Тема: Запилення. Пристосування до запилення.
Мета: розширити поняття про квітку, як орган насінного розмноження;
Сформувати поняття прозапилення, ознайомити учнів з різними
способами запилення у квіткових рослин , розглянути пристосуванн
рослин до різних способів запилення; розкрити значення запилення в
житті рослин; продовжувати формування вмінь і навичок роботи з
з підручником і іншою інформацією, робити висновки; виховувати
бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок дослідження.
Обладнання : мультимедійний проєктор, розбірна модель квітки, таблиці
« запилення рослин».
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Психологічна хвилинка
Нумо, діти ,
Підведіться!
Всі приємно
Посміхніться.
II.Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда з демонструванням розбірної моделі квітки
-Що таке суцвіття?
-Які розрізняють групи суцвіть?
-Що таке оцвітина?
-Які особливості будови оцвітини та її функції?
-Яке біологічне значення суцвіть?
-Назвіть головні частини квітки.
-Яку будову має маточка?
-Яку будову має тичинка?
-Які особливості будови оцвітини?
-Що утворюється у зав’язі маточки?
-Що утворюється у тичинці?
III.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Проблемне питання
- Вчені провели експеримент: квітки гороху і яблуні, коли вони перебували у фазі бутона , накрили марлевими мішечками. Після цвітіння у гороху утворилися плоди, а у яблуні ні. Чому? Запропонуйте наукові гіпотези.
Завдання уроку.
1.Ознайомитися із типами запилення квіткових рослин.
2.Назвати ознаки пристосування квіток до різних чинників запилення.
3.В чому суть запліднення у квіткових рослин – з’ясувати.
4. Дізнатися як відбувається штучне запилення.
IV.Вивчення нового матеріалу
Що ж таке запилення?
Перегляд відеосюжету https://www.youtube.com/watch?v=AtSLgvr4tqg
Робота з підручником,
1.Формування поняття: запилення, однодомні, дводомні.
2.Клас ділиться на 3 групи. Працюючі з текстом підручника, необхідно вивчити способи запилення. Кожна група отримує завдання провести міні – дослідження й ознайомити учнів класу з результатами роботи:
Завдання:
- група 1-перехресне запилення комахами;
1.Які рослини запилюються комахами?
2.Які пристосування мають рослини до запилення комахами?
-група 2 – перехресне запилення водою і птахами;
1.Які рослини запилюються водою?
2.Які рослини запилюються птахами?
3.Які пристосування до такого способу запилення мають ці рослини?
-група 3- перехресне запилення вітром;
1.Які рослини запилюються вітром?
2.Які пристосування до запилення вітром маютьрослини.
Завдання до класу: Як здійснюється штучне запилення, його значення?
- Для підвищення врожаю.
- Для отримання нових сортів рослин у селекції.
V.Узагальнення та систематизація знань
(Відповідь на проблемне запитання, поставлене на початку уроку
Гра «Склади віртуальний букет»
Кожній групі учнів пропонуються картки із зображеннями рослин. Кожна група пояснює свій вибір .
Фронтальна бесіда:
1.Що таке запилення?
2.Які є типи запилення?
3.Які чинники запилюють квіткові рослини?
4.Що утворюється в нектарниках ?
5.Який процес передує заплідненню?
6.Чим перехресне запилення відрізняється від самозапилення?
7.Яка роль суцвіття?
VI.Домашнє завдання
Прочитати параграф підручника .Виконати завдання.