Урок “National Cuisine”

Про матеріал
Тема: Повторення теми «Харчування» Мета: повторити й активізувати ЛО теми. Удосконалювати техніку читання. Продовжувати формувати навички писемного мовлення. Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення. Розвивати ерудицію учнів. Виховувати інтерес до традицій харчування англійців.
Перегляд файлу

Тема: Повторення теми «Харчування»

Мета: повторити й активізувати ЛО теми.

Удосконалювати техніку читання.

Продовжувати формувати навички писемного мовлення.

Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.

Розвивати ерудицію учнів.

Виховувати інтерес до традицій харчування англійців.

Обладнання:

                                Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання

T: Good morning, children! How are you getting on?

Ps: we are very well, thank you!

2.Повідомлення теми та мети уроку

T: Today we’ll revise the vocabulary on the topic “National Cuisine” and remember how to use 2nd Conditional sentences. Besides, we’ll find out about a paragraph structure and practice in writing a text based on a particular topic sentence.

  1. Перевірка домашнього завдання
  2. Уведення в іншомовну атмосферу
  1.     I like sandwiches

Sandwiches are beautiful,

Sandwiches are fine.

I like sandwiches;

I eat them for my supper

And I eat them for my lunch.

If I had a hundred sandwiches,

I eat them all at once.

A sandwich may be egg or cheese

Or even peanut butter,

But they all taste so good to me,

It doesn’t even matter,

Jam or ham, or cucumber,

Any kind will do.

I like sandwiches,

How about you?

  1.     Гра “Tick-Tack-Toe”.

На екрані основа для гри «Хрестики- нулики»

  1.        2  3

4   5  6

7  8  9

Учні поділяються на дві команди: «хрестиків» і «нуликів». Кожна команда по черзі обирає число, відкриває його й читає відповідне запитання. Якщо гравці відповідають на нього правильно, то вчитель замість цифри ставить значок команди, що дала відповідь: х або 0. Перемагає команда, що має три хрестики або три нулики поряд.

Запитання можуть бути такі:

  1. What traditional British food can you name?
  2. What are the three main ingredients of traditional Christmas Pudding in Britain?
  3. What is “High Tea”?
  4. What is a full English breakfast?
  5. What is a continental breakfast?
  6. What food helps you grow?
  7. What food gives us a lot of vitamins?
  8. What are beverages? (drinks)
  9. Finish the proverb: “An apple a day… “

ІІ. Основна частина уроку

  1. Активізація й повторення ЛО теми.
  1.     Match the parts of the word combinations and write them down.
  1.     Full              a) with milk
  2.     Hot               b) a snack
  3.     Main            c) and butter
  4.     Fruit             d) chocolate milk
  5.     Bread           e) English breakfast
  6.     Bacon               f) and eggs
  7.     Cornflakes       g) course
  8.     Eat                     h) juice
  1.     Повторення граматичного матеріалу: умовні речення

А) Гра “Wishes”. Учні в парах обговорюють запитання, подані на картках.

- What are three wishes you have for your life?

- If you could choose only one of these to come true, which would it be and why?

- What would be some positive and negative consequences (results) if each of these wishes came true?

- If you have a wish but your family doesn’t agree with you, what should you do?

b) Use the following prompts to make the Conditional II sentences.

1) study harder – pass the exam

If I studied harder, I would pass the exam.

2)have the money – buy a new iPod

3) drive more carefully – (not) have an accident

4) play a little better – win the game

5) be there  - help you never

6) do that – be in your shoes

7) public transport/be free – less people/use cars

8) be rich – travel all over the world

2. Розвиток умінь мовлення

a) Read and answer the cook’s questions.

What do you like to eat?

  1.     What do you usually have for breakfast?
  2.     Which drinks do you like and which don’t you like?
  3.     Which fruit do you like?
  4.     What is your favourite food?
  5.     What can you make yourself and what can’t you make?
  1.      Ex. 3 p. 104
  2.     Ex. 4 p. 104 – 105
  3.      Ex.5 p. 105

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Домашнє завдання

Повторити лексико-граматичний матеріал теми

Виконати впр. 3 с. 109

  1. Підведення підсумків уроку

Бесіда в режимі T – P1 – P2- P3

What topic have we revised at the lesson today?

What grammar material have we revised?

What task did you like most?

What type of text did you practice to write?

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
30 грудня 2023
Переглядів
235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку