Тема уроку: Властивості функції. Розв'язування вправ. Самостійна робота.
Цілі уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів про функції, їх властивості, перевірити вміння визначати ці властивості практично в нестандартних ситуаціях; розвивати вміння порівнювати вивчені факти і послідовність логічного мислення, графічну культуру, розширити кругозір; виховувати вміння логічно викладати думку, інтерес до математики шляхом встановлення міжпредметних зв’язків, культуру розумової праці, спонукати до колективної та індивідуальної роботи через впровадження елементів STEM-освіти.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: таблиці, карточки з графіками функцій.
Епіграф уроку. Природа формує свої закони мовою математики. Г.Галілей
Формування ключових компетентностей учнів: - спілкування державною мовою (грамотно висловлюватися рідною мовою; чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати; робити висновки на основі інформації , поданої в різних формах); - математична (оперувати текстовою та числовою інформацією; встановлювати відношення між об’єктами та їх функціональну залежність; будувати найпростіші моделі реальних процесів); - інформаційно-цифрова (структурувати інформацію; діяти за певним планом; знаходити інформацію та її використовувати); - уміння вчитися (визначати мету навчальної діяльності, відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для її досягнення; планувати свою навчальну діяльність та оцінювати її результати); - соціальна і громадянська (висловлювати власну думку, слухати і чути інших; аргументувати та відстоювати свою позицію; співпрацювати в команді, виділяти та виконувати власну роль в командній роботі).
Очікувані результати. Після уроку учні зможуть: - застосовувати теоретичні знання про властивості функцій при розв’язуванні вправ; - звертатися до власного досвіду та залучати його до розв’язування вправ; - набути навичок роботи в мікрогрупах; - користуючись графіком функції, описувати її властивості за даною схемою.
Хід уроку.
І. Організаційно-психологічний етап.
Видатний французький математик, філософ, фізик Блез Паскаль стверджував: «Величність людини в її здатності думати». Сьогодні ви спробуєте відчути себе великими людьми, відкриваючи знання для себе. Хочеться, щоб кожен з вас на сьогоднішньому уроці досяг бажаного результату і поповнив скарбничку своїх знань.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності учнів Отже, з’ясуємо наскільки ви компетентні у питаннях, що стосуються функції. 1. Фронтальне повторення теоретичних відомостей - означення функції; - область визначення функції; - множина значень функції; - означення зростаючої (спадної) функції; - як за графіком встановити, чи зростаючою (спадною)є функція; - нулі і проміжки знакосталості функції.
Одне з найважливіших понять математики – функція. За її допомогою моделюють і досліджують різноманітні процеси, що відбуваються навколо нас. Наприклад: - коли дитина росте, змінюється її зріст, маса, об’єм грудної клітки,…; - коли злітає літак, змінюється його швидкість, відстань від поверхні землі, маса пального в баках; - коли будують будинок, змінюється його висота, вартість, площа поверхні. Усі ці процеси зручно моделювати за допомогою функцій. Функція – математична модель реальних процесів. Сучасна математика знає багато функцій, і кожна має свою неповторність, свій образ, як і кожний мешканець Землі. Згадаймо всі відомі вам функції і створимо «портретну галерею» графіків функцій.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів та повідомлення теми уроку.
Слово «графік» походить від грецького «графо», що означає креслю, пишу. Графіки широко застосовуються в різних галузях науки і техніки. Наприклад, спеціальні прилади – сейсмографи – автоматично записують у вигляді ліній коливання земної кори. Сейсмографи дають змогу визначити коли і де буде землетрус, яка була його сила. Електрокардіограми, які можна назвати графіками, що фіксують роботу серця, дають змогу судити про порушення в роботі серця людини. Зображати функції графіками дуже зручно. Графіки завдяки їх наочності є незмінними для виявлення особливостей у поводженні функцій. Дивлячись на графік функції, можна охарактеризувати її, тобто описати властивості. Отже, тема уроку «Властивості функції». Діти визначають мету уроку.
ІV. Закріплення знань, умінь, навичок учнів.
1. Колективна робота. Робота в парі Додаток 1
Вислів Остроградського Михайла Васильовича «Всі гадають, ніби математика — наука суха, що полягає вона тільки в умінні рахувати. Це безглуздя. Цифри в математиці відіграють наймізернішу, найостаннішу роль. Це — найвища філософська наука, наука найбільших поетів…”
2. Завдання на відповідність функцій і графіків функції Додаток 2
3. Завдання ЗНО,НМТ Додаток 3
4. Робота з підручником №365, №380(1)
V. Застосування знань і умінь у нестандартних умовах. Самостійна робота. Додаток 3
VІ. Підбиття підсумків уроку, оцінювання результатів.
Підберіть фразеологізм, відповідний вашому сприйняттю уроку:
VII. Повідомлення домашнього завдання
Додаток 1
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
|
наука суха,
|
що полягає вона тільки в умінні рахувати. |
всі гадають, ніби математика
|
наука найбільших поетів… |
цифри в математиці відіграють наймізернішу, найостаннішу роль. |
це — найвища філософська наука,
|
Додаток 2
Додаток 3
Завдання ЗНО

