Урок навчання грамоти . 1клас
Тема. Секрети букви «ен»
Мета: закріпити знання здобувачів освіти про звукові значення букви «ен», вчити правильно вимовляти мовні звуки, відтворювати ланцюжок звуків у почутому слові, розвивати навички читання, інтонування, вміння висловлювати соє судження, аргументувати, ділитися своїми почуттями, толерантно ставитися до оточуючих, виховувати бажання бути ввічливим і доброзичливим
Тип уроку: урок розвитку критичного мислення
Обладнання: презентація «Секрети літери «ен»», інтерактивні вправи
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вправа «Кошик побажань»
- Як почуваєтесь?Чи всі готові працювати? Як настрій? Чого чекаєте від уроку?
- Напишіть своє побажання на «яблучку» і, прочитавши для всіх, покладіть у наш «кошик побажань». В кінці уроку перевіримо, чи справдились ваші сподівання?
2. Виклик, або вступ
Артикуляційна вправа «Горішок», Парканчик»
Вправа «Асоціативний кущ» - буква «ен»
(Діти читають віршик: «Буква «ен», немов дробинка,
Палки дві і перетинка».)
Вправа «Розчитування»
На-на-на – Україна в нас одна.
Но-но-но – ми йдемо в кіно.
Ну-ну-ну – любим рідну сторону.
Не-не-не – в нас натхнення не мине.
Ні-ні-ні – миру хочеться мені.
- Відгадайте загадку:
«Велетенське сіре тіло,
Всю травичку свіжу з’їло,
Розлякає геть усіх
Його грізний носик-ріг!(носоріг)
(Матеріал взято з сайту https://mamabook.com.ua)
Скоромовка: «Носоріг буцає рогом, не шуткуйте з носорогом».
(Діти працюють в парах за посиланням:
https://learningapps.org/view27317553)
(Діти записують у карті думок перший секрет «Букви Нн – твердий, м'який приголосний звуки»)
Вправа «Займи позицію»
3. Оголошення теми, мотивація
4. Осмислення, або основна частина уроку
Вправа «Вхід у картину»
Висновок: ми – всі різні, але рівні у своїх правах на освіту, спілкування з однолітками, толерантність. Запам'ятаємо золоте правило етики : стався до інших так, як хочеш, щоб ставились до тебе»
Вправа «Звукові схеми»
І група – Наум
ІІ група – Ніла
ІІІ група – Енні
ІV група - Нонна
(Діти дописують другий секрет у карті думок «Букви Нн – твердий подовжений, м'який подовжений приголосний звуки»)
Фізхвилинка «Підемо у двір гуляти»
5.Творче використання отриманих знань
Вправа «У театрі»
«Ніна мила лимон.»
Висновок: логічний наголос – слово, яке є «найважливішим» зараз у реченні, його виділяють голосом.
Вправа «Покажи, де хто?»
Висновок: ділитися іграшками під час гри, доброзичливо ставитися до оточуючих – ввічливе ставлення до оточуючих.
Вправа «Назви, чиє?»
«Сумка мами - мамина сумка.Намисто тітки -… тітчине намисто. Капці бабусі - …бабусині капці. Капелюшок сестри - …сестрин капелюшок.
Вправа «Чи велика Ілона?»
- Яку пораду ви дасте Ілоні, щоб стати швидко дорослою? Обґрунтуйте свою думку.
6. Рефлексія, або підбиття підсумків
Вправа «Закінчи речення»
«Буква «ен» має різні звукові значення…
Велика буква «ен» використовується, якщо …»
Творче завдання: допрацюйте свою карту думок про секрети букви «ен», створіть роздум «Як стати великим(великою)?»