Тема. Яку будову мають рослини? Дослідницька лабораторія. Будова рослин.
Мета. Формувати в учнів уявлення про будову рослин, їх частини (корінь, стебло, листок, квітку, плід, насіння), вміння розпізнавати частини рослини і називати їх, упізнавати рослини за їх частинами; формувати вміння аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, доводити свою думку, розповідати про отриману інформацію; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати потребу досліджувати рослини, бережливо ставитися до них.
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
-
Повторення вивченого матеріалу.
-
Відповіді на запитання.
-
Доведіть, що рослини — це живі організми.
-
Рослини — це жива чи нежива природа?
-
Доведіть, що це жива природа (дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають).
-
Що потрібно рослині для життя? (світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
-
Що дає світло і тепло? (Сонце)
-
Звідки рослини беруть воду та поживні речовини? (З ґрунту)
-
Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
-
Сьогодні до нас в гості завітав пан Соняшник, але не з пустими руками. Він приніс повну скриню цікавинок, хоче з вами поділитись корисною інформацією. Давайте ж дізнаємось що там.
-
Ого, так тут стільки цікавинок про рослину, їх будову, думаю вам сподобається.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Складання пазлу. Вивчення будови рослин.
-
Складіть кожен свій пазл, а капітанів команд прошу по завершенню роботи прикріпити їх на дошці.
-
Яка рослина зображена на малюнку? (Соняшник)
-
За якими ознаками ви її впізнали?
-
Назвіть частини рослини, зображені на малюнку. (Корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням.)
-
Робота в зошиті.
Висновок. Квіткова рослина має корінь, стебло, листки, квітку, плоди з насінням.
-
Бесіда про частини кімнатної рослини.
-
Розгляньте кімнатну рослину.
-
Чи бачите ви її корінь? Де знаходиться корінь рослини? (У Грунті.)
-
Назвіть ті її частини, які ви бачите. (Стебло, листки, квіти.)
Для чого рослині корінь? (Рослина коренем закріплюється в Грунті, всмоктує з нього воду з розчиненими в ній речовинами.
-
Для чого рослині стебло? (Щоб утримувати над землею рослину.) Що утримує стебло? (Листки, квіти, плоди з насінням. По стеблу вода і поживні речовини рухаються до квіток, листя, плодів з насінням.)
-
Для чого рослині листя? (Листя — це не просто окраса дерев. Листки дихають повітрям. Це диво-фабрика. Вони вловлюють сонячні промені і виробляють поживні речовини, які потрібні рослині для життя. Вони очищають забруднене повітря.)
-
Чи однакової форми листя у рослин? Порівняйте листя кімнатних рослин.
Листя рослин буває різної форми. За допомогою форми листка можна
впізнати рослину.
В одних рослин листки дуже маленькі, в інших — великі. Наприклад, у лопуха листки значно більші, ніж у кульбаби. У кактусів листки подібні на голки. В одних рослин листки гладенькі, в інших — ні.
Фізкультхвилинка
Трава — низенька-низенька, дерева — високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає, то вправо, то вліво хитає, то вперед, то назад, то вниз пригинає.
Птахи летять, відлітають, а учні тихенько за парти сідають.
-
Для чого рослині квіти? (Щоб дати потомство, для розмноження.)
-
Чи у всіх рослин однакові квіти?
Рослини відрізняються квітами. В одних рослин вони великі, яскраві, в інших — дрібні, непомітні.
-
Кожна квіткова рослина має плоди.
-
З чого утворюються, плоди? (З квіток.)
-
Що є у плодах? (У плодах є насіння.)
-
Навіщо рослині плід? (Плід захищає насіння від пошкодження.)
-
Навіщо рослині насіння? (З насіння виростає нова рослина.)
-
Творчі запитання.
-
Яку частину кожної з названих рослин люди вживають у їжу:
-
капуста (Листя.)
-
морква (Корінь.)
-
яблуня (Плід.)
-
соняшник (Насіння.)
-
Робота в групах.
-
Подивіться будь ласка уважно на рослини зображені на дошці, вони схожі між собою? Чим? А чим розрізняються? На які три групи ми можемо розділити ці рослини? – Так, трав’янисті рослини, кущі, дерева. Розташуйте рослини у відповідні групи.
-
Які рослини з представлених, ростуть біля вашого дому?
-
Робота в парах.
-
Складіть казку “Чому плакала ромашка”.
Жила-була у лузі Ромашка. Раділа вона ясному сонечку, погожій днині. Слухала спів пташок. Одного разу прийшли на луг діти ....
-
Що станеться з рослинами, якщо вирвати корінь із землі? Обірвати листочки? Зламати стебло? Зірвати квіти?
-
Як слід ставитися до рослин? (Шанобливо.)
-
Закріплення вивченого матеріалу.
-
Кубик Блума:
-
Назви, яка рослина зображена на малюнку.
-
Опиши її будову.
-
Поясніть до якої групи рослин вона належить.
-
Порівняйте трав’янисту рослину з кущем; з деревом.
-
Знайдіть застосування цій рослині.
-
Запропонуйте аргументи щодо збереження цієї рослини.
-
Робота в зошиті
VII. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалось на уроці? Складання діаграми.
3. Виконайте завдання для друга природи.
— Розкажіть, яка у вас улюблена рослина. Назвіть всі її частини.
Квітка

Листя

Стебло
Корінь

Плід з насінням

КУЩІ
ДЕРЕВА
ТРАВ’ЯНИСТІ
РОСЛИНИ