Урок № ___________
Тема. Науки, що вивчають здоров людини. Принцип здорового способу життя.
Мета уроку:
Обладнання і матеріали: листівки, буклети, плакати, пам’ятки з рекомендаціями щодо здорового способу життя, роздатковий матеріал, анкета для учнів.
Базові поняття і терміни: здоров’я, здоровий спосіб життя, гігієна, раціональне харчування, гіпер- та гіподинамія, хвороба.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, основні компетентності у природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя, уміння вчитися впродовж життя.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опірних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Науки, що вивчають здоров’я людини
1. Розташуй літери у словах у правильному порядку і отримаєш назви наук, що вивчають здоров’я людини.
ЗІЛОФІОГІЯ ТАНАОМІЯ ХОСИПЛОГІЯ ХІОБІМІЯ ЛОГОЦИТІЯ
ЛОГІСТОГІЯ НЕГЕТИКА ЦИМЕДИНА.
(фізіологія, анатомія, психологія, біохімія, цитологія, гістологія, генетика, медицина)
2. Розповідь учителя з елементами бесіди
Однією з найважливіших наук, що вивчає хвороби і призначена зберігати людини, є медицина. Її основними завданнями є: діагностика, лікування та профілактика захворювань людини; розробка засобів збереження здоров’я та працездатності людини, а також продовження тривалості життя.
Однак не варто забувати і про інші, не менш важливі науки, що вивчають здоров’я людини. Адже, лише в наслідок тісної співпраці між усіма галузями охорони здоров’я, можливо отримати найкращі результати у лікуванні та профілактиці хвороб людини.
3. Користуючись підручником заповніть таблицю
Назва науки |
Що вивчає |
Фізіологія
|
|
Анатомія
|
|
Психологія
|
|
Біохімія
|
|
Цитологія
|
|
Гістологія
|
|
Генетика
|
|
Медицина
|
|
2. Принципи здорового способу життя. Складові здорового способу життя.
1. «Пазл». З частинок складіть зображення «Основні складові ЗСЖ»(додаток 2)
2. Розповідь учителя з елементами бесіди
Як ви вже знаєте, здоровий спосіб життя (ЗСЖ) – це комплекс заходів, які охоплюють різні аспекти життя людини. До основних складових ЗСЖ належать: раціональне харчування, особиста гігієна, гарний психологічний стан, оптимальна фізична активність, боротьба зі шкідливими звичками, правильна організація роботи та відпочинку. Розгляньмо їх докладніше.
1)Раціональне харчування
2)Особиста та побутова гігієна
3)Психологічний стан
4)Фізична активність
5)Відмова від шкідливих звичок
6)Правильна організація роботи та відпочинку
3. Обговорення ситуації
Давайте уявимо ситуацію. Ви опинилися на безлюдному острові. Чи зможете в таких умовах дотримуватись ЗСЖ? Чому?
(Відповіді учнів)
ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
1. Які науки вивчають здоров’я, людини?
2. Проаналізуйте свої анкети. Чи можна сказати, зо ви дотримуєтесь
здорового способу життя?
3.Чи маєте ви друзів чи знайомих, що дотримуються ЗСЖ?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Складіть власні правила здорового способу життя.
Випереджальне завдання – доповідь на тему: «ВІЛ, СНІД»; «Гепатити»; «Гогорея, хламідіоз»; «Сифіліс».
Додаток 1
Анкета для учнів «Твій спосіб життя»
1. Прокинувшись вранці ти:
А)одразу зіскакуєш з ліжка і берешся до справ
Б)встаєш повільно, робиш легку гімнастику
В)до останнього ніжишся під ковдрою
2. Скільки разів на день ти чистиш зуби?
А)2 рази (вранці та ввечері)
Б)1 раз
В)рідко чищу
3. Твій сніданок – це:
А)чай (кава) з бутербродом
Б)м’ясні страви з кашами (або молочні страви чи страви з яєць), чай (кава)
В)взагалі не снідаю
4. У щоденному харчуванні ти віддаєш перевагу:
А)м’ясним стравам
Б)м'ясо, злаки, фрукти, овочі
В)овочі та фрукти
5. Для перекусу ти використовуєш:
А)чіпси, сухарики, фаст-фуд
Б)фрукти, бутерброди
В)шоколад, випічку
6. Протягом дня ти:
А)більше відпочиваєш
Б)намагаєшся чергувати роботу і відпочинок
В)багато працюєш
7. Як ти вважаєш, статеві відносини варто розпочати:
А)до 16 років
Б)від 16 до 18 років
В)після 18 років
8. Які засоби контрацепції ти знаєш
____________________________________________________________________________________________________________________________________
9. Як часто у тебе з’являється нагода пожартувати та посміятися з однокласниками
А)щодня
Б)інколи
В)рідко
10. Ти куриш?
А)так
Б)ні
В)пробував(ла) «за компанію»
11. Ти вживаєш алкоголь?
А)так
Б)ні
В)пробував(ла) «за компанію»
12. Ти вживаєш наркотичні речовини?
А)так
Б)ні
В)пробував(ла) «за компанію»
13. Якщо ти не можеш виконати завдання:
А)відкладаєш його і відпочиваєш а потім знову намагаєшся виконати його
Б)ти не заспокоїшся поки не вирішиш його
В)залишиш його.
14. Аби не захворіти ти:
А)використовуєш засоби імунотерапії під контролем лікаря
Б)використовуєш методи народної медицини
В)користуєшся препаратами які порекомендували тобі друзі чи знайомі.
15. Які неінфекційні захворювання ти знаєш?
____________________________________________________________________________________________________________________________________
16. Перед споживанням їжі ти:
А)миєш руки або користуєшся антибактероцидними засобами
Б)не миєш руки
17. Чи можна інфікуватися СНІДом повітрно-крапельним шляхом
А)так
Б)ні
18. Скільки часу ти витрачаєш на спілкуванні у соцмережах
А)кожну вільну хвилину
Б)30-60 хвилин
В)я не зареєстрований(на) в жодній соцмережі.