Тема. Закріплення звукових значень букв Ю, ю. Робота над текстом «Десять робітників»
Мета: закріпити звукові значення букви ю; удосконалювати навички правильної вимови, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, читання аналітико-синтетичних схем; учити дітей бути спостережливими, уважними; збагачувати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, увагу, пізнавальний інтерес, уяву, кмітливість, інтерес до навчання; виховувати охайність, бажання працювати.
Тип уроку: формування вмінь і навичок
Урок читання у 1 класі
Тема. Закріплення звукових значень букв Ю, ю.
Робота над текстом «Десять робітників»
Тема. Закріплення звукових значень букв Ю, ю. Робота над текстом «Десять робітників»
Мета: закріпити звукові значення букви ю; удосконалювати навички правильної вимови, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, читання аналітико-синтетичних схем; учити дітей бути спостережливими, уважними; збагачувати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, увагу, пізнавальний інтерес, уяву, кмітливість, інтерес до навчання; виховувати охайність, бажання працювати.
Тип уроку: формування вмінь і навичок
Обладнання: картки і таблиці для читання, зошит для читання “Учуся читати», портрет М. Коцюбинського, фільм «Збери слова», «Вчимося читати швидко слова, фрази»
ХІД УРОКУ
1)Вправа «Настрій». Відеофільм «Збери слова»
2)Промовляння чистомовки
Ок-ок-ок – розпочався читання урок.
Ень-ень-ень – за вікном зимовий день.
Ас-ас-ас – у нас веселий клас.
Зі-зі-зі – ми чудові друзі.
Уть-уть-уть – вирушаємо в путь,
Нас цікаві справи ждуть!
II. Актуалізація опорних знань
2) Вправа «Словесні піраміди»
Зіставлення різних випадків уживання букви ю.
— Прочитайте спочатку слова, у яких буква Ю позначає один звук і пом’якшення попереднього приголосного(Люба), а потім — слова, у яких буква Ю позначає два звуки(маю, чую, кую, вію, Юля, Юра, Юхим)
— Що цікавого ви помітили у написанні слів? Де стоїть буква ю? Скільки звуків позначає? Які саме? Чому слова Юля, Юра, Юхим, Люба написані з великої літери?
— А тепер читаємо, дивлячись на крапку.
сі . ю
юн . нат
ка . юта
ма . люю
3)«Вчимося читати швидко слова, фрази» (відео)
III. Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні ми продовжимо вчитися читати слова з літерою ю, будемо читати оповідання про незвичайних помічників.
IV.Робота над новим матеріалом
1)Складання звукових схем слів за малюнками. (юшка, конюшина, тюльпан)
2)Гра «Слово має багато значень»
— Відгадайте загадку.
Він замок відкрити може
І закрутить легко гайку.
Чарівник вам допоможе!
Відгадайте цю загадку. (Ключ)
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова-відгадки
3) Прочитати слова за транскрипцією, надрукувати ці слова.
[мал’у к]
[грай у]
[л’ у с’ а]
[й у р а]
(малюк, граю, Люся,Юра)
— Як напишемо слово Люся,Юра? Чому?
4)Етична хвилинка. Гра «Якби я…» (в парах)
«Якби я був (була) найдобрішим (найдобрішою) в світі, то...»
5)Робота над загадкою
Хорове читання
- Хто такий юннат?(юний натураліст, дослідник, захисник і любитель природи)
- Що він зробив?
- А як ви зустрічаєте птахів?
Про кого говорять «майстер на всі руки»? (про того, хто вміє все робити)
Можна сказати «золоті» (умілі) руки у того, хто зробив шпаківню.
-А які руки у вас?
6)Розвиток мовлення
Бесіда про роботу, яку матерям доводиться виконувати по господарству. Діти називають різні види домашньої праці, розповідають, що вони вже вміють робити і як допомагають матерям.
7)Фізкультхвилинка
- Давайте виконаємо фізкультхвилинку
П’ять пальчиків ми маємо
І так їх називаємо:
Мізинчик — скромний, чемний,
А поруч — безіменний.
Середній — то найвищий,
А вказівний — той нижчий.
Великий палець — п’ятий,
Не можемо не знати.
