів.
ЛІТЕРАТУРА