1
Яке воно кохання?
(Образи Оксани і Вакули у повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»)
Мета: поглибити знання учнів про сюжет і композицію твору; розкрити художні образи Оксани і Вакули, засоби їх творення; розвивати навички виразного осмисленого читання та аналізу художнього твору; творче мислення учнів, спостережливість, довільну увагу, мислительські операції аналізу й порівняння; сприяти вихованню почуття відповідальності за свої слова і вчинки, взаємоповаги, дружби.
Цілі:
Після проведення уроку учні знають:
-зміст твору;
-героїв.
Вміють:
-переказувати зміст твору;
-характеризувати образи Оксани і Вакули;
-висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі;
-аргументувати свою точку зору прикладами і цитатами з тексту.
Формування ключових компетентностей:
-уміння вчитися – виробляти вміння визначати самостійно або приймати мету, поставлену вчителем, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати та оцінювати свої результати;
-загальнокультурної – розвивати вміння аналізувати й оцінювати досягнення світової і національної культури;
-комунікативної– вчити будувати власні висловлювання, розвивати вміння впливати на співрозмовника, активно користуватися лексичним запасом;
-соціальної – виробляти вміння адаптуватися і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі в колективі;
Змістові лінії літературної освіти:
-емоційно-ціннісна: розкриття гуманістичних цінностей, втілених у повісті; розвиток навичок виразного осмисленого читання художнього твору, творчого мислення учнів, спостережливості, уважності, кмітливості;
Тип уроку: вивчення художнього твору; з використанням інтерактивних, інформаційних технологій і технології ЧПРКМ.
Методи і прийоми: сугестія «Тепло душі», гранування, гра «Забери у відьми зірку», анкета повісті, робота в парі, робота в групі, інсценізація уривка, виразне читання, перегляд фрагменту фільму, слово вчителя
Обладнання: підручник «Світова література», 6кл. Є.Волощук, ілюстрації до повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом», текст твору, фрагменти кінофільму.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1.Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку. Сугестія «Тепло душі» .
Слово вчителя
- Добрий день, діти! Нехай першими сядуть уважні, другими – чуйні, а тепер - сердечні та щирі, згодом - добрі та милосердні.
- Ви вагалися? Чому? Тому що ваші душі переповнені і одним, і другим, і третім. Поверніть, будь ласка, руки долонями і доторкніться один до одного. Ви відчуваєте тепло, яке посилає вам ваш товариш? Це тепло його серця, його душі, яке зігріє вас під час уроку. Посміхніться один одному, посміхніться нашим гостям і з гарним настроєм ми розпочнемо наш урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань і суб’єктивного досвіду.
1.Бесіда з укладанням грона
- Що таке Різдво?
-З чим у вас асоціюється Різдво на Україні? Назвіть ключові слова та словосполучення, що розкриють зміст цього поняття. (записую на дошці)
Різдво ------------перша різдвяна зірка
Колядки
Народження Сина Божого
Кутя
Подарунки
Казка
Чарівні перетворення
2.Слово вчителя
Ніч перед Різдвом особлива: ніч напередодні найбільшого християнського свята – народження Ісуса Христа. Поява першої різдвяної зірки, смачна кутя, колядки на честь народження Сина Божого, які співає молодь попід вікнами кожної хати і отримує за це різні частування. Прослухайте одну із таких колядок.
3.Перегляд відео Тіна Кароль «Добрий вечір тобі, пане господарю»
- Дійсно, ніч перед Різдвом особлива, чарівна…
Але разом з тим в цю ніч злі сили – чорт, відьма ведуть себе найбільш активно, сміливо. Наприклад , чорт і відьма можуть вкрасти на небі всі зірки і місяць. Саме такі дива відбуваються вночі перед святом Різдва в маленькому українському селі Диканьці, які описує у своїй повісті Микола Гоголь.
Гра «Забери у відьми зірку».
Зі змістом цієї повісті ми познайомились на минулих уроках . А зараз перевіримо, чи вдалося вам гарно запамʼятати зміст та подробиці твору і пограємо в гру «Забери у відьми зірку».