Всі пальчики ми знаємо,
Їх пестим, доглядаємо.
Вони ж потрібні нам таки —
Найкращі з них помічники.
— Назвіть кожний пальчик і покажіть його у себе на руці.
Музична фізкультхвилинка
8)Вправа «Передбачення»
— Сьогодні ми поговоримо про видатного українського письменника М.Коцюбинського. Народився письменник у місті Вінниці. Мама Михайликові любила співати народні пісні, розповідати казки, бувальщини. Десятирічним хлопчик уже сам складав пісні і навіть почав писати перші прозові твори.
— Роздивіться ілюстрацію до тексту «Десять робітників».
— Що зображено на малюнку? Як ви думаєте, про кого піде мова? Якою зображена жінка?
9)Словникова робота
а)Читання слів у стовпчику
дивлюсь слухаються
одягнені допомагають
зварений робітники
встигаєте засміялася
10)Слухання оповідання М.Коцюбинського «Десять робітників»
— Хто побував у гостях у жінки? (Той, хто розповів цю історію, тобто автор).
-Покажіть, хто ці десять робітників, про яких розповів нам М.Коцюбинський?
Лексичний аналіз мови художнього твору (словникова робота).
а) Виявлення слів, вжитих у переносному значенні. Пояснення вчителем значення цих висловів.
Десять робітників — десять пальців;
вони мене слухають — виконують потрібну роботу;
один одному допомагають — працюють гуртом злагоджено
Вправа «Дощик»
- Світить сонечко, повіває легенький вітерець;
- повіяв сильніший вітер;
- насунула чорна хмара, почалася злива;
- повіває легенький вітерець, виглянуло сонечко.
- Чи сподобалось вам оповідання? Чим саме?
Читання «ланцюжком».
Бесіда за змістом
— Хто автор тексту «Десять робітників»?
— До кого зайшов автор тексту в гості?
— Чи був порядок у хаті господині?
— Про що запитав Одарку гість?
— Що відповіла жінка?
— Що це були за десять робітників?
Колективне читання-аналіз речень тексту.
— Прочитайте окличні речення.
— Прочитайте питальні речення.
Гра «Бджілка»
Розвиток діалогічного мовлення(з допомогою вчителя за варіантами)
Читання тексту за особами(дві особи - оповідач і Одарка)
V.Узагальнення й систематизація знань
Вправа «Асоціативний кущ»
Одарка(яка?) – охайна, весела, старанна, добра, трудолюбива, працьовита.
Руки (які?) – працьовиті, роботящі, здібні, умілі, завзяті, «золоті»
— Як ставляться до працьовитих людей?
Робота в парах. Гра «Наповни свою скарбничку»
— Згадайте прислів’я, які ще раз довели б, що без труда нема плода.
• Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
• Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.
• Зробив діло — гуляй сміло.(читання на одному диханні)
• Що посієш, те й пожнеш.
• Ледачого всі обминають, а роботящого шанобливо вітають.
Не лінись, а за діло берись.
Читання вірша І.Січовика «Руки»
IV. Підсумок уроку
Бесіда
— Про що читали текст?
— Чи сподобалось вам оповідання? Чим саме?
— Чи допомагають вам ваші десять робітників?
— Чи завжди у вас все прибрано, виконано гарно й охайно?
— Пам’ятайте, що руки не будуть працювати, якщо ви того не захочете.
Інтелектуальна гра «Закінчи речення»
Зараз дзвоник пролунає,
Час перерви настає.
І усім вам по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
Етична хвилинка
Закрийте оченята. Наповніть свої сердечка рожевим промінчиком любові та ніжності. Тепло вашого сердечка відчуйте у своїх долоньках. Відкрийте очі. Нехай тепло і доброта ваших сердець не затримуються у ваших долоньках. Передайте їх іншим людям, знайомим і незнайомим.
Гра «Додай три букви».
Учитель може допомагати дітям відгадати слова, наводячи найпростіші пояснення до їхніх лексичних значень:
• перша страва;
• багато людей, які зібралися разом на майдані;
• молодий хлопець;
• ознака молодого хлопця;
• маленький хлопчик, який виконує на кораблі обов’язки матроса;
• ім’я дівчинки;
• ім’я хлопчика.