Урок №4
Тема уроку. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Характеристика образів Вітьки Горобця, Федька Котигорошка, Галі Козачок
Мета уроку: продовжувати роботу над ідейно-художнім аналізом твору; виробляти вміння й навички характеризувати образи, аналізувати внутрішній світ героїв; удосконалювати вміння працювати з текстом, формулювати власні думки щодо даної проблеми, робити висновки; розвивати творче мислення; сприяти вихованню талановитого, компетентного читача, поетизації першого почуття, культури спілкування підлітків.
Обладнання , наочність: проектор, презентація
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
Епіграфи до уроку
Кохання надихає на великі справи, і воно ж заважає їх здійснювати.
Дюма
Без справжньої дружби життя — ніщо.
Цицерон
Втратити любов іноді легше, ніж пережити біль зради.
Невідомий
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Бесіда за запитаннями
З якими труднощами зустрічаються герої повісті, що їх турбує?
Чи не потрапляли ви в такі ситуації?
Які поради ви приготували для Вітьки, Галі, Федька? Зачитайте їх і прокоментуйте.
2. Учні зачитують поради героям повісті
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Робота з епіграфом уроку
Прокоментуйте епіграфи до уроку
Виділіть три ключових поняття із епіграфів (кохання, дружба, зрада )
Чи існує зв’язок між ними?
2. Скласти сенкани до слів кохання, дружба, зрада
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Вікторина «Упізнай героя»
Примітка: за кожну правильну відповідь 1 бал.
V. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу
1. Запитання до учнів
Скільки років героям повісті? ( 14 )
Хто із них вам сподобався найбільше? Чим саме?
Що підкреслює автор, обираючи героям прізвища Козачок, Горобець, Котигорошко?
Хто дізнався походження прізвищ головних героїв
2. Повідомлення учнів
Котигоро́шко (Покотигорошко) — герой однойменної українськоїнародної казки. Хлопчик надзвичайної сили, який народився від горошини та визволив своїх братів і сестру з полону змія. Подібна казка існує також у білорусів і, в запозиченому варіанті, в росіян
Ім'я Котигорошка пов'язане із горохом, бобовою культурою, яку вирощували від часів халколіту народи, що населяли Передню Азію, акваторію Середземного та Чорного морів. Горох вважався символом життєдайної сили у сільськогосподарських суспільствах: врожайності, плодовитості худоби і процвітання господи. Зокрема, у слов'ян горох був невід'ємною частиною Різдвяного столу і шлюбних церемоній, які пов'язувалися з народженням дітей
Козачок
1. Зменшено-пестливе від козак
2. У стародавньому дворянському побуті — хлопчик-слуга.
3. Веселий, жвавий український народний танець, спочатку поширений серед козацтва.
Значна частина прізвищ пов’язана з соціальною (класовою) належністю або з постійним заняттям (професією чи посадою) свого першого носія. Це були назви, які чітко відрізняли окрему особу від її оточення. Звичайно, було б зовсім не до речі, якби, наприклад, на Січі надали комусь прізвище Козак, бо ж там усі були козаками, але в селі, де ніхто більше не козакував, таке прізвисько точно вказувало на відому всім особу. Ставши прізвищем, воно могло переходити на нащадків або в незміненій формі
(Козак), або з тими чи іншими патронімічними чи демінутивними суфіксами (Козаченко, Козачук, Козакевич, Козачок, Козачинський), зберігаючи й на сьогодні пам’ять про невідомого предка-козака.
Горобець
Маленький сірий птах, який живе переважно поблизу житла людини
Величезна кількість сучасних українських прізвищ кувалась у горнилі Запорозької Січі. Саме тут вперше виникла потреба офіційної реєстрації великого числа козаків на Запорозькій Січі.
Помічаючи схожість з якоюсь рисою представників фауни і флори, особливо птахів, запорізькі козаки давали такі прізвища своїм товаришам: Сич, Сова, Сорока, Синиця, Ворона, Снігур, Голуб, Горобець, Лелека, Селезень, Кулик, Шпак, Чайка, Соболь, Шкапа.
З іншою версією, в козацькі часи хлопчиків, які в майбутньому мали пройти посвяту в козаки називали "горобцями".
2. Слово вчителя
- Отже, герої повісті - підлітки. Це найбільш складний та бурхливий період у формуванні особистості дитини, який характеризується глибоким змістом зовнішніх і внутрішніх факторів розвитку. У цей час виникає криза, що виявляється у різному протиставленні себе дорослим, внутрішній дисгармонії, потягу до самостійності. Підліток стає більше замкнутим або сором’язливим. Іноді з'являється відчуття власної невразливості, прагнення перевірити себе, що приводить до поведінки, що тяжіє з ризиком. Тому інколи вчинки героїв безглузді, необдумані, смішні, але їх можна зрозуміти: вони тільки вчаться бути дорослими, набираються досвіду, хоч і помиляються.
3. Робота в групах. Охарактеризувати героя за схемою
1 група - характеристика Вітьки
2 група - характеристика Федька
3 група - характеристика Галі
Опиши героя
Подія, що ________________________________________________________________
вплинула _________________________________________________________________
на героя _________________________________________________________
Пригадай, які риси характеру, емоції, почуття проявив герой під впливом певної події. Опиши їх послідовність
Спочатку________________________________________________________________________________________________________________
Після цього___________________________________________________________________________________________________________________
Потім___________________________________________________________________________________________________________________
Зрештою________________________________________________________________________________________________________________
3. Представлення групами своєї роботи
Цитати до характеристики героїв
Вітька Горобець
Федько Котигорошко
Галя Козачок
VІ. Підбиття підсумків уроку
1. Міні-диспут
Чи щасливий Вітька з Галею? Як ви оцінюєте його вчинки (кроки) до серця коханої?
Як складуться стосунки Вітьки і Галі в майбутньому?
2. Заключне слово вчителя
- Справжня любов – велике щастя. Вона визначає сутність людини, іноді стає головним випробуванням у житті. Заради кохання здійснюються героїчні та безглузді вчинки. Навряд чи хтось із нас погодився б прожити життя, не пізнавши цього почуття.
VІІ. Домашнє завдання
1. Виписати цитати відомих людей про кохання.
2. Підготуватися до написання твору-роздуму на тему «Чи існує справжнє кохання?» ( на основі повісті Валентина Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання»)
Інтернет-ресурси
https://naurok.com.ua/sposobi-harakteristiki-gero-v-tvoru-60411.html
https://dityinfo.com/rozvitok-ditini/pidlitkovii-vik.html
https://inspired.com.ua/stream/best-love-quotes/
https://pustunchik.ua/ua/online-school/literature/tsytaty-pro-druzhbu
https://www.slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%86%D1%8C
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE