1
Українська мова 6 клас
Урок 40 16.11
Тема. Написання слів з пів –
Мета: закріпити й систематизувати знання учнів із теми; узагальнити знання школярів про правила написання слів із пів-; формувати вміння учнів правильно писати слова з пів-; розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховувати інтерес, толерантність, почуття взаємоповаги.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бліцопитування
2. слова з першою частиною авіа-, авто-, аеро-, аудіо-, біо-, гідро-, гіпер-, кіно-, макро-, мікро-, мега-, супер-, теле-, тепло-, термо-, фото- кінотеатр
3 . які починаються з дієслова, що звучить як наказ – горицвіт, зірвиголова)
2. слова, що означають одне поняття, народні назви казкових персонажів тощо -щастя – доля
3. повторення синонімів, антонімів, тих самих слів - тишком-нишком
4. означають відтінки кольорів, смаку, проміжні сторони світу – жовто-зелений
5. слова, що означають професії, спеціальності, вказують на один предмет – учитель –фізик, лікар – стоматолог
6. Слова з першою частиною віце-, екс-, максі-, мінеї-, міні-футбол)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Лінгвістична казка.
Прослухайте лінгвістичну казку і скажіть, яка ж буде тема нашого уроку?
Потрапила якось половинка, яку звали Пів-, до країни Іменників і
спробувала завести з ними товариство. Але не всі слова на це погодились.
Поважні Іменники власної назви не подали руку половинці, залишили її «на
відстані». Так з'явився дефіс. Слова загальної назви на я, ю, є, ї
поставили апостроф, щоб не мала половинка над ними повної сили
і в той же час була поруч. Подивилася на це решта Іменників і вирішила приєднати до себе половинку. Тепер завжди на письмі іменники з пів- пишуться разом, через дефіс та з апострофом.
Скажіть, яка ж тема уроку? (запис на дошці і в зошиті)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Давайте визначемо мету уроку?
ІV. Основний зміст роботи.
Щоб продовжити роботу пропоную вибрати листочки. За кольором листочків об`єднайтеся в групи. Займіть місця , виберіть капітана групи.
Пригадайте правила роботи в групі.
Яке ключове слово уроку?(написання слів з пів-). Візьміть ключове слово і прикріпіть до ватману. Візьміть жовтий конверт , виберіть орфограми, з якими ви познайомилися під час слухання казки.
Приклеюємо стрілки і орфограми. Звіремо результати.
+ -
Разом дві крапки
Через дефіс
Потрібно ставити апостроф
Продемонструйте ваші результати.
Для того , щоб визначити за яких умов використовуємо ту чи іншу орфограмму , нам потрібно прочитати правило на ст.83. Виберіть з помаранчового конверту умови, за яких працює правило і прикріпіть. Звіремо результати.
Продемонструйте ваші результати.
Візьміть з синього конверту умови за яких частинка пів- не вживається з іменниками і коли пишеться окремо. Обговоріть це в групі.
Підсумок – кубування
А тепер презентуйте свою ментальну карту.
Молодці. Ви виробили свій стиль, у вас був феєрверк ідей, ви проявили творчість у складання ментальних карт
Завдання – «німий» диктант
- у кожної групи на партах лежить ребус. Ваше завдання – розгадати ребус, записати це слово з частинкою пів- в зошит, скласти з ним речення.
Яблуко, Україна, місто
У березневі дні біля могили Кобзаря збирається пів-України.
Пів `яблука я віддав товаришу.
Півміста я обійшов, доки натрапив на собор.
завдання- кошик рішень
Перед вами картки . ваше завдання – зібрати в кошик слова, які пишуться з пів- 1 група разом, 2 група через дефіс, 3 група з апострофом. Записати ці слова у зошит.
Гра «Чарівні кола»
книга Ужгород
місто города Умань Чернігов
вулиця пів- будинку острів пів - фінал
огірок яхти куля Київ
яблуня Юрмала
зошит
веселка ліс
Харків пів- Європа
школа ніч
ящик
Пояснити орфограмму «Написання слів з пів- «
Тестові завдання
1. Разом треба писати кожне слово рядка |
|
А. Пів/Києва, , пів/ягоди, пів/ялинки |
|
2. Разом треба писати кожне слово рядка |
|
А. Пів/Чехії, пів/апельсина, пів/години, пів/яви |
|
3. Через дефіс треба писати всі слова в рядку
А. Пів\апельсина, пів\року, пів\кімнати, пів\аркуша,
Б. Пів\яблука, пів\юрти, пів\ями, пів\їдальні.
В. Пів\України, пів\Херсона, пів\Антарктиди, пів\Європи
4. Через дефіс треба писати всі слова в рядку
А. Пів/Польщі, , пів/чобітка, пів/заводу
Б. Пів/коло, пів\відра, пів\села, пів\оселі
В. Пів/Дніпра, пів/Харкова, пів/Оскола
5. Потрібно поставити апостроф в кожному слові рядка
А. Пів\яблука, пів\юрти, пів\ями, пів\їдальні.
Б. Пів/Чехії, пів/апельсина, пів/години, пів/яви
В. Пів/місяця, , пів/Європи, пів/яви
6. Потрібно поставити апостроф в кожному слові рядка
А. Пів\України, пів\Херсона, пів\Антарктиди, пів\Європи
Б. Пів/яхти, пів/яблуні, пів/яви, пів/ялинки
В. Пів/Києва, , пів/ягоди, пів/ялинки
1а,2в,3в,4в,5а,6б
V. Систематизація й узагальнення знань
Над якою темою працювали на уроці?
Як пишуться іменники з частиною пів-
Коли іменники з пів- пишуться разом?
Коли через дефіс?
Коли разом?
VІ. Підсумок уроку.
Напишіть твір – есе «Про що я дізнався на уроці»
VІI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
VIІI. Домашнє завдання.
Ст.84 впр.193 (письмово-розкрити дужки)