Розробка уроку з навчання грамоти для учнів першого класу
Тема: Буква Вв, позначення її звуком [в].
Мета: Ознайомити учнів з буквою Вв, її назвою та звуковим значенням, навчити читати цю букву в словах і складах; дати уявлення про особові займенники він, вона, воно, вони (без уживання термінів); вчити правильно й доречно вживати їх у мовленні. Розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас. Сприяти вихованню працелюбності, бережливе ставлення до води.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: таблиці до теми уроку, ілюстрації, звукові схеми слів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.( 2 хв)
Веселе місто Алфавіт
Йому сьогодні наш привіт
До нього нам лягає путь, -
У ньому літери живуть
Живуть там літери в словах,
А кожне слово – звір чи птах,
Травиця чи барвистий цвіт
Отож, в поход за мною вслід!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перше наше завдання присвячене буквам.
Гра «Буква заблукала» (2 хв)
- Назвіть, яка буква «зайва» в першому і другому рядках. Чому?
А Н У І О ( Н – приголосний звук [н],[н‘])
Л Н І М ( І – голосний звук)
2. Наступне завдання присвятим словам. З’єднайте букву з ілюстрацією. Назва починається з названих букв. (3 хв)
3. Назвіть мені трискладові слова, двоскладові слова, односкладові. (3 хв)
- Як визначити скільки в слові складів?
4. Проблемне питання
- Діти, а яка ілюстрація залишилась без букви? (Ведмідь)
- Поясніть, чому так сталось?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (2 хв)
- Сьогодні ми вивчимо букву «Вв».
- Давайте з’ясуємо, а який звук вона позначає?
Стулені губи витягуємо вперед і поштовхом повітря з голосом швидко розкриваємо їх. Отже, перешкоду для струменя повітря створюють губи, тому звук [в]- приголосний.
- Знайдемо йому місце в нашій таблиці.
- І ведмедику також дамо букву «В».
1. Робота з ілюстраціями. (4 хв)
Бурий ведмідь (він)
(Великий, крупний звір його маса сягає від 150 до 500 кг, а на американському острові Кадьяк впіймали ведмедя 1134 кг, зараз він живе в Берлінському зоопарку)
Біла ведмедиця (вона) – в довжину досягає три метри, легко плаває в холодній воді, друга назва « морський ведмідь».
Дитинча панди (воно) – харчується тільки бамбуком, щоб лазити по стовбурам, вони мають по шість пальців на передніх кінцівках.
А взагалі на планеті Земля залишилось дев’ять видів ведмедів.
Родина – вони всі ведмеді.
ІV.Фізична хвилинка. (2 хв)
Йшли ведмедики малі
Нахилились до землі
Потім встали, руки в боки,
І зробили три підскоки
Потім розминали плечі:
Руки вгору, опустили
І на стільчик тихо сіли.
V. Робота за Букварем.
Працюємо за підручником.
- Відкрили Буквар сторінка 34 (3 хв)
1. Хлопчик – він, Іван
Дівчинка – вона, Іванна
Маля – воно
Діти – вони
- Чому Іван, Іванна з великої літери?
- Де позиція літери «в» - на початку, всередині чи вкінці слова?
2. Прочитаємо склади (3 хв)
Ва во ву ви ві ве
Волошки – 3 склади
Вулик – 2 склади
Вулиця – 3 склади
- Де позиція літери «в» - на початку, всередині чи вкінці слова?
3. Робота в парах. Гра «Утвори слово» (2 хв)
Червоний квадрат – читає склад.
Жовтий квадрат – утворює слово.
- Назвіть слова, що відповідають на питання що? (ваза, вуса, вишня, вінок)
4. Другий стовпчик навпаки: жовті читають, червоні додають слово. (2 хв)
- Назвіть слова, що відповідають на питання хто? (сова, півень, лев).
5. Робота над загадкою. (1 хв)
- Відгадайте загадку
Відома людям рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває
Бува, як скло вона тверда
Ви здогадались? Це…(вода)
- Яка перша літера в слові вода? (в)
- Які три стани води ви знаєте? (дощ, сніг, лід)
6. Робота над реченням. (3 хв)
- Придумайте речення, де слово «вода» може бути в любому стані: дощ, сніг, лід.
- Зверніть увагу на ілюстрації.
(На вулиці йде дощ. Діти гралися у сніжки. Іван і Марійка каталися на льоду.)
7. Робота над деформованим реченням (2 хв)
- На сторінці 35 підручника, зображений хлопчик Іван, він теж любить побавитись у воді тільки з користю для себе.
- Прочитаємо слова, які допоможуть нам виконати наступне завдання(на дошці і в книжці).
Ло-вив у-лов на-ло-вив мі-ли-на ли-ни
- Написано речення, в якому всі слова з’єдналися. Спробуємо відокремити слова.
Іван/ловив/линів/на/мілині. Він/мав/улов.
VI.Рефлексія уроку. (1 хв)
- Пригадайте слова, в яких є буква «в»?
- Назвіть предмети, які знаходяться в класі з буквою «в» на початку, всередині або вкінці слова?