Урок у 5 класі
Тема:Інструментальна музика.
Щоб музикантом бути, необхідне
вміння.
Мета: ознайомити учнів зі зразками віршованих літературних творів, зокрема байок про музику; дати учням визначення поняття «квартет»; поглиблювати знання учнів про творчість Василя Барвінського; розвивати здатність виявляти та розуміти головну думку літературного твору про музику; розвивати вокально-хорові та музично-ритмічні навики; виховувати критичне та самокритичне ставлення до виконавців музичних творів, кращі моральні цінності особистості, виховувати почуття прекрасного.
Обладнання: баян, мультимедійна дошка, презентації, мультиплікаційний фільм, магнітофон, плакати з ребусами та кросвордами, портрет В. Барвінського, плакат, на якому зображене дерево і у вигляді листочків відгадки до загадок.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Добрий день вам діти! Добрий день!
ІІ. Розспівування та повторення нотної грамоти.
1) за допомогою релятивної системи заспіваємо звукоряд До мажор;
2) від ноти «до» піднімаємось почергово до кожної наступної ноти; (за допомогою штрихів legato, staccato)
3) розгадування нотних ребусів:
Во вка бро’м но
’
о я бе да по р
4) повторення розміру 2/4, тривалостей нот, схеми диригування в розмірі 2/4;
5) сольфеджування нотної вправи в розмірі 2/4;
6) виконання поспівки «Звуки музики» з кінофільму Р.Роджерса «Звуки музики» з показом нот за релятивною системою;
7) ритмічний малюнок поспівки;
8) виконання «Звуки музики» в два голоси з учителем;
9) поділ класу на два голоси і виконання поспівки у два голоси.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
(Теми семестру та уроку написано на дошці.)
Словами можна сказати багато, і все сказане нами сприймається дуже просто та зрозуміло. Тоді навіщо людям музика? Може, вона зовсім непотрібна, а якщо потрібна – то яка? Для того щоб добре робити якусь справу, необхідні вміння та старанність.
У цьому ми спробуємо розібратися на нашому уроці.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Якщо правильно переставити склади чи букви, то прочитаєте назви предметів.
н |
я |
б |
а |
|
|
||
б |
о |
н |
б |
у |
|
||
т |
а |
г |
і |
р |
а |
|
|
с |
п |
к |
р |
и |
к |
а |
|
р |
а |
б |
а |
д |
у |
н |
|
н |
р |
а |
к |
о |
о |
д |
е |
м |
ц |
и |
л |
и |
б |
а |
|
б |
з |
а |
к |
о |
|
|
|
д |
а |
д |
у |
|
(Так, це все назви музичних інструментів.)
скри пка бу бон
віолон чель бара бан
форте піано трикут ник
конт рабас сопіл ка
ро яль тру ба
тру ба флей та
піані но банду ра
акор деон саксо фон
Так, вірно: струнні, ударні, клавішні та духові.
А зараз я пропоную вам створити «Дерево музичних інструментів».
Кожна пара учнів отримає загадку, відгадкою якої є назва музичного інструменту.
(Діти відгадують загадки і відгадки, записані на листочках, прикріплюють на «Дерево музичних інструментів».)
Загадки про музичні інструменти
вона піснею озветься.
Дуже ніжну душу має,
що сміється і ридає. (скрипка)
Хоч не знає слів,
Тугу людям розганяє
Многострунний спів.
У похід її з собою
Брав козак Мамай,
Мов ясну леліяв зброю.
Хто вона: вгадай? (Бандура)
Кожна голос подає,
Як гравець торкне всі сім,
Стане весело усім. (Гітара)
Педалі жовтим золотом горять…
Мене з собою не внесеш у футлярі.
З могутнім форте, ласкавим піано,
І тому є той надзвичайно правий,
Хто називає нас… (Фортепіано)
Є і струни, і педаль.
Хто ж він є?
Безперечно, це – знайомий наш ... (Рояль)
І міхами розведеш,
Ще й натиснеш ґудзики –
Злинуть звуки музики.
Ось послухай трошки,
Хто співа? (Гармошка)
Скільки ґудзиків на нім!
А почнеш їх натискати, -
Починає гість співати! (Баян)
І проворні пальці, -
Любо її слухають
В лісі на галявці. (Сопілка)
Сірі воли ревуть. (Трембіта)
Привітним, як сонця тепло золотаве.
Буває він грізним, як той ураган.
Він – флейти нащадок,
Славетний - ... (Орган)
Зверху шкіра, знизу теж
Всередині – пустота. (Барабан)
Та б’ють мене, коли грають.
Цьому інструментові мідному
Є місце на столі обідньому. (Тарілки)
А інших туди зазиває. (Дзвони)
В танці любить він кружляти:
Відбиває ритм, дзвенить
І красиво бубонить. (Бубон)
А грає, як дзвіночки. (Трикутник)
Відвести не міг очей.
Звук низький, баритональний
Це і є … (Віолончель)
V. Вивчення нового матеріалу.
1 Вступне слово вчителя.
Багато віршованих літературних творів присвячено музиці. Звісно, музика як прекрасне мистецтво звуків оспівується у натхненних ліричних віршах. Байкарі також присвятили музиці значну частину своїх творів – байок, де висміюються різні вади людських характерів і взаємин. А зараз ми побачимо наскільки повчальним є твір видатного російського байкаря ХІХ століття Івана Крилова «Квартет».
2.Демонстрація мультиплікаційного фільму, знятого за байкою Івана Крилова «Квартет»
3. Поняття квартет.
Ансамбль з чотирьох музикантів чи солістів називають квартетом. А ще квартетом називають твір написаний для чотирьох виконавців.
Отже, квартетом називають кого?
(Чотирьох виконавців або твір, який вони виконують.)
VІ. Слухання музики.
Оскільки справжньої музики у квартету так і не вийшло, послухаймо дійсно красиву музику українського композитора Василя Барвінського «Квартет для двох скрипок, альта і віолончелі».
Василь Барвінський народився на Тернопільщині. Навчався у Львові та Празі (Чехія).
У «Квартеті для двох скрипок, альта і віолончелі» звучать ті самі музичні інструменти, на яких так і не спромоглися зіграти «музики» з байки Івана Крилова. І ми з вами переконаємося, як майстерно та захопливо звучать інструменти струнного квартету в руках справжніх музикантів..
VІІ. Вокально-хорова робота.
Так, це норвезька народна пісня «Чарівний смичок»
(Виконання пісні «Чарівний смичок»)
а) Сьогодні ми розучимо ще одну з пісень Анатолія Житкевича.
Цей композитор – щаслива людина, бо зрозумів, що йому насправді потрібно. Автор пісні «Все це потрібно мені» привертає нашу увагу до найдорожчого для людини у світі. Слова цього музичного твору акцентують увагу на найголовнішому, що оточує людину протягом
життя, в тому числі й на тому, про що йшлося на попередніх уроках: слово, казка, мрія, пісня… тому ця пісня заслуговує на те, щоб якнайстаранніше розучити та виконати її. На цьому уроці ми вивчимо 1 куплет пісні.
б) виконання пісні вчителем;
в) ознайомлення зі словами пісні;
г) розучування пісні дітьми.
VІІІ. Підсумок уроку.
Наприклад:
2. Виставлення оцінок.
Сьогодні на уроці ви всі дуже гарно працювали, тому і отримуєте гарні оцінки.
1