Зірка вважаться відібраною тоді, коли ви даєте правильну відповідь на запитання.. Представники кожної команди виходять до дошки і знімають по 5 зірочок. На кожній зірці номер питання, на яке команді належить відповісти.
1) Як називалося село, в якому жив гоголівський персонаж Вакула? (Диканька)
2) Ким доводилася відьма Солоха ковалеві Вакулі? (Матір’ю)
3) Ким за професією був Вакула ?(Ковалем)
4) Назвіть “транспортний засіб” коваля Вакули при польоті в Петербург. (Чорт)
5) Як звати батька Оксани ? (Корній Чуб)
6) Предмет домашнього ужитку, в якому зберігали добро. (Скриня)
7) Що сховав чорт у кишеню? (Місяць)
8) Хто зайшов у гості до Солохи у різдвяну ніч?. (Голова,дяк, Чуб)
9) За чим відправився Вакула до цариці? (За черевичками)
10) Пісні, які виспівувала молодь напередодні Різдва (Колядки)
11) Хто повідомив Вакулі новину про те, що чорт сидить у нього за спиною. (Пацюк)
12)Про кого йдеться в рядках: «Вона мала від народження не більше сорока літ. Була не гарна, не погана з себе. Але ж уміла зваблювати найбільш поважних козаків.» (Солоха)
Робота в парах
-А що вам відомо про саму повість, про її композицію?
Робота в парі
- Зараз я пропоную вам заповнити анкету повісті. Для виконання завдання попрацюємо в парі.
Анкета повісті М.Гоголя «Ніч перед Різдвом»
|
Жанр |
Казково-фантастична повість (- Що таке повість? - Що таке фантастика? - Що таке реальність?) |
|
|
Час дії |
Ніч перед Різдвом і наступний день |
|
|
Місце дії |
Село Диканька Полтавської області |
|
|
Настрій твору |
Веселий, різдвяний |
|
|
Сюжет |
Три сюжетні лінії:
|
|
|
Герої твору
|
Чотири центральні персонажі: коваль Вакула, Оксана , Солоха і чорт
|
|
|
Реальне і фантастичне у творі |
Реальне: |
Фантастичне: |
|
-час, місце Оксана, Вакула Козацтво, цариця Звичаї, традиції - |
- Солоха верхи на мітлі краде зорі; - чорт краде місяць - вареники залітають Пацюку в рота - політ верхи на чартові до Петербурга |
|
ІІ.Цілевизначення та планування діяльності.
1.Представлення концепту теми. Слово учителя.
Вередлива красуня Оксана, відома на всю Диканьку і за її межами.
Щоб розбудити душу такої дівки, щоб здобути її кохання, потрібне ДИВО…
У різдвяну ніч верхи на чортові Вакула летить у далекий Петербург до цариці за черевичками…
Але Оксана в цей момент починає розуміти, що ніякі дорогоцінні подарунки не можуть замінити їй щирого і прекрасного кохання.
2.Ознайомлення з темою і епіграфом уроку.
- Тож сьогодні ми спробуємо проникнути в глибину почуттів Оксани і Вакули, пізнати внутрішній світ героїв, наділених вродою, силою, красою духу і оптимізмом, а також зрозуміти, що для них значить кохання.
Тому тема нашого уроку звучить так:
Яке воно кохання?
(Образи Оксани і Вакули у повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»)
3.Вибір особистісно значущих цілей уроку із загального переліку.
«В основі успіху будь-якої справи лежить чітке бачення цілей».
Що ви очікуєте від уроку?
Подумайте і сформулюйте ціль нашого уроку, скориставшись «Зіркою очікувань»
На уроці я знатиму …
Я тут, тому що…
Навчуся…
Зрозумію….
4.Узгодження плану роботи
Я пропоную вам:
-переглянути інсценізацію уривка з повісті М.Гоголя „Ніч перед Різдвом” у виконанні Діми і Лілі;
-виконати в групах вправу «Різдвяна зірка»;
-презентувати групам кластери до образів Вакули і Оксани (випереджальне завдання);
-переглянути фрагмент фільму «Ніч перед Різдвом».
ІІІ.Опрацювання навчального матеріалу.
1.Бесіда
-Зараз на нас чекає несподівана зустріч. Це зустріч із головними героями твору.
1.Гра «Несподівана зустріч»
(До дошки виходить Вакула і починає розповідь про себе)
-Тепер подивимося, що робить, залишившись сама, красуня Оксана.
2.Інсценізація уривка з повісті М.Гоголя „Ніч перед Різдвом”
Оксана: "І чого людям надумалось розславляти, нібито я гарна? Брешуть люди, я зовсім не гарна. Хіба чорні брови та очі мої", (не випускаючи дзеркала) такі гарні, що вже подібних до них немає й на світі? Яка тут краса в цьому кирпатенькому носі? і в щоках? і в губах? Ніби гарні мої чорні коси? Ух! Їх можна злякатися увечері: вони, як довгі гадюки, переплелись та обвились круг моєї голови. Я бачу тепер, що я зовсім не гарна!(відхиляючи трохи далі від себе дзеркало, скрикнула) Ні, гарна я! Ой, яка гарна! Диво! Яку радість принесу я тому, кому буду жоною!
Вакула: (увійшовши, прошепотів тихо) "Чарівна дівка, і вихваляється вона мало! З годину стоїть, видивляючись у дзеркало, і не надивиться, та ще й хвалить себе вголос!"
Оксана: "Егеж, парубки, чи ж вам до пари я? Ви погляньте на мене як я плавно виступаю; у мене сорочка вишита червоним шовком. А які стрічки на голові! Всього цього накупив мені батько мій
3.Бесіда
-Якими якостями наділяє автор Оксану? Які риси характеру він підкреслює в її образі? Підтвердьте рядками з тексу (Оксана — найвродливіша дівчина, примхлива, манірна, кокетлива, грайлива, погордлива, самовдоволена і тим не менш приваблива, бо, як підкреслює автор, їй пасують навіть її недоліки, які надалі «виліковує» всепереможна сила справжнього кохання).
-У яких умовах жила Оксана? (Батько, козак Чуб, був заможним, отже і його донька ні в чому не мала нестачі. Оксана звикла, що батько виконує всі її забаганки.)
-Як ви думаєте, чи подобався Оксані коваль Вакула? (Їй, скоріше, подобалися його подарунки і відданість. Вона крутила ковалем на всі боки.)
-Якою Вакула бачив Оксану? Підтвердьте словами з тексту. (Коваль, як і всі закохані, її обожнював, ідеалізував. «Так: це вона! Стоїть, як цариця, і блискає чорними очима. Їй розказує щось показний парубок, мабуть, забавне, бо вона сміється. Та вона завжди сміється»; «Але, Боже ти мій, чому вона така в біса гарна? Її погляд, і мова, і все, ну от так і палить, так і палить …»
- Що вам відомо про Вакулу? Підтвердіть рядками з тексту.
(Коваль, здоровань і хлопець хоч куди козак, що осоружніший був чортові, ніж панотця Кіндрата проповідь. На дозвіллі коваль малярував, і вславлено його за найкращого маляра на всю околицю. Ще як жив покійний сотник Л...ко, то навіть він навмисне закликав його до Полтави фарбувати дерев'яного паркана коло свого дому. Коваль порозмальовував і всі миски, з яких диканські козаки сьорбали борщ.)
- Які ще риси вдачі коваля ми не вказали? (Фізична сила, сором'язливість, обдарованість щодо малярства,)
- Чи вірив коваль у Бога? Підтвердьте рядками з тексту. (Коваль був богобоязлива людина й малював часто образи святих, і тепер ще можна знайти в Т... церкві його євангеліста Луку. Але все перевершив він, як змалював у церкві на стіні, у правому притворі, святого Петра в день Страшного Суду, з ключами в руках, що виганяє з пекла нечисту силу.)
- Які риси характеру героя розкриваються у переглянутій вами сцені? (Наполегливість (він був єдиним, хто упадав за Оксаною, не зважаючи на її опір і глузування з нього), простодушність (не помітив, що Оксана насміхається над ним), відданість своїй мрії, здатність на самопожертву).
4.Слово вчителя.
Вакула кохає Оксану, його почуття надають йому сили, адже в народі вважається, що кохання - одне із найсильніших почуттів, яке може творити дива.
5.Перегляд фрагменту фільму «Ніч перед Різдвом» (епізод «Вакула у Пацюка»).
-А зараз я пропоную подивитися кадри з кінофільму, знятого в 1961 році кінорежисером О.Роу «Ніч перед Різдвом».
6.Бесіда.
-Що цікавого ви побачили в оселі Пузатого Пацюка?
-З якою метою Вакула прийшов до Пацюка?
-Як цей вчинок характеризує героя?
(У цьому епізоді дуже яскраво проявилась його готовність пожертвувати чим завгодно в ім’я любові. Згадаймо,на обіцянку чорта, що Оксана «буде сьогодні ж наша», Вакула відповідає: «За таку ціну готовий бути твоїм».)
-Чи допоміг Пацюк героєві?
7.Виразне читання уривка ( епізод «Вакула у цариці»). (ст.119-120)
- Зачитайте рядки, коли Вакулі принесли черевички.
-Як можна охарактеризувати в даному епізоді героя? (рішучий, відважний, адже він звертається за допомогою до самої цариці; здатний на будь-які жертви заради Оксани)
8.Слово вчителя
-Зрештою самовідданість, сміливість Вакули, його безмежна любов і відданість отримали винагороду – Оксана покохала його.
В різдвяну ніч сталося чудо – і Оксана змінилась. Якою була вона , а якою стала? Символом англійського Різдва (згадайте повість Ч.Діккенса «Різдвяна пісня в прозі») є свічка . А що уявляєте ви символом нашого Різдва ? Так , це може бути Різдвяна зірка .
Зараз виконаємо таку роботу – створимо логічний ланцюжок розвитку почуттів Оксани, так як з нею в цю ніч відбуваються великі зміни .
Розташуйте картки з написами почуттів в такій послідовності :
-Я пропоную вам вправу «Різдвяна зірка»
|
До різдвяної ночі |
Після різдвяної ночі |
|
Кокетування |
Каяття |
|
гордування |
збентеження |
|
зневага |
картання себе |
|
пихатість, егоїзм |
тривога |
|
глузування |
сльози |
|
знущання |
любов |
|
прагнення бути в центрі уваги |
|
9. Презентація групами кластерів
І група – кластер «Вакула»
ІІ група – кластер «Оксана»
А зараз я пропоную переглянути фінальні епізоди фільму
10. Підсумок уроку
-Залишилося відповісти на питання нашого уроку : «Яке воно кохання?»
Учні формулюють таку відповідь
Кохання – чудове, чарівне, прекрасне почуття, здатне змінити людину , зробити її кращою, ніжною, доброю, сміливою, але воно дуже вразливе, тривке і його треба цінувати і відноситися до нього бережно.
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Вправа «Мікрофон».
-Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
-Чи досягли ви поставлених цілей?
-Які форми роботи для вас були найцікавішими?
-Чи сподобався урок?
-Які завдання викликали труднощі?
3.Цінування та оцінювання діяльності учнів на уроці вчителями.
4.Домашнє завдання
Обов’язкове завдання:
- написати міні – твір «Мої враження від повісті Гоголя і від уроку»
За бажанням:
- намалювати власні малюнки до епізодів твору.
— Діти, я дякую вам за активну участь на сьогоднішньому уроці. Сподіваюсь, що витратили час ми недаремно, що , читаючи повість, ви не тільки отримали задоволення , а і засвоїли нехитрі істини людського щастя. Нехай Гоголівські герої залишиться з вами на все життя. Дякую за увагу!