Підготувала: Бурилкіна Л.В.
Навчання грамоти: навчання письма, 1 клас
За навчальним проектом «Росток»
Написання малих букв шостої групи: я, ь, о, б, ю, а, ф.
Тема. Написання малої букви я.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із зображенням та назвами малих рукописних букв шостої групи: я, ь, о, б, ю, а, ф; вчити правильно писати малу рукописну літеру я та поєднувати її у буквосполучення; відрізняти друковану букву від рукописної; закріплювати вміння писати вивчені літери
удосконалювати правильну посадку під час письма, вміння правильно тримати ручку та розташовувати зошит на парті;
розвивальна: розвивати вміння спостерігати, аналізувати, порівнювати графічний матеріал;
виховна: виховувати старанність.
Обладнання: підручник «Українська мова» Прописи. 1 клас.2 частина. /Кальчук М.І.,Чабайовська М.І.. – С.: ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2018. –76 с.; малюнок Казкової галявини, казкової сторінки, тренажер для письма.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності.
Організація уроку.
В цьому класі друзі всі: (три клацання пальцями)
Я і ти, і ми, і ви. ( три клацання пальцями)
Не лякайся, той, хто зліва. (торкнутися плеча сусіда зліва)
Не лякайся, той, хто справа. (торкнутися плеча сусіда справа)
Ми – одна сім’я. (розвести руки в сторони, показати на всіх)
ІІ. Актуалізація знань і фіксація утруднення в діяльності.
1.Казкова сторінка. Кольоропис.
Розглянь уважно начерк букв я, ь, о, б, ю, а, ф на листочку чарівного дерева.
Запам’ятай зображення рукописних букв я, ь, о, б, ю, а, ф та відрізняй їх від друкованих.
Ь Ь (знак м’якшення)
Знайди між ними схожість та відмінність.
1.Вправа «Листочок»
я, ь, о, б,
ю, а, ф
2.Знайди на чарівному дереві літер листочок з вивченою групою букв і замалюй його.
ІІІ. Виявлення причин утруднення і фіксація в діяльності.
Знайди і наведи на малюнку контури букв я, ь, о, б, ю, а, ф на предметах.
ІV. Побудова проекту виходу з утруднення.
Пофантазуйте та перетворіть вивчені букви у малюнки предметів за власним задумом.
1.Вправа «Чарівне перетворення». Робота у парі.
я, ь, о, б, ю, а, ф
V.Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.
1.Доповни малюнок. Запам’ятай правильне написання букви.
Розгляньте уважно схему (с.38 – завдання від мудрої Сови) послідовність написання букви я.
- Сьогодні ми навчимося писати малу літеру я.
Буква я
Мала буква я складається із заокруглення з похилою лінією, що переходить у малий овал, і прямої лінії із заокругленням унизу. Пишеться буква я безвідривно. Спочатку пишемо заокруглення, яке починається трохи
вище нижньої рядкової лінії, торкається її і похилою лінією, як у буквах л, м, доводимо до верхньої рядкової лінії, заокруглюючи під нею ліворуч,
описуємо овал на половину висоти рядка і ведемо вгору знову до верхньої рядкової, не відриваючи ручки, ведемо донизу пряму похилу лінію і заокруглюємо вправо.
* «Письмо в повітрі» під рахунок.
Буква я
- Напишіть елементи в повітрі: « раз – і, два – і, три - і».
*Письмо на дощечках.
А тепер спробуйте самостійно записати букву я на дощечках.
*Письмо на тренажерах для письма букви (6 р.)
Діти пишуть букву я на тренажерах.
VІ. Самостійна робота.
Написання літери я у «Прописах»:
(Перед початком письма в зошитах потрібно повторити правила, яких слід дотримуватися під час письма. Учні озвучують, як правильно сидіти під час письма; правильно розміщувати зошит; правильно тримати руки на парті та ручку.)
Виконай письмове завдання. (с.39)
Фізкультхвилинка.
Забавлялись зайченята (встати, підняти руки вгору, потягнутися)
Виглядаючи маму і тата. (руки на пояс, повороти вліво, вправо)
Ось так – лапку до лапки (поплескати в долоні)
Ось так – шапку до шапки (руки до голови, вгору)
Ось так – вусом потрусим (похитати головою)
Так, так, так! (пострибати)
VІІ. Включення в систему знань і повторення вивченого.
Продовження роботи в зошиті.
Знайди і закресли букви, які написані неправильно.
1. Вправа «Знайди помилку». Допоможи Білочці виправити помилки.
2. Назвати друковані літери і допиши рукописні. Спиши слово.
л ї я ягня
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Яку букву навчилися сьогодні писати?
-Які звуки вона позначає на письмі?
- Зі скількох елементів вона складається? Назвіть їх.
- Що нового дізнались на уроці?
Добре того навчати, хто хоче все знати!
Поаплодуємо собі за хорошу роботу
Бо у нашім першім класі
Діти — просто молодці!