Урок " Написання слів з найважливішими орфограмами"

Про матеріал
Конспект уроку містить завдання з орфографії. Зокрема написання знака м'якшення та апострофа.
Перегляд файлу

Тема: Написання слів з найуживанішими орфограмами.

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про  написання слів з найуживанішими орфограмами, удосконалювати правописні вміння й навички учнів;

розвивати пам`ять, логічне мислення;  виховувати культуру усного та писемного мовлення.

Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійна презентація «Правопис слів іншомовного походження», тест «Орфографія».

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

Орфографічна пильність

Ясно-блакитними, красуня весна, весна-красуня, лисицею, без упину, піднебессі, дніпровською, все-таки, жовтогаряче, мати-й-мачухи, фотоательє, міні-трактор, полумисок, кашовар, екс-міністр, генерал-лейтенант,

залізобетон, батько-мати, хліб-сіль, люби-мене, іван-чай, марево,насіння, лагодження.

Синтаксичний тренінг

Записати речення, пояснити вживання розділових знаків

Стоять верби, укриті зеленим листям, і, здається, чують ледве вловимі журавлині крики в піднебессі.

2. Готуємося до ЗНО-ДПА

  Словотвірні лабіринти

Виконати словотвірний розбір, з'ясувати спосіб творення іменників та

емоційну забарвленість суфіксів.

Корінець, вуличка, сестронька, морозище.

 Звукова тотожність

Об'єднати слова в групи, пояснити принцип, яким керувалися, поєднуючи їх..

Вокзал, зозуля, нігті, розумничка, просьба, якби, дьогтю , голубка, полегкість, молотьба, кожух, вогкий.

Орфоепічні перешкоди

Фартух, кулінарія, жалюзі, алфавіт, ніколи, помилка, кропива', ку'рятина, нена'видіти, обру'ч, сере'дина.

ІІІ. Установчо-мотиваційний етап

ІV. Виконання практичних завдань

1. Робота в групах

1група

Прочитайте висловлення. Чи є воно текстом? Свою думку доведіть. Визначте стиль, тип, мовлення, тему та головну думку.

2 група

Поясніть випадки вживання м'якого знака для позначення м'якості приголосних [ д'], [т'], [з'], [с'], [дз'], [ц'], [л'], [н'] та в дієсловах.

3 група

Поясніть випадки вживання м'якого знака для позначення м'якого [л'] перед м'яким приголосним, у суфіксах та в середині складу перед [о].

 

Вона йде лугом... Зелень мережиться високою травою. Трава чіпляється за ноги... Злякані маленькі коники роєм знімаються і стрибають на всі боки. Сюрчать, галасують. Між ними молодюсінькі метелики носяться, грають. Що за розкіш, що за привілля серед сільського розмаїття! Радість голубить душу. Чуєш, як сьогодні життя проходить крізь тебе шелестом тихим трави, неугавним голосом коників, тьохканням перепелиним... І почуваєш, що ти тільки невеличка частина всесвіту. І розумієш, що говорить тонюсінька травина травинці, що сюрчить коник коникові, що гукає вірнесенько перепел перепілці. І твоє серце зливається з цим гомоном.

- Визначте в тексті складнопідрядні речення, укажіть тип підрядних речень.

2. Робота в парах

 Редагування «Четверте зайве».

Визначити в кожній групі зайве слово. Визначити орфографічні помилки.

1. Ніч, кінь, пічь, сумішь.

2. Тоньший, бакеньщик, меньший, бриньчати.

3. Натальці, неньчин, рибальці, Галиньці.

4. Учительський, україньський, дворяньський, селяньський.

5. Кобзарь, Горький, календарь, царь.

6. Мазьзю, колосься, збіжьжя, стань.

 

Запам'ятайте! Винятки: тьмяний, різьбяр, няньчити, бриньчати, женьшень, Маньчжурія.

-   Пригадаймо правила вживання апострофа.

За допомогою апострофа в українській мові відокремлюються йотовані голосні літери від попередніх губних приголосних та „р", наприклад: м'язи, бур'ян.

3. Фразеологічна скарбничка

Фразеологізм - неподільне, стійке словосполучення, яке можна замінити синонімічним словом.

Уявіть: ви учасник ЗНО. Вам потрібно поєднати фразеологізм із його значенням, пояснити вживання чи невживання апострофа.

Не святі горшки ліпити.

Рухатися в безпосередній близькості.

Сім п'ятниць на тиждень.

При бажанні можна навчитися багато чого.

У Бога теля з'їсти.

Про людину, яка легко міняє свої рішення, наміри, настрій.

Наступати на п'яти.

Провинитися.

Солом'яна вдова.

Трохи вгамувати голод, перекусити.

Заморити черв'ячка.

Одружена жінка, яка тимчасово залишилася без чоловіка.

Пороти гарячку.

Не можливо витерпіти що-небудь.

Як Сірку муху з'їсти.

Справа, яка не потребує великих зусиль.

Хоч святих винось [із хати].

Діяти поспіхом.

4. Один із фразеологізмів увести в самостійно складене речення.

 

5. Розподільна робота

 Уставляючи на місці крапок м'який знак або апостроф, розподілити слова на дві колонки: з апострофом і з м'яким знаком

Компан…йон, дистиб...ютор, В...єтнам, Робесп.. .єр, мес..є, інтерв...ю, вол.. .єра, гранул...ома, ад...ютант, Мол...єр, лос.йон, об...єкт, грил...яж, кабал...єро, кутюр...є, курт...є,  Рив...єра, барел...єф, б...єф, вар...єте, гіл...йотина, бул...дог, тер...єр, історик Джон О... Донован, скульптор П'єр Жан Д... Анже.

V. Контрольно-рефлексивний етап

Тест «Орфографія»

Тестові завдання мають по чотири варіанти відповіді, серед яких потрібно вибрати один правильний варіант.

VІ. Підбиття підсумку уроку

П’ятихвилинне есе

VІІ. Домашнє завдання

Написати власне висловлення «Цінність людини не в тому, як ми одягаємося чи який вигляд маємо, а в тому, що ми робимо, і ким є насправді».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Редагування «Четверте зайве».

Визначити в кожній групі зайве слово. Визначити орфографічні помилки.

1. Ніч, кінь, пічь, сумішь.

2. Тоньший, бакеньщик, меньший, бриньчати.

3. Натальці, неньчин, рибальці, Галиньці.

4. Учительський, україньський, дворяньський, селяньський.

5. Кобзарь, Горький, календарь, царь.

6. Мазьзю, колосься, збіжьжя, стань.

 

Редагування «Четверте зайве».

Визначити в кожній групі зайве слово. Визначити орфографічні помилки.

1. Ніч, кінь, пічь, сумішь.

2. Тоньший, бакеньщик, меньший, бриньчати.

3. Натальці, неньчин, рибальці, Галиньці.

4. Учительський, україньський, дворяньський, селяньський.

5. Кобзарь, Горький, календарь, царь.

6. Мазьзю, колосься, збіжьжя, стань.

 

Редагування «Четверте зайве».

Визначити в кожній групі зайве слово. Визначити орфографічні помилки.

1. Ніч, кінь, пічь, сумішь.

2. Тоньший, бакеньщик, меньший, бриньчати.

3. Натальці, неньчин, рибальці, Галиньці.

4. Учительський, україньський, дворяньський, селяньський.

5. Кобзарь, Горький, календарь, царь.

6. Мазьзю, колосься, збіжьжя, стань.

 

Редагування «Четверте зайве».

Визначити в кожній групі зайве слово. Визначити орфографічні помилки.

1. Ніч, кінь, пічь, сумішь.

2. Тоньший, бакеньщик, меньший, бриньчати.

3. Натальці, неньчин, рибальці, Галиньці.

4. Учительський, україньський, дворяньський, селяньський.

5. Кобзарь, Горький, календарь, царь.

6. Мазьзю, колосься, збіжьжя, стань.

 

Редагування «Четверте зайве».

Визначити в кожній групі зайве слово. Визначити орфографічні помилки.

1. Ніч, кінь, пічь, сумішь.

2. Тоньший, бакеньщик, меньший, бриньчати.

3. Натальці, неньчин, рибальці, Галиньці.

4. Учительський, україньський, дворяньський, селяньський.

5. Кобзарь, Горький, календарь, царь.

6. Мазьзю, колосься, збіжьжя, стань.

 

Не святі горшки ліпити.

Рухатися в безпосередній близькості.

Сім п'ятниць на тиждень.

При бажанні можна навчитися багато чого.

У Бога теля з'їсти.

Про людину, яка легко міняє свої рішення, наміри, настрій.

Наступати на п'яти.

Провинитися.

Солом'яна вдова.

Трохи вгамувати голод, перекусити.

Заморити черв'ячка.

Одружена жінка, яка тимчасово залишилася без чоловіка.

Пороти гарячку.

Не можливо витерпіти що-небудь.

Як Сірку муху з'їсти.

Справа, яка не потребує великих зусиль.

Хоч святих винось [із хати].

Діяти поспіхом.

 

 

 

 

Не святі горшки ліпити.

Рухатися в безпосередній близькості.

Сім п'ятниць на тиждень.

При бажанні можна навчитися багато чого.

У Бога теля з'їсти.

Про людину, яка легко міняє свої рішення, наміри, настрій.

Наступати на п'яти.

Провинитися.

Солом'яна вдова.

Трохи вгамувати голод, перекусити.

Заморити черв'ячка.

Одружена жінка, яка тимчасово залишилася без чоловіка.

Пороти гарячку.

Не можливо витерпіти що-небудь.

Як Сірку муху з'їсти.

Справа, яка не потребує великих зусиль.

Хоч святих винось [із хати].

Діяти поспіхом.

 

 

doc
Додано
9 лютого 2022
Переглядів
750
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку