Вчитель початкових класів
Малофонтанського НВК І-ІІІст.
Москаленко С.В.
2022 рік
Тема: Наші пухнасті друзі
Мета: сформувати первинні уявлення дітей про правила догляду за собаками і котами; закріпити знання та навички безпечної поведінки при зустрічі з безпритульними тваринами; розвивати вміння спостерігати за тваринами,
описувати зовнішній вигляд тварин, доглядати за ними; виховувати любов
до тварин, відповідальність за них і дбайливе ставлення до них.
Обладнання: ілюстрації тварин, кросворд.
Хід уроку:
І. Організвційний момент.
ІІ. Повідомлення теми уроку:
Сьогодні ми проведемо з вами цікавий урок. Після того, як ви розгадаєте кросворд, зможете дізнатися тему нашого уроку.
Питання до кросворду:
1. Чим годують немовлят. (Молоко)
2. Щоб прибрати за своєю тваринкою під час прогулянки, господар повинен мати спеціальний...? (Пакет)
3. Твердий смаколик для песика. ( Кістка)
4. Річ, яка забезпечує безпеку улюбленця на вулиці. (Повідок)
5. Найкращий друг людини. (Собака)
6. Домашній пухнастик, який має дуже довгі вуса (Кіт)
- Молодці, діти, ви все відгадали. Тож про кого ми сьогодні будемо з вами
говорити? Так, правильно, про котиків та собачок.
Тема нашого уроку: «Наші пухнасті друзі»
ІІІ. Робота над темою уроку:
- У кого з вас вдома є домашній песик чи котик?
- Чи помічали ви, що ці тварини багато в чому схожі з людиною ? Вони так само потребують їжі, води, теплого помешкання та дружнього спілкування. Собаки та коти – дуже розумні, вони вміють розпізнавати емоції людей
за виразом їх обличчя та інтонацією голосу. Тому, спілкуючись з песиком чи
котиком, краще налаштовувати себе на гарний настрій, адже сумують наші
чотирилапі друзі разом з нами. І, звичайно ж, наші улюбленці мають і власні емоції. Ці емоції ми можемо вгадати, спостерігаючи за положенням їх тіла! Адже, щоб знати, як правильно поводитись із тваринками, треба розуміти мову їхнього тіла.
• Гра «Зрозумій тварину»:
- Давайте подивимось, чи знаємо ми «мову» пухнастих. Я вам буду показу-вати картинку з песиком чи котиком, а ви маєте здогадатись, що хоче «сказати» нам тварина.
(Я зачитую опис фотографії, а учні вгадують, що означає зображена поза).
1. Передні лапи собаки лежать на землі, передня частина тіла та голова
притиснуті до землі, задні лапи та хвіст піднятий.
Цю позу називають ігровим поклоном, вона означає, що собака хоче з
вами пограти.
2. Собака впевнено стоїть на прямих ногах, голова і хвіст високо підняті.
Пес зосереджений, охороняє територію.
3. Собака чи кіт лягає на спину або бік і показує свій живіт.
Таким чином хвостаті демонструють свою довіру до людини.
4. Хвіст кота прямий та піднятий вгору.
Котик щасливий та задоволений.
5. Собака виляє хвостом.
Виляння хвоста у собак замінює їм посмішку. Коли ви ставите перед
улюбленцем миску з їжею, і пес починає виляти хвостом, – він показує,
що вдячний вам. Однак, якщо пес знайде в кімнаті вже наповнену миску,
то виляти хвостом він не стане, а одразу почне їсти. Це доказ того, що
виляння хвостом для собаки – це компонент спілкування.
6. Кішка вигнула спину, шерсть на загривку і спині стала дибки, вуха притиснуті до голови.
Тварина налаштована агресивно, вона налякана. Краще не чіпати
кішку, залишити її на деякий час.
7. Голова і хвіст опущені вниз, вушка притиснуті до голови, спина згорблена, лапи напівзігнуті.
Подивившись в очі улюбленцю, ви зрозумієте, що він наляканий або знає, що винен.
- Тепер ви зможете легко вгадувати настрій свого улюбленця.
- Діти, ви чули коли-небудь вислів: «Ми відповідальні за тих, кого приручили». Цей вислів означає, що, беручи в дім будь-яку живу
істоту, ми беремо на себе велику відповідальність. Адже тварини беззахисні перед людиною, тому їх не можна зраджувати та кривдити.
Щоб у вашого домашнього улюбленця завжди був гарний настрій, слід
правильно за ним доглядати. Будь-яка тварина – це велика відповідальність, і перед тим, як завести собі улюбленця, необхідно дізнатись, що ж йому потрібно.
• Гра «Речі для майбутнього улюбленця»:
- Пропоную вам зіграти в гру на уважність. Давайте уявимо, що ви збираєтеся взяти додому котика чи песика, і вам необхідно підготуватися до
появи майбутнього друга. Я буду показувати різноманітні речі,
вам потрібно обрати ті, які, дійсно, необхідні для догляду за твариною.
(Правильні відповіді: корм, гігієнічний пакет, нашийник, лоток, м’який
лежачок).
- Молодці, діти, а тепер ми підсумуємо, як правильно доглядати за улюбленцем.
Отже, слід дотримуватись таких правил:
1) визначте улюбленцю його постійне місце, де він буде відпочивати та
знати, що це його територія ;
2) разом із дорослими купайте вашого песика, коли він забруднився.
Купати котів потрібно лише в особливих випадках (не частіше ніж 1 раз
на півроку). Наприклад, якщо вони дуже сильно забруднились або в них
з’явились блохи;
3) дресируйте вашого песика. Починати займатися з цуценям необхідно
з 3-4 місяців;
4) не забувайте, що потрібно вигулювати собаку щодня рано вранці та
ввечері, не забуваючи про повідок, намордник, а також гігієнічний пакет
(щоб прибирати за своїм песиком);
5) треба слідкувати, щоб у котика був чистий лоточок;
6) необхідно, щоб дорослі зістригали кігті вашому улюбленцю, адже він
може завдати шкоди собі та присутнім поряд людям;
7) кіт та собака потребують різноманітної та поживної їжі. Перед тим, як
завести тваринку, дізнайтесь, чим краще її годувати ;
8) не давайте вашому пухнастому другу рости самотньому та скривдженому.
Фізкультхвилинка:
- Тепер ви знаєте правила догляду за домашніми тваринами. Що ж,
прийшла пора трохи відпочити. Хочу я на фізкультхвилинку всіх вас запросити.
Котик рано піднімався (потягнутися),
Добре лапкою вмивався (піднести руки до обличчя)
Нахилився вправо-вліво (нахили тулуба вправо-вліво).
Посміхнувся неквапливо (усміхнутися).
Швидше, котику, присідай (присісти),
Мишку лапками хапай (зігнути, розігнути пальці).
Поруч муха задзижчала (помахи руками),
І його роздратувала (поставити руки на пояс).
Він її прогнав від себе (помахи руками),
До роботи ж йому треба (сіли за парти).
- Ось і вправи закінчились. Молодці, діти, добре впорались, сідайте на місця.
• Інтелектуальний спринт «Неймовірні факти»
- А зараз пропоную вам відповісти на декілька цікавих питань про тварин:
- Як ви думаєте, яка довжина тіла найменшого кота у світі? (Кіт Містер
Пібблз. Довжина тіла дорослого кота складає всього 15 сантиметрів).
• Яка порода собак має синій язик? (Порода чау-чау ).
• Як називається порода котів, які не мають шерсті?(Сфінкс).
• А чи знали ви, що охоронцями імператорів у Стародавньому Китаї були
собаки породи пекінес? (Собачки ховалися в рукаві свого господаря, а в разі
небезпеки вистрибували й нападали на кривдника).
• Людям яких професій допомагають собаки? (Рятувальники, пожежники, прикордонники).
•Унікальні факти із життя тварин
- Сьогодні ми часто чуємо неймовірні історії, в яких тварини рятують життя. Наприклад:
• В місті Києві мешкає пес, якого звати Скай, він врятував квартиру від
злодіїв. Напередодні новорічних свят на світанку господар прокинувся від
того, що Скай бігав по квартирі й гарчав. Хтось намагався проникнути в
квартиру і копирсався в замку. Як тільки двері відчинились, пес кинувся
на злодія, і той за кілька секунд втік з дому. Пес отримав у нагороду гору
кісточок.
• В одному з притулків для пухнастиків у Польщі «працює» кіт-медбрат.
Коли у притулку з’являється новий хворий кіт або собака, чорнявий Раде- менес намагається обійняти, зігріти тваринку та вилизує їм вушка.
• Бесіда «Про безпритульних тварин»
- Так склалося, що люди часто виявляються невдячними за те, що тварини роблять для них, викидаючи своїх вихованців на вулицю, як непотрібну річ. Бувають випадки, коли тваринка загубилась, і господарі не можуть її
знайти, а бувають і такі безвідповідальні господарі, які й не шукають.
- Пам’ятайте, що життя на вулиці позначається на поведінці тварин.
Інколи безпритульні тварини можуть становити небезпеку для людей, а
саме: переносити небезпечні захворювання, збиватися у зграї та бути агресивними. Тому потрібно бути обачними.
- Як ви вважаєте, чому собаки можуть нападати? (Відповіді та припущення дітей).
- Собаки можуть нападати, якщо їх дражнять, кидають у них чимось, голосно кричать на них. Також пес міг запам’ятати, як колись його скривдила людина, і після цього поводити себе агресивно.
- Як захистити себе від нападу безпритульного собаки при зустрічі з ним?
- Не потрібно боятися собаки. Вона відчуває ваш страх. Ніяким чином
не провокуйте собаку, не дражніть її, не робіть різких рухів. Краще повільно
поверніться і починайте віддалятися від тварини.
•Інформаційне повідомлення «Тварини у притулках. Волонтери»
Як ви думаєте, чи всі тварини, які не мають господарів, живуть на вулиці?
- Є спеціальні притулки для таких тварин. У них собаки та коти живуть у
спеціальних вольєрах, їх там годують, роблять щеплення та лікують, коли
вони хворіють. Проте, тварини часто сумують, адже їм не вистачає спіл- кування з людьми.
Щоб тварини не почувались самотньо, своє тепло та любов їм дарують
волонтери. Це люди, які безкоштовно допомагають тваринам, шукають для
них нових господарів.
Сьогодні ми з вами дізналися багато цікавої інформації про тварин.
А зараз давайте перевіримо, як ви все засвоїли. Давайте пограємо в гру
«Мрії пухнастиків». Я пропоную кожному з вас уявити себе котиком чи собачкою і сказати, як би ви хотіли, щоб до вас ставилися ваші господарі.
• Гра «Мрії пухнастиків»:
Правила гри: учні ланцюжком говорять, як би вони хотіли, щоб до них
ставилися, якби вони були домашніми улюбленцями.
Наприклад: «Якби я була котиком, я б хотіла, щоб мене брали на ручки і гла-
дили мені животик» або «Якби я був песиком, то я б хотів, щоб зі мною
якнайдовше гуляли зранку та ввечері».
ІV. Підсумок уроку:
Молодці, діти, тепер я бачу, що ви добре розумієте потреби домашніх
улюбленців і знаєте, як про них піклуватись. Тож ніколи не кидайте своїх
пухнастих друзів та пам’ятайте: ми завжди відповідаємо за тих, кого приручили. Майте чуйне, щедре і добре серце, щоб знайшлося в ньому місце
і маленькій комашці, і тваринці.
Бажаю вам бути завжди уважними до наших пухнастих друзів і турбуватися про них!