Урок на тему: «Сучасні види спорту»

Про матеріал
Сучасні види спорту Сучасний спорт підрозділяється на масовий, спорт вищих досягнень і професійний спорт. Масовий спорт - складова частина спорту, основним змістом якого є раціональне використання людиною рухової діяльності як фактору підготовки до життєвої практики, оптимізації свого фізичного стану і розвитку. Спорт вищих досягнень - складова частина спорту, яка представляє систему організованої підготовки спортсменів високої кваліфікації та проведення змагань з метою досягнення максимальних результатів. Професійний спорт - підприємницька діяльність, метою якої є задоволення інтересів професійних спортивних організацій, спортсменів, які обрали спорт своєю професією, і глядачів. Спортсмен-професіонал - спортсмен, для якого заняття спортом є основним видом діяльності і який отримує в відповідності з контрактом заробітну плату та інше грошове винагороду за підготовку до спортивних змагань і участь у них.
Перегляд файлу

                         Сучасні види спорту

Сучасний спорт підрозділяється на масовий, спорт вищих досягнень і професійний спорт.

 

Масовий спорт - складова частина спорту, основним змістом якого є раціональне використання людиною рухової діяльності як фактору підготовки до життєвої практики, оптимізації свого фізичного стану і розвитку.

 

Масовий спорт дає можливість мільйонам людей удосконалювати свої фізичні якості та рухові можливості, зміцнювати здоров'я і продовжувати творче довголіття, а значить, протистояти небажаним впливам на організм сучасного виробництва та умов повсякденного життя.

 

Мета занять різними видами масового спорту - зміцнити здоров'я, поліпшити фізичний розвиток, підготовленість та активно відпочити. Це пов'язано з вирішенням ряду приватних завдань: підвищити функціональні можливості окремих систем організму, скорегувати фізичний розвиток і статура, підвищити загальну і професійну працездатність, оволодіти життєво необхідними вміннями і навичками, приємно і корисно провести дозвілля, досягти фізичної досконалості.

 

До елементів масового спорту значна частина молоді долучається ще в шкільні роки, а в деяких видах спорту - у дошкільному віці. Саме масовий спорт має найбільше поширення у студентських колективах.

 

Особливості масового спорту визначаються тим, що спортивна діяльність будується залежно від іншої діяльності, домінуючою в житті (навчальної, трудової), і тому займає підпорядковане місце в індивідуальному виборі способу життя; витрати часу і сил на спортивні заняття досить жорстко обмежені, що об'єктивно стримує і рівень спортивних досягнень.

 

Нині діюча програма з навчальної дисципліни "Фізична культура" для студентів вищих навчальних закладів дозволяє практично кожному студенту долучитися до масового спорту. Це можна зробити як у навчальний, так і в неучебное час.

 

Спорт вищих досягнень - складова частина спорту, яка представляє систему організованої підготовки спортсменів високої кваліфікації та проведення змагань з метою досягнення максимальних результатів.

 

Мета спорту вищих досягнень принципово відрізняється від мети масового. Це досягнення максимально можливих спортивних результатів або перемог на найбільших спортивних змаганнях.

 

Спорт вищих досягнень передбачає систематичні, багаторічні, цілеспрямовані тренування і змагання, в процесі яких вирішуються завдання досягнення максимальних результатів.

 

Діяльність у сфері спорту вищих досягнень перетворюється в основну на багато років, і дуже часто такі спортсмени стають "професіоналами". Це напрямок спортивного руху по самій природі своїй - доля небагатьох. Спортсмени такого рівня складають всього лише соті частки відсотка від загального числа займаються спортом. Спорт вищих досягнень торує шлях до спортивних вершин, роблячи їх в якійсь мірі доступнішою для багатьох, озброюючи масовий спорт передовим досвідом.

 

Спорт вищих досягнень характеризується постійним прогресивним зростанням рівня спортивних результатів і встановленням все нових і нових, іноді феноменальних, рекордів рекордів століття".

 

Високі результати досягаються інтенсифікацією навчально-тренувального процесу. Відомо, що спортивний успіх - це талант, помножений на працю, працю до самозречення, до самопожертви. Дійсно, навантаження провідних спортсменів світу в підготовчому періоді становить, наприклад, у бігунів - до 500 км, лижників до 1000 км на місяць; плавців - до 20 км в день; важкоатлети вимірюють навантаження тоннами; велосипедисти мають до 365 тренувальних днів у році; в спортивних іграх - до 100 матчів у рік і т. д.

 

Такі навантаження неминуче призводять до швидкої змінності поколінь, омолодженню деяких видів спорту (жіноча спортивна гімнастика, фігурне катання, жіноче плавання). Звідси виникає проблема пошуку талантів, набору і відбору, роботи зі спортивним резервом (спеціалізовані дитячо-юнацькі спортивні школи олімпійського резерву).

 

Професійний спорт - підприємницька діяльність, метою якої є задоволення інтересів професійних спортивних організацій, спортсменів, які обрали спорт своєю професією, і глядачів. Спортсмен-професіонал - спортсмен, для якого заняття спортом є основним видом діяльності і який отримує в відповідності з контрактом заробітну плату та інше грошове винагороду за підготовку до спортивних змагань і участь у них.

 

Для оцінки досягнутих в будь-якому виді спорту результатів розроблена Єдина всеросійська спортивна класифікація (ЕВСК). Вона є нормативним документом, що визначає вимоги, умови та порядок присвоєння спортивних звань та розрядів в Російській Федерації. Структура ЕВСК передбачає присвоєння III, II, I юнацьких розрядів, III, II, I розрядів і розряд "кандидат у майстри спорту (КМС). Спортивних звань в ЕВСК два - майстер спорту Росії (МС) і майстер спорту Росії міжнародного класу (МСМК). За особливо видатні спортивні досягнення спортсмену присвоєно звання "Заслужений майстер спорту Росії". Для присвоєння розрядів і звань в одних видах спорту необхідно виконати розрядні нормативи і вимоги, в інших - тільки розрядні вимоги. Вони встановлюються з урахуванням особливостей розвитку виду спорту, іола та віку спортсменів. Розрядні нормативи виражені в мірах довжини, ваги і часу, а розрядні вимоги - в очках, балах, зайнятому місці на змаганнях, кількості перемог над суперником, досягненні певного рейтингу. В діючу ЕВСК періодично вносяться корективи у зв'язку з прогресивними змінами в рівні підготовки спортсменів, модернізацією спортивного інвентарю, підвищенням якості спортивних споруд та змагальних трас.

 

Спорт вищих досягнень характерний високим рівнем медико-біологічного забезпечення: це мережа лікарсько-фізкультурних диспансерів, інститутів травматології, постійно діють комплексні наукові групи, групи допінг-контролю й ін. Одержала розвиток використання понад 30 видів нетрадиційних стимулюючих анаболічних засобів гормонального характеру, виготовлених на основі чоловічих гормонів, які, як правило, сприяють нарощуванню м'язової маси і розвивають силові показники.

 

Великі резервні можливості людського організму можуть розкриватися за допомогою спеціальних прийомів психологічної підготовки спортсмена.

 

В цілому спорт вищих досягнень немислимий без використання сучасних досягнень людського суспільства, що застосовуються в науці і техніці, сучасних технологій і матеріалознавства, медицини і фармакології, кібернетики і біомеханіки, психології та педагогіки і т. д

 

Спорт зміцнює здоров’я, розвиває і вдосконалює важливі рухові якості. Існує багато видів спортивних занять, тому виділяють основні види:

 

1.Легка атлетика

 

Вона підтримує і зміцнює здоров’я, сприяє розвитку швидкості, витривалості, швидкісно-силових якостей, працьовитості, сприйняття, завзятості, уваги, мислення. Виділяють кілька основних її дисциплін:

•Кросова підготовка

•Стрибки у висоту

•Стрибки в довжину

•Метання гранати

•Штовхання ядра

 

 

2. Силовий спорт

 

•Армрестлінг. Удосконалює силу м’язів тулуба і верхнього плечового пояса.

•Бодібілдинг.

•Пауерліфтинг. Розвиває силу верхнього плечового пояса, м’язів тулуба, нижніх кінцівок, відносну і абсолютну силу груп м’язів.

 

 

3. Гімнастика

 

Виконує профілактичні, оздоровчі та профілюючі завдання. Вона розвиває витривалість, гнучкість, координацію, рівновагу, мислення, цілеспрямованість, пам’ять. Виділяють кілька дисциплін:

•Ритмічна гімнастика

•Атлетична гімнастика

•Дихальна гімнастика

•Спортивна аеробіка

•Стретчинг

•Шейпінг

 

 

4. Лижний спорт

 

Спорт збільшує резервні можливості дихальної та серцево-судинної систем. Також підвищує силову витривалість, виховує сміливість, завзятість, удосконалює фізичні якості та координацію рухів.

 

 

5. Спортивні ігри

 

Вони зміцнюють здоров’я, розвивають координаційні здібності, швидкість реакції, орієнтацію в просторі, вдосконалюють диференціювання. Також спортивні ігри збільшують швидкісну і силову витривалість, рухову активність, силу, розвивають увагу, сприйняття, пам’ять і уяву. Виділяють такі основні види:

•Футбол

•Баскетбол

•Волейбол

•Гандбол

•Бейсбол

 

 

6. Водні види спорту

 

Виділяють основні види водного спорту:

•Плавання. Підвищує можливості серцево-судинної і дихальної систем.

•Аквааеробіка. Регулює дихальну і серцево-судинну системи, знімає нервово-емоційне напруження, покащує загальну витривалість і силу.

 

 

7. Бойові мистецтва

 

•Східні єдиноборства (айкідо, карате-до, тейквондо). Розвивають психофізичні навички і координацію рухів. Регулюють процеси психічного гальмування і збудження, допомагають стати спокійніше і впевненіше. Вдосконалюють силову витривалість, силу, спеціальну гнучкість.

•Самбо, дзюдо, вільна і греко-римська боротьба. Розвивають вміння долати опір, вибирати правильне рішення, прогнозувати дії противника, проявляти терпіння і наполегливість.

•Ушу. Розвиває гнучкість і рухливість в суглобах.

•Йога. Удосконалює пластику, координацію рухів, регулює тонус м’язів, нервово-емоційний стан.

 

 

10 популярних видів спорту, про які в Україні навіть не чули

 

1. Гельський футбол

 

Гельський футбол – це національний вид спорту ірландців. Його ще називають пейл або кайд. Це суміш футболу, баскетболу і регбі. Вважається, що гельський футбол – це один із найдавніших видів спорту, у який досі грають. Гельський футбол грають на звичайному футбольному стадіоні, але з трохи меншими розмірами. До складу однієї команди входить 15 чоловік разом з воротарем. Ворота у гельському футболі схожі на футбольні, тільки штанги продовжені вверх. Забивати гол можна лише ногою, а от віддавати пас можна як ногою, так і рукою стиснутою в кулак. Гол забитий у футбольні ворота оцінюється в три очки, а якщо пробити вище перекладини, то команда отримує один бал. Матч триває 2 тайми по 35 хвилин. На Всеірландський футбольний фінал у вересні-жовтні 2016 року у Дубліні прийшло понад 82 тисячі глядачів.

 

 

 

2. Герлінг

 

Герлінг – це ще один традиційний ірландський спорт. Але на відміну від гельського футболу, у герлінг грають ще й у інших країнах, де проживає багато ірландців: Новій Зеландії, Південній Африці, Аргентині. У герлінгу все схоже до гельського футболу: поле і ворота. Головна відмінність у тому, що у кожного гравця є ключка, а м’яч маленький, як у тенісі. Грають також дві команди по 15 чоловік разом з воротарем. Тривалість гри – 2 тайми по 30 хвилин. Очки нараховуються також відповідно до способу забиття голу: 3 очки, за гол у футбольні ворота, і 1 бал за гол між штангами і над перекладиною. Гравці грають у спеціальних захисних шоломах, адже м’яч після удару ключкою у повітрі може летіти із швидкістю 150 км/год. На фінальні поєдинки з герлінгу приходить подивитись понад 80 тисяч глядачів. Жіночий варіант герлінгу називається камоджі.

 

 

 

3. Лакрос

 

Традиційний канадський вид спорту, який пішов від давньої гри в м’яч багатавей. У цю гру грають із спеціальними ключками – кросами, довга ручка із сіткою на кінці. Гравці грають у захисних шоломах, адже маленький м’яч викинутий із кроса летить із шаленою швидкістю. Розміри поля, як у футболі, а на різних сторонах поля знаходяться квадратні ворота із розміром 1,83 метра, у які потрібно закинути м’яч не заходячи у межі кола, яким вони обведені. Грають у лакрос 10 на 10 чоловік. Лакрос після Канади став популярним і в інших країнах: США, Великій Британії, Австралії, Новій Зеландії, ПАР. Цей вид спорту навіть був представлений на Олімпіаді у 1904 і 1908 році. Ще тричі лакрос був на Олімпійських іграх як демонстраційний вид спорту. В Україні лакрос офіційно не визнаний, але є ентузіасти, які ним займаються.

 

 

 

 

4. Сепактакрау

 

Волейбол ногами, який дуже поширений у Південно-Східній Азії. Також у нього грають у Канаді, США та Японії. Грають у сепактакрау спеціальним м’ячем зробленим із ротангу – висушених стебел ротангової пальми, зараз використовують інші матеріали для виготовлення м’яча. Грають сепактакрау на бадмінтонному корті. У кожній команді – по три гравці. Матч триває до перемоги у двох сетах, у кожному з яких потрібно набрати 21 очко або мати перевагу у два пункти, максимальна кількість очок однієї команди у одному сеті – 25. У третьому вирішальному сеті грають до 11 очок.

 

 

 

5. Австралійський футбол

 

Найпопулярніший вид спорту у Австралії. Місцеві його називають просто – футі. Австралійський футбол дуже схожий на регбі, але має свої відмінності. Грають команди, що складаються і 18 чоловік, на полі овальної форми, яке нагадує регбійний м’яч. Завдання команд забити м’яч у ворота, які обмежені чотирма штангами без перекладин. Забити гол можна і ногою, і рукою. Якщо гравець ногою влучає між внутрішніми штангами, його команда отримує 5 балів, якщо ж між зовнішніми або влучає у штангу, то це тільки один бал. Також один бал можна отримати, якщо гол забитий рукою. Цей вид спорту популярний виключно у Австралії та Океанії. Незважаючи на це є вдосталь українців, які вписали своє ім’я у історії австралійського футболу. В середньому матч з австралійського футболу збирає понад 30 тисяч глядачів, а на фінальні ігри приходять 100 тисяч глядачів. Відбуваються товариські матчі між командами із австралійського футболу із командами гельського футболу за змішаними правилами.

 

 

 

6. Нетбол

 

Нетбол вигадав Джеймс Нейсміт, як різновид баскетболу для жінок. Згодом нетбол став самостійним видом спорту, але так і залишився спортом жінок. Ігри змішаних команд також влаштовують, але вони не такі популярні, як жіночі поєдинки. Хоча придумали нетбол у США, але найпопулярнішим цей вид спорту став у Австралії та Новій Зеландії. Саме ці дві збірні майже постійно потрапляють у фінал чемпіонату світу. Також нетбол популярний у Англії, Ямайці, Тринідад і Тобаго. Гра відбувається на майданчику, схожому на баскетбольний. Грають у нетбол 7 на 7 гравців. Нетбол менш контактний, аніж баскетбол, тут гравці не мають права переміщатись із м’ячем, а лише віддавати паси. Гра триває 4 періоди по 15 хвилин. Завдання команд – набрати якнайбільшу кількість очок, закинувши м’яч у кільце, яке прикріплене до довгої палиці на висоті 3 метри. У 1995 році МОК навіть визнав нетбол Олімпійським видом спорту, але у програму Олімпіади спорт так і не потрапив. В Україні нетбол також грають: все розпочалось із того, що його ідею привезли українські переселенці у Австралії.

 

 

7. Крікет

 

Одна із найпопулярніших ігор у Індії, Пакистані, Австралії, країнах Карибського Басейну. Крикет – це гра із битою і м’ячем, головним завданням якої є збити перекладину із дерев’яних ворітець. Крикет дуже схожий на бейсбол, принцип гри приблизно такий ж. Бали нараховуються за кількість пробіжок після відбиття м’яча. Гра відбувається на овальному полі. На полі стоять дерев’яні малі ворота, перекладину з яких стараються по черзі збити обидві команди. У складі кожної команди грає 11 гравців. В Україні крікет практично не відомий. Хоча деколи можна побачити індійських та пакистанських студентів, які грають у свій національний вид спорту.

 

 

 

8. Крокет

 

Крокет не потрібно плутати із крікетом. Це абсолютно різні види спорту. Цей вид спорту був винайдений у Франції для проведення дозвілля, але згодом він набув серйозного розголосу і став дуже популярним у США та Англії. У крокеті грають спеціальним молотком і м’ячем. Головне завдання команди - прокотити м’яч через спеціальні встановлені малі ворота, розміри яких 25 на 25 см. Гра відбувається на трав’яному або земляному покритті. Найсерйозніші матчі із крокету називаються тест-матчі і тривають п’ять днів. Такі матчі складаються із двох інінгів.

 

 

 

8. Велобол

 

Винайшов велобол Нік Кауфман, велофігурист німецького походження, який проживав у США. Він показав у рідному місті нову гру, яка поширилась по США, а також по Європі. Існує весела легенда, що ідея створення цього виду спорту Кауфманові прийшла під час прогулянки, коли він колесом велосипеда відсунув малого песика. У велоболі дуже багато різновидів, але найпопулярніший різновид цього виду спорту, коли гра відбувається в залі, а команди складені із двох гравців. Гра триває 2 тайми по 7 хвилин. Забити гол у велоболі можна переднім або заднім колесом велосипеда, а також головою чи тулубом, але при цьому не торкаючись землі після удару. Велобол найбільш популярний у Німеччині, Чехії, Швейцарії, Австрії, Франції, Данії, Японії, Словаччині. Кожного року проходять чемпіонати світу та кубки світу з цього виду спорту. Є також різновиди велоболу, де грають 6 на 6 і 5 на 5 на половині футбольного поля чи на футзальному майданчику, але вони не такі популярні.

 

 

 

9. Кабадді

 

Якщо усі попередні ігри схожі на інші види спорту, то кабадді не схоже ні на що. Цю гру придумали у Азії і вона дуже популярна в Індії, Пакистані, Ірані. Але на чемпіонатах світу виступають і команди Німеччини, Великобританії, Іспанії, Норвегії, Аргентини, Канади. Ця гра із 1990 року постійно представлена на Азіайських іграх. У кабадді грають команди по 12 чоловік, семеро з яких – безпосередньо на майданчику. Гра відбувається на двох половинах поля розмірами 12,5 на 10 метрів. Гравець команди, що атакує переходить на чужу половину поля і кричачи постійно «Кабадді! Кабадді!» повинен рукою або ного доторкнутись до суперника і втекти на свою частину. Команда, що захищається в свою чергу повинна зловити гравця, якщо він припинить кричати, а зробить вдих. Гравець, якого зловили вибуває з гри. Гра проходить до тих пір, поки одна з команд не втратить всіх гравців. На чемпіонатах світу з кабадді постійно перемагає Індія.

 

 

 

10. Слембол

 

На відміну від решти ігор слембол дуже молодий вид спорту. Слембол придумав Мейсон Гордон, він хотів створити суміш різних видів спорту, який буде схожий на відеоігри. Слембол схожий на баскетбол, але із тією відмінністю, що біля обох кошиків є 4 батути, по яких скачуть спорстмени і забивають м’яч в кільце. Гра триває 4 четверті по 5 хвилин. У кожній команді грає 4 спортсмени. У слемболі можна набрати 2 або 3 очки. 2 очки гравець набирає, якщо не доторкається кільця, якщо гравець виконує слемданк, або попадає з-за триочкової лінії, то отримує 3 очки. На відміну від баскетболу, у слемболі дозволяється силовий контакт. Слембол популярний у США, де створена ліга, у інших країнах в слембол практично не грають.

 

 

 

docx
Додано
29 грудня 2021
Переглядів
5683
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку