Тема: У яких країнах живуть твої улюблені казкові герої.
Мета: ознайомити учнів із країнами, в яких живуть улюблені казкові герої;
формувати уявлення учнів про європейські країни, дитячих письменників;
розвивати творче мислення, образну пам’ять, уміння уважно слухати, моноло-
гічне мовлення учнів, збагачувати лексичний запас школярів; вміння працюва-
ти з картою Європи;
виховувати пізнавальний інтерес до творчості письменників європейських країн
Обладнання: карта Європи, дитячі книжки, презентації
Хід уроку
І. Організація класу.
Шкільний дзвінок уже лунає,
Він школярів усіх скликає.
І активно працює весь клас,
Бо роботи багато у нас.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Досліджуємо країну Данію.
Славетний казкар Ганс Крістіан Андерсен народився у 1805 році в Данії, у маленькому місті Оденсе. Батьки дуже любили свого хлопчика. Весь вільний час тато віддавав синові, гуляв з ним, робив йому різні іграшки. А вечорами - читав цікаву збірку казок «Тисяча і одна ніч».
Якось батьки повели Ганса в театр, і відтоді театр став його мрією. На часте відвідування театру в батьків, звичайно, не було грошей. Та хлопчик завів дружбу з рознощиком афіш. І той дарував своєму помічникові щодня одну афішу. Ганс читав заголовки п’єс, список дійових осіб і міг вигадувати цілі комедії.
Він ріс мрійливим, ласкавим хлопчиком… Та от Ганса спіткало перше велике лихо. Помер його батько. Життя стало зовсім важким для малого Ганса. Мати щодня ходила на поденну роботу (ледь перебивалися з хліба на квас). Хлопчик почав працювати на фабриці. Але потім він їде в Копенгаген. І от 16-річного Ганса влаштували в гімназію, в невеличкому місті Слагельсе. Потім Андерсен переїхав у Копенгаген і після підготовки у приватних учителів витримав іспит в університет.
Справжню славу письменник здобув своїми казками. Коли вийшли його перші казки «Кресало», «Принцеса на горошині», «Русалочка», про них заговорили скрізь.
Твори Андерсена перекладалися різними мовами, про нього заговорили і у Франції, і в Англії, і в Німеччині, а в Данії ще довгий час не визнавали уже відомого казкаря. Він наполегливо працював. Багато їздив, любив мандрувати і сам порівнював себе з перелітним птахом.
Казки Андерсена: «Кресало», «Принцеса на горошині», «Дикі лебеді», «Свинопас», «Дюймовочка», «Гидке каченя», «Снігова Королева», «Русалочка».
Досліджуємо країну Францію.
Народився 12 січня 1628 року в Парижі (Королівство Франція) в сім’ї відомого юриста П'єра Перро, а матір'ю була – Пакетт Ле Клерк.
Шарль був молодшим з семи дітей. Сім’я Перро намагалася забезпечити дітей
хорошою освітою, тому у віці восьми років Шарль був відправлений у коледж на північ Франції. Однак юнак так і не довчився, вирішивши зайнятися юридичною кар’єрою. Але і це йому швидко набридло. Незабаром він став клерком у свого брата-архітектора, Клода Перро, який прославився як автор східного фасаду Лувру.
Незважаючи на те, що Перро став плідним літератором, його художні твори май-
же не збереглися, за винятком казок.
У 1697 році з’явилася збірка «Оповідання моєї матінки Гуски» (побоюючись негативної реакції критиків, Шарль опублікував її під ім'ям свого наймолодшого
сина — Арманкура), до якої увійшли сім перероблених народних казок і одна казка, складена самим Перро. Це була казка «Ріке-чубчик», яка широко прославила письменника.
Вважається, що саме Перро ввів жанр народної казки в «високу» літературу.
Казки Перро відразу почали перекладатися іноземними мовами і мандрувати Європою, поки не потрапили до збірки братів Грімм. Але найцікавішим у цій історії було те, що, коли брати Грімм переповідали свої казки про Сплячу Красуню, Червону Шапочку чи Попелюшку, вони навіть не підозрювали, що ці оповідки мають конкретного автора. Ці історії вони вперше почули в дитинстві від своєї гувернантки-француженки і були впевнені, що це народні казки. Тож попри те, що між однойменними казками Перро і братів Грімм було багато спільного, вони все ж відрізнялися. Наприклад, Червону Шапочку в казці Ш. Перро так ніхто і не врятував, а Попелюшці в казці братів Грімм допомагала не добра чарівниця, а дерево, що виросло на могилі її матері (це традиційний мотив народної казки). Але зрештою брати Грімм не так уже й помилилися. За століття існування казки Шарля Перро насправді стали народними.
Помер великий казкар 16 травня 1703 року, проте, доки будуть читати його твори – Шарль Перро буде «жити».
Досліджуємо країну Німеччину.
Брати Грімм (Якоб і Вільгельм) – німецькі лінгвісти та дослідники німецької народної культури. Якоб народився 4 січня 1785 р. , а Вільгельм 24 лютого 1786 року в сім’ї чиновника в німецькому місті Ханау. Росли в благополучній родині, в атмосфері любові і добра. За чотири роки замість покладених восьми років брати закінчили повний курс гімназії. Отримали юридичну освіту, служили професорами в Берлінському університеті. Створили «Німецьку граматику» і словник німецької мови. Збиранням і вивченням народних казок брати Грімм захоплювалися ще в студентські роки. Творчий шлях братів Грімм почався з видання в 1812 р першого тому їх дебютної збірки казок, а лише через три роки побачив світ і другий том, трохи пізніше був виданий і третій том «Дитячих і сімейних казок» (1812, 1815, 1822). Серед них «Бременські музиканти», «Горщик каші», «Золотий гусак», «Вовк і семеро козенят» - всього близько 200 казок. Деякі вчені вважають, що брати Грімм не складали казки, а обробляли і творчо переказували лише ті, які записували зі слів народних казок.
ІV. Рефлексія.
Вправа «Мікрофон».