УРОК
ТЕМА: Франція в ХІ – XV століттях. Столітня війна. Жанна д’Арк
МЕТА: проаналізувати становище Франції в ХІ ст.; визначити причини та наслідки Столітньої війни, дослідити основні події війни; надати характеристику постаті Жанни д’Арк;
розвивати вміння аналізувати історичний матеріал, робити висновки; розвивати навички роботи з додатковими джерелами інформації, картою атласу, роботою в групах;
виховувати інтерес до вивчення історії, повагу до благородних вчинків, негативне відношення до війни.
ТИП УРОКУ: комбінований
ОБЛАДНАННЯ: підручники, атласи, роздатковий матеріал, ноутбук, проектор, електронна презентація, відеоролик.
ХІД УРОКУ
Учитель. Насправді Сторічна війна тривала понад сто років: з 1337 по 1453 рр., але остаточний мирний договір був підписаний лише через 18 років. Головні учасники цієї війни — Англія та Франція. Військові дії відбувалися на території Франції. В результаті війни відбулося остаточне об’єднання Франції.
Проблемне питання
В кінці уроку ми спробуємо з вами відповісти на питання:
Учні записують до зошиту тему уроку та хронологічні рамки Столітньої війни.
1 група – причини Столітньої війни
Учні самостійно знайомляться з відповідним матеріалом підручника та визначають причини Столітньої війни.
Орієнтовні відповіді учнів:
Приводом для війни послужила заява Філіппа VI про позбавлення Едуарда III французьких володінь. Едуард на це відповів війною.
2 група – хід війни
Учні самостійно опрацьовують відповідний матеріал підручника та карту атласу. До зошиту записують основні битви Столітньої війни.
Робота з ілюстраціями:
Орієнтовані відповіді учнів:
Робота з порівняльною таблицею
Учитель пропонує учням розглянути таблицю, де вказані переможні битви французів та англійців
ПЕРЕВАГИ АНГЛІЇ |
ПЕРЕВАГИ ФРАНЦІЇ |
а) початок війни, висунення претензій англійського короля на французький престол-1337 р.; б) морська битва при Слейсі — 1340 р., розгром французького флоту; в) битва при Пуатьє — 1356 р., французький король та знатні лицарі потрапили в полон; г) Жакерія — 1358 р.; д) перемир’я – 1360-1369 рр.; е) міжусобні війни у Франції; ж) селянське повстання в Англії — 1381 р.; з) битва під Айзенкуром — 1415 р.; і) розкол у стані французів: північ підтримувала англійців, південь — дофіна Франції; к) облога Орлеана (1428). |
а) поява Жанни д’Арк; зняття облоги з Орлеана; коронація дофіна у Реймсі — 1429 р.; б) захоплення бургундцями Жанни д’Арк, продаж її англійцям — 1430 р.; в) страта Жанни д’Арк — 1431 р.; г) перемога французів; вигнання англійців із Франції — 1453 р.
|
Повідомлення учня про Жанну Д’арк
Учень, який заздалегідь отримав додаткове завдання, виступає з повідомлення про Жанну Д’арк.
3 група – підсумки війни
Учні самостійно опрацьовують відповідний матеріал параграфу та роблять висновки щодо закінчення Столітньої війни.
Учитель. Підсумовуючи весь історичний матеріал ми можемо виділити, що в Столітня війна розподіляється умовно на три етапи.