Написання іншомовних слів. Букви и, і в іншомовних словах
Урок-практикум
у 6 класі
Підготувала вчитель української мови та літератури
Пузиківської гімназії з дошкільним підрозділом Глобинської міської ради
Макайда Ніна Вікторівна
2025 рік
Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про написання слів іншомовного походження; формувати вміння розпізнавати орфограму й обґрунтовувати її за допомогою правила; розвивати пам'ять, логічне мислення, виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування практичних умінь і навичок.
Форма уроку: практикум.
Обладнання: Українська мова, 6 клас: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів/Олександр Авраменко, Зара Тищенко. – Київ: Грамота, 2023. – 224с. : іл., мультимедійна дошка, буклет Помічник учня з теми «Написання іншомовних слів», ілюстрації, мікрофон.
Хід уроку
І. Організаційний момент
-Я рада вас бачити.
Діти, сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань, вживаючи власне українські слова.
ІІ. Орієнтація. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Учитель.
- Діти, вдивляючись у ваші допитливі очі, впевнена: на уроці ми встигнемо зробити багато, а для цього нам потрібно отримати сонячний заряд бадьорості. Потріть долоньки. Відчуйте, як вони зігрівають вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають тих, хто поруч. І ми разом поринемо у чарівний та цікавий світ рідної мови.
Давайте візьмемо з собою старанність, охайність, увагу, активність, гарний настрій.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми уроку. Слайд№1
Написання слів іншомовного походження. Букви и, і в іншомовних словах.
Епіграф уроку: Слайд №2
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь. Т Шевченко
Психоформула
Ми будемо працювати під девізом: Слайд №3
Ніколи не говори: «Я – неук»
А завжди кажи: «Я – розумник.
Я хочу знати, вмію думати,
Я – особистість творча
Успіх не приходить сам,
Я до нього прокладу шлях!»
Діти, усі народи у свій час навчалися один в одного й навчаються нині. У світі немає абсолютно «чистих мов», вільних від запозичень. Бо немає народу, який жив би ізольовано від світу й не контактував з іншими народами. Вчився й наш народ в інших.
А слова, запозичені з інших мов називаються іншомовними.
IV. Робота з технологічною карткою уроку.
Прийом «Знаємо – Хочемо знати – Дізналися»
«Мозковий штурм»
V. Вивчення нового матеріалу. Слайд №4
Створення проблемної ситуації
Граматичний тренінг
Виразно прочитай текст з маркуванням.
Добери заголовок.
Визначте його тип і стиль мовлення.
Павіани поширені від Північної Анголи до Північного Мозамбіку, а також у Кенії на Південному Сомалі. Великі тварини, маса яких дорівнює понад 25 кг. Самки майже удвічі менші. Древні єгиптяни поклонялися павіану, а трупи муміфікували. Павіани всеїдні. До раціону входять рослинна їжа, ящірки, комахи.
Відоме +. Нове? Цікаво!
Слайд№5
Проблемно-пошуковий метод (лінгвістична робота з підручником §14-15 с.28 на дослідження)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Слайд №6
Запишіть «зайві» слова, обґрунтуйте вибір, поясніть орфограми.
Чому так? Поясніть.
дизель – Дізель
Фізкультхвилинка Слайд №7
Пар.ж, ф.льм, дж.нси, к.іно, б.нт, арх.в, д.р.гент, б.бл.отека, д.кція
Ключ. Виконавши правильно завдання і підкресливши останні букви, ви прочитаєте слова.
Скласти асоціативний кущ.
Василько повинен був дібрати до слів іншомовного походження українські відповідники. Такі слова він виписав із словника, а далі… По телевізору почався цікавий фільм, і Василько, одним оком дивлячись у телевізор, а другим у зошит, написав:
Перетерті овочі чи фрукти – бульйон
відвар з м`яса – пюре
педіатр – учитель
педагог – дитячий лікар
дантист – бортпровідниця
стюардеса – зубний лікар
Ви – учитель. Знайдіть помилки, поясніть орфограми.
Єрусалім, диріжер, мигрень, режім, лімон, кіпарис,
чіпси, бисквіт, жіраф, шницель,коріда, ажиотаж.
VII. Систематизація й узагальнення знань.
Протягом хвилини запишіть слова з орфограмами и, і в іншомовних словах»(за варіантами вправа 3, с.28 підручника)
Ключ . З останніх букв виписаних слів складіть імена київських князя та княгині.
VIII. Підсумок уроку
Я розпізнаю…
Я знаю…
Я дізнався…
Мені сподобалось…
Знати правила мені потрібно для того, щоб…
а) своєї роботи
б) настрою
IX. Домашнє завдання
«На смак і колір» Слайд №11
Виконати вправу 11 на с.30.
Скласти тести «Четверте зайве»
Скласти діалог «Здорова їжа» ,використовуючи іншомовні слова.