Мета:
Явище інерції. Інертність тіла. Маса тіла.
Мета:
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа: вставити пропущені голосні букви у наступних словах та дати визначення цих понять: мех…ний р…х, рівн…ий, прям…ий, крив…ий, ш…х, шв...сть.
III. Мотивація навчальної діяльності
Спираючись на спостереження явищ руху, грецькі учені 2400 років тому дійшли висновку, що природним положенням тіла є спокій, оскільки всі тіла від природи «ліниві», або інертні (від лат. iners — бездіяльний, нерухомий). Чи може рухатись тіло, якщо на нього не діятимуть інші тіла? Якщо може, то яким буде цей рух?
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Переконуємося в тому, що тіла взаємодіють
У повсякденному житті ми постійно маємо справу з різними видами дії одних тіл на інші. Сідаючи на стілець, ми діємо на нього. Водночас, дія стільця не дозволяє нам упасти на підлогу. Тобто дія завжди є взаємодією: якщо одне тіло діє на друге, то й друге тіло діє на перше.
З’ясовуємо, за яких умов тіло перебуває в стані спокою
М’яч, який лежить на підлозі, перебуває в стані спокою. Однак варто штовхнути м’яч — і стан спокою порушиться. Внаслідок чого це відбулося? (внаслідок взаємодії з рукою м’яч).
На всі тіла діє сила тяжіння. М'яч перебував у стані спокою тому що на нього діяла сила тяжінні і сила опору підлоги. Тіло перебуває в стані спокою, якщо дії на нього інших тіл зрівноважені.
Дізнаємося, за яких умов тіло рухається рівномірно прямолінійно
Ми знаємо, що механічний рух — це зміна положення тіла відносно інших тіл. Механічні рухи супроводжують нас усюди.
Аристотель зробив висновок: для того, щоб тіло рухалося рівною горизонтальною поверхнею, його треба штовхати або тягти. Лише через 2000 років учений Галілео Галілей засумнівався у правильності висновку Аристотеля.
Здійснимо уявний експеримент. Уявіть хлопчика, який їде ковзанкою. Його ніхто не штовхає і не тягне. Урешті-решт він має зупинитися. При цьому час руху хлопчика буде залежати від зовнішніх умов (намерзлий сніг, гладенький лід, ковзани на ногах(коньки)). Уявіть, що «гальмування» немає зовсім, а хлопчик не зазнає жодної дії ззовні. У цьому випадку хлопчик ковзатиме з незмінною швидкістю як завгодно довго. При цьому дія Землі та дія ковзанки, яка не дає хлопчикові «провалитися», компенсують одна одну.
До зошита. Закон інерції: Тіло рухається рівномірно прямолінійно або перебуває в стані спокою лише тоді, коли на нього не діють інші тіла або дії інших тіл скомпенсовані.
Знайомимося з інерцією
Важлива характеристика механічного руху — його швидкість. Якщо швидкість тіла під час руху зовсім не змінюється, рух називається рівномірним. Зрозуміло, що швидкість тіла не змінюється і тоді, коли тіло взагалі не рухається: у цьому випадку вважають, що швидкість дорівнює нулю.
До зошита. Інерція — це явище зберігання швидкості руху тіла за відсутності або скомпенсованості дії на нього інших тіл.
Інерцію не можна виміряти, бо вона не буває більшою або меншою. Її можна лише спостерігати в житті. Пригадаймо, у яких випадках людина, що їде в салоні автобуса, відчуває, що їй важко зберігати стан спокою чи рівномірного прямолінійного руху?
Дізнаємося, що таке інертність
Жодне тіло не може змінити швидкість свого руху миттєво. Кажуть, що всі тіла «чинять опір» зміні швидкості свого руху. У фізиці таку властивість тіл називають інертністю.
До зошита. Сторінка 105 підручника, визначення інертності.
Усі тіла інертні, але інертність у них різна. Наприклад, у разі взаємного відштовхування двох ковзанярів — дорослої людини і хлопчика — перший набуває меншого прискорення, ніж другий. Це свідчить про те, що інертність дорослої людини більша, ніж хлопчика.
Інерція в побуті і техніці. Людина, яка біжить, не може одразу зупинитися. У разі різкої зупинки пасажир, продовжуючи рухатись, нахиляється вперед. Автомобіль після вимкнення двигуна.
Шлях, що його проходить автомобіль після вимкнення двигуна до повної зупинки, називають гальмівним шляхом. Наприклад, автомобіль «Москвич», що рухається по асфальтовому шосе зі швидкістю 50 км/год, після вимкнення двигуна пройде до зупинки 355 м.
Переходити дорогу перед рухомим транспортом дуже небезпечно, бо жодну машину не можна вмить зупинити.
Маса тіла
Інертність тіл характеризується фізичною величиною — масою.
До зошита. Сторінка 106, означення маси тіла.
Масу тіла позначають символом m. Одиниця маси в СІ — кілограм.
1 кг = 1000 грам(г) 1 г = 0, 001 кг
1 центнер(ц) = 100 кг 1 кг = 0, 01 ц
1т = 1000 кг 1 кг = 0, 001 т
1 г = 1000 мг
міліграм - грам - кілограм - центнер - тонна
Маса — це одна з основних одиниць СІ, тому для неї існує еталон створений у 1880 р. Він являє собою циліндр, виготовлений зі сплаву платини й іридію. Маса циліндра — рівно 1 кілограм, зберігається у Франції.
Масу можна визначити:
1) зважуванням на важільних терезах
2) формульно (маси двох тіл, та їх швидкості відповідно)
V. Осмислення нового матеріалу
Вправа 14(№7), 15(№2,3)
VI. Підсумки уроку
Закінчити речення. Сьогодні на уроці я дізнався...
VIІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 14, 15, виконати вправу 15(№8,9)