Тема уроку: Травна система людина. Органи травної системи, та їх функції.
Мета уроку: з’ясувати особливості будови травної системи людини; ознайомити учнів з морфолого - анатомічною структурою травної системи людини; дати уявлення про значення травних залоз.
Обладнання та матеріали: комп’ютер, ППЗНП “Біологія людини 8 клас”, мультимедійний проектор, 3D-матеріал, відеофрагмент “Травна система людини”.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I.Організаційний етап.
Добрий день, сьогодні на уроці ми розглянемо будову та функції травної системи людини. Які перетворення відбуваються в шлунково-кишковому тракті.
II. Актуалізація опорних знань.
III. Мотивація навчально-пізнавального діяльності.
Сьогодні Ви дізнаєтесь про:
IV. Вивчення нового матеріалу.
1.Травлення. Складові та функції травної системи людини. (Розповідь вчителя).
Складові системи травлення – це шлунково-кишковий тракт (ШКТ) і допоміжні структури. Всю систему умовно поділяють на три відділи, перший з яких відповідає за механічну обробку і переробку, у другому відділі їжа піддається хімічній обробці, а третій призначений для виводу не засвоєної їжі і надлишків за межі організму.
Травлення – це початковий етап обміну речовин між організмом і зовнішнім середовищем. Розщеплення поживних речовин відбувається в органах травлення поетапно, з допомогою травних соків.
Функції травної системи, поділяють на чотири типи:
2. Загальний огляд травної системи людини. (Робота з електроним підручником, 3D-матеріал).
Будова травної системи
Травний канал |
Травні залози |
Ротова порожнина (зуби, язик) |
Слинні залози (3 пари): привушні, під’язикові, підщелепні. |
Глотка |
Шлункові залози |
Стравохід |
Підшлункова залоза |
Шлунок |
Печінка |
Тонкий кишечник |
|
Товстий кишечник |
|
3. Функції органів та залоз травної системи. (Робота з відеофрагментом, складання таблиці).
Відділ травної системи |
Процес, що відбувається |
Ротова порожнина |
В ролі початкового відділу травного тракту виступає ротова порожнина. Вона стає початком процесу обробки їжі. Вироблені механічні процеси неможливо уявити без участі мови і зубів. Не обходяться такі процеси і без роботи допоміжних структур. |
Глотка |
Принцип роботи глотки полягає в тому, що їжа надходить у стравохід шляхом ковтання порційно, а не вся відразу. |
Стравохід |
Його основне призначення – це перешкода зворотного руху їжі вгору по харчового каналу. |
Шлунок |
У шлунку відбуваються такі процеси як переробка і зберігання надійшла їжі, розщеплення і всмоктування поживних елементів. |
Тонка кишка |
Складається з дванадцятипалої кишки (тут відбувається основний етап травлення), тонкої і клубової кишки. Якщо коротко описувати роботу дванадцятипалої кишки, то в ній відбувається нейтралізація кислоти, а речовини і ферменти розщеплюються. Як худа, так і клубова кишка беруть активну участь у процесі всмоктування організмом важливих елементів. |
Товста кишка |
У товстому кишечнику відбувається заключна частина обробки їжі. Перший ділянку товстої кишки – це сліпа кишка. Потім харчова суміш потрапляє в ободову кишку, після чого працює принцип послідовності проходження через висхідну, поперечну, низхідну та сигмоподібну ободову кишку. Потім харчова суміш потрапляє в пряму кишку. У товстій кишці остаточно засвоюються речовини, відбувається процес утворення вітамінів і формується кал. |
Слинні залози |
За допомогою слини частинки їжі розмокають і легше проходять по каналах травної системи. На цьому ж етапі починає процес розщеплення вуглеводів. |
Підшлункова залоза |
Відноситься заліза до такого виду органів, які виробляють гормони (інсулін і глюкагон). Крім цього, підшлункова залоза виділяє важливий секрет, він необхідний для нормальної роботи системи перетравлення їжі. |
Печінка |
Вона очищає організм від токсинів і непотрібних речовин. Також печінка виробляє жовч, необхідну для процесу травлення. |
Жовчний міхур |
Допомагає печінці і служить своєрідною ємністю для переробки жовчі. При цьому він прибирає з жовчі зайву воду, тим самим утворюючи таку концентрацію, яка підходить для процесу травлення. |
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Вправа 1 “Закінчи речення”
1.Найдовший травний орган людини .
2. Ротова порожнина переходить в .
3. Найважчий травний орган .
4. Орган, який виробляє жовч .
5. Орган, який містить смакові рецептори .
Вправа 2 “Ребус”
1.Зуби 2.Язик
3. Шлунок
4. Стравохід
5. Апендикс
Вправа 3 “Знайди цікаві підказки”
Травлення |
Гортань |
Кишечник |
Щитовидна залоза |
Печінка |
Голосова складка |
Жовчний міхур |
Діафрагма |
Підшлункова залоза |
Щелепний м’яз |
Слинні залози |
Щелепа |
Шлунок |
Сфінктер |
Стравохід |
Клоака |
Глотка |
Порожня кишка |
Ротова порожнина |
Клубова кишка |
Зуби |
Дванадцятипала кишка |
Тонка кишка |
Апендикс. |
Товста кишка |
Сліпа кишка |
Язик |
Пряма кишка |
Трахея |
Панкреатична протока |
VI. Підсумок уроку.
Метод “Мікрофон”.
Учні починають свій вислів зі слів: “ На уроці я запам’ятав…”
VII. Домашнє завдання.
Вивчити відповідний параграф підручника.