Урок на тему Явища природи. Фізичні явища, їх різноманітність

Про матеріал
Урок присвячений змінам .Як у живій, так і в неживій природі постійно відбуваються зміни.
Перегляд файлу

Тема уроку «Явища природи. Фізичні явища, їх різноманітність.

Мета уроку

  • сформувати поняття про природні явища;
  • сконцентрувати увагу на фізичних і хімічних явищах, встановити між ними відмінності;
  • розглянути різноманітність фізичних явищ;
  • вивчити ознаки хімічних реакцій;
  • розкрити значення хімічних реакції горіння і гниття у житті людини.
  • систематизувати всі явища та навести приклади,
  • навчити класифікувати природні явища,  розрізняти фізичні, хімічні та біологічні явища, класифікувати природні явища
  • ознайомити учнів з групами фізичних явищ, навчити наводити приклади фізичних явищ, описувати фізичні явища,
  •  сформулювати висновок про значення фізичних явищ у житті людини;
  • розвивати аналітичні здібності, вміння використовувати наукові та народні знання, прикмети про фізичні явища природи в повсякденному житті, спостережливість, уважність;

 вміння робити висновки;

  • виховувати повагу до спостережливості українського народу, формувати ціннісне ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований

 

Зміст уроку

Організаційний момент

.

І Актуалізація знань

Вправа Мозковий штурм

  1. Дайте визначення поняттю «фізичне тіло».
  2. З чого складається фізичне тіло?
  3. Якими часточками утворюється речовина?
  4. Охарактеризуйте властивості речовин.
  5. Що таке вид атома?
  6. Чим відрізняється проста речовина від хімічного елемента?
  7. Чим відрізняється складна речовина від суміші?
  8. Яку суміш можна розділити шляхом випарювання?

ІІ Мотивація навчальної діяльності учнівhttp://murman-school21.ru/i/globus.png

Як у живій, так і в неживій природі постійно відбуваються зміни. Щомиті хтось народжується, хтось помирає, щось змінює свою форму, колір та інше. Усі зміни, що відбуваються у природі, називають явищами природи. Кипіння, випаровування і замерзання води, дощ, сніг, рух Сонця, зміна дня і ночі, листопад — все це явища природи.

Навколо нас постійно відбуваються певні явища. Без певних явищ ми вже не уявляємо свого повсякденного життя (їде автомобіль, гріється праска, звучить музика, світить електролампочка, ростуть рослини).

У природі відбуваються різноманітні явища. Світить Сонце, стелиться туман, дме вітер, біжать коні, з насінини проростає молода рослина — це лише окремі приклади. Щоденне життя кожної людини також сповнене явищ, які відбуваються за участю штучних тіл, наприклад, їде автомобіль, гріється праска, звучить музика. Озирнувшись довкола, ви побачите і зможете навести чимало інших прикладів явищ.

Сьогодні ми з вали познайомимся ближче з  явищами природи

ІІІ ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя з елементами бесіди

У навколишньому середовищі постійно відбуваються зміни, деякі з них ми вже згадали

у загадках і віршах. Ці зміни в природі називають явищами. Явища відбуваються як в

живій, так і неживій природі. Вони можуть відбуватися під дією вітру, сонячного

світла і тепла, води, діяльності людини, та і ці причини теж є явищами. Вони бувають

різними залежно від причин, законів, яким вони підпорядковуються. Явищ існує

багато, і вони найрізноманітніші.

  • Явища – це зміни, що відбуваються з тілами.
  • Явища бувають:
    • біологічні;
    • фізичні;
    • хімічні;
    • тощо

Біологічні явища

Явища в живій природі:

  • турбота про новонароджених малят;
  • приліт птахів навесні;
  • об'єднання вовків у зграю;
  • розмноження;
  • ріст і розвиток організмів;
  • тощо.

Фізичні явища

Явища, при яких не утворюються нові речовини, а змінюються агрегатний стан, розміри і форма тіла та положення тіл одне відносно одного.

Хімічні явища

Явища, які супроводжуються перетворенням речовин на інші

  • Під час хімічних явищ руйнуються тільки молекули, а атоми залишаються незмінними, вони тільки перегруповуються.
  • Хімічні явища називають хімічними реакціями.

Фізкультхвилинка

  • — Ви втомились?
  • Саме час — дружно відпочить
  • І знайому фізхвилинку
  • В гості запросити.
  • Ми писали, ми трудились
  • Наші пальчики втомились
  • А щоб далі нам писати,
  • Треба пальці розім'яти.
  • Руки вгору потягніть
  • І до сонця підстрибніть!
  • Всі присядем, встанем враз,
  • Знов чекає праця нас.

IVУзагальнення знань

Прийом «Павучок»

Завдання

Доповніть схему «Явища природи».

Прийом «Третій зайвий»

Завдання. Оберіть зайве явище.

Вітер — їде автомобіль — іржавіє цвях.

Гріється чайник — мерехтить лампочка — світиться медуза.

Із запропонованого переліку явищ вибрати:

  • І варіант фізичні явища
  • ІІ варіант хімічні явища.

1) іде тепло від батареї опалення;

2) горять іменинні свічки;

3) мама "гасить" соду оцтом, готуючи тісто;

4) скисає молоко, не випите кішкою;

5) після додавання цукру чай стає солодким;

6) з відкритої пляшки "Фанти" виділяються бульбашки газу;

7) на цвяхах у гаражі з'являється іржа;

8) узимку гілля дерев вкривається памороззю;

9) за зиму опале листя згниває;

10) запах розлитих парфумів швидко поширюється по всій кімнаті;

11) з часом на стінках чайника утворюється накип.

 

V. ПІДСУМКИ  УРОКУ.

 РЕФЛЕКСІЯ

Продовжіть речення. На сьогоднішньому уроці я…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- Опрацювати параграфи підручника: § 12

- Творче завдання: скласти синквейн, кросворд за темою уроку.

 

doc
Додано
15 грудня 2020
Переглядів
4029
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку