Вчитель І категорії початкових класів Сєвєродонецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 Юркова Юлія Василівна
Тема: Найголовніше й найбільше з усіх наших міст. А.Григорук «Наша столиця Київ»
Мета: Навчальна: розширити знання дітей про столицю України, поглиблювати вміння повноцінно сприймати науково-пізнавальні та художні тексти,прищеплювати бажання вивчати історію та традиції свого народу, продовжити знайомство дітей з творчістю А.Григорука, формувати вміння працювати в групах, самостійно усвідомлювати та визначати тему та основну думку, висловлювати власну думку про прочитане;
Розвивальна: розвивати вміння розуміти красу міст України серцем, удосконалювати навички читання прозових і поетичних творів, розвивати під час читання уяву, почуття, фантазію, пам'ять, творчі здібності. формувати комунікативну компетентність.
Виховна: виховувати громадянські якості: любов та пошану до рідного краю, історії. виховувати інтерес до творів А.Григорука, естетичний смак.
Обладнання: презентація, мультимедійне оснащення, лего ,мікрофон, малюнки дітей, фото архітектурник пам’яток Києва, запис звуків птахів, картки з прислів’ями.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. Організаційний момент (Слайд)
Урок зимовий та цікавий
І гостей зібрав чимало
Повернімося обличчям до гостей
і лагідно промовим «Добрий день».
2. Створення емоційного настрою (Слайд).
- Посміхніться один одному і скажіть:
«Я – найкращий, ти – найкращий, ми – найкращі».
- Діти, як ви гадаєте яким буде наш сьогоднішній урок?
- Що ви очікуєте від уроку?
- Чого прагнете навчитися на ньому?
(Цікавим, пізнавальним, творчим, веселим, навчальним, …)
3.Мовна розминка
-Тож, почнемо з мовної розминки
4.Вивчення чистомовки (Слайд)
Ма-ма-ма – прийшла холодна зима.
Те-те-те – снігу намете.
Ем-ем-ем – саночки візьмем.
Дем-дем-дем на гірку підем.
Наступна наша вправа – вправа на розширення кута зору.
5.Вправа на розширення кута зору ( Слайд)
Ки їв
київ ський
київ лянин
поки нути
- Яке слово зайве? Чому?(покинути, бо не є спільнокореневим.)
6.Вправа на розвиток навичок читання.
Скоромовка ( Слайд)
Двадцять три киянини, тридцять чотири львів’янини. (Читання повільне, прискорене, тільки дівчата, тільки хлопці.)
II. Перевірка домашнього завдання
1.Гра «Відкритий мікрофон»
- Назвіть автора оповідання, яке ви читали вдома. ( Віктор Близнець)
- Як воно називається? («Ярослав Мудрий»).
-Про кого в ньому розповідається?
-Чим сподобався ва цей твір??
2.Гра «Диктори телебачення».(1 варіант)
- Слухаємо дикторів 4-В класу і оцінюємо.
- Читати текст, періодично відривати погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
ІII. Мотивація навчальної діяльності.
1.Використовуючи букви під непарними числами, прочитайте слово.
24 |
13 |
46 |
16 |
17 |
22 |
60 |
64 |
31 |
80 |
14 |
29 |
10 |
8 |
38 |
С |
К |
Р |
Щ |
И |
П |
Л |
Ж |
Ї |
Р |
М |
В |
Б |
Я |
Є |
— Яке слово вийшло? (Київ.)
— Отже, сьогодні ми будемо говорити про Київ.
2. Відновіть вірш.
На слайді записані слова для довідки. Вчитель читає вірш, учні, користуючись довідкою, продовжують його.
Київ — місто… …..,
йому так багато… ….,
а воно красиве… …..,
навесні — каштанів… …..,
З нього почалась… … ….,
у прадавні ще… … … … ,
В ньому наша міць і… … ….,
в ньому предків… … …..
Слова для довідки: слава, цвіт, історичне, голоси, держава, вічне, часи, літ.
3. Бесіда на основі запитань.
— Хто з вас був у Києві?
— На якій річці стоїть наша столиця?
— Яка головна вулиця Києва?
— Який перший собор збудовано в Києві? (Софійський.)
— Хто його збудував? (Ярослав Мудрий.)
— Які ще пам'ятки архітектури є в Києві? (Золоті ворота, Києво-Печерська лавра, будинок з химерами, Хрещатик, Андріївський узвіз, Михайлівський собор, пам'ятник Богдану Хмельницькому.)
4. Цікаві факти про Київ.
- Де які учні також підготували цікаві факти про Київ. Дамо їм слово.
✵ Найвища архітектурна споруда в Україні — телевізійна вежа в Києві. Її висота — 385м.
✵ Найдавніша вулиця Києва — Володимирська. Їй більше тисячі років.
✵ Найширша вулиця — Хрещатик, 75 метрів від будинку до будинку.
✵ Неофіційним символом Києва вважається каштан.
✵ Найглибша станція метро в світі знаходиться в Києві, на глибині 105 метрів. Це станція Арсенальна.
— Ще багато цікавих фактів можна розповідати про Київ. Але це вже дізнаєтеся ви самі.
- Зараз подивимося відео про нашу столицю – місто Київ.
https://www.youtube.com/watch?v=nZ9rZrepbTE
2. Асоціативний куш.
На дошку вивішують малюнок Київа. Вчитель пропонує дітям назвати фрази, які спадають на думку.
- Назвіть фрази, які спадають на думку зі словом Київ.
3. Прочитайте анаграми і дізнайтесь назву твору. (шаНа цяСтоли ївКи)(Слайд)
IV. Повідомлення теми уроку.
Правильно, сьогодні ми працюватимемо над текстом «Наша столиця - Київ» Анатолія Григорука.
2. Етап підготовки учня до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу.
Повідомлення теми вивчення нового матеріалу
-От і сьогодні, мої діти, ви доторкнетесь до думки і слова Анатолія Григорука, до його світу, який він хотів перенести у ваші душі і серця.
3.Мотивація учнів до засвоєння
-Де нам ці знання знадобляться? (В наступних класах, на інших уроках (образотворчому мистецтві, музиці, історії)).
4.Постановка навчальної проблеми
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь: Чим особливі твори Анатолія Григорука? Що їх відрізняє від інших?
5..Етап засвоєння нових знань
Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань
Ще більше дізнатися про Анатолія Івановича Григорука Вам допоможуть мої помічники «Бібліографи» (5 учнів)
Перевірка сприйняття розповідей про Григорука.
Що запам’ятали нове про нього?
Інформація про життя і творчість письменника .(Слайд)
Анатолій Григорук навчав дітей мислити, відчувати, творчо сприймати навколишній світ.
Вибрати риси характеру притаманні А.Григорук ( читаю- діти плескають в долоні )
о- доброта о-спостережливість
о- злість о- ввічливість
о- розум о- кмітливість
о- неуважність о- люб’язність
Висновок: А.Григорук– педагог , учитель. письменник. Людина з великої літери.
V. Опрацювання тексту А.Григорука «Наша столиця - Київ»
1. Словникова робота (слайд)
Частокіл - огорожа, паркан.
Добросердний — той, що має добре серце.
2.Первинне читання тексту вчителем.
- Що нового дізналися про Київ?
5.Гра з використанням цеглинок лего « Так чи ні»( зелений- так, червоний- ні )
1. Київ – столиця України?
( так)
2. Київ засновано понад дві тисячі років тому? (ні). А коли? (Понад тисячу п’ятсот років тому).
3. В Києві жили: мисливці й хлібороби, скотарі й ремісники? (так)
4. Київ називали «матір’ю міст руських»? (так)
5.Вибіркове читання
– Прочитайте, хто працює в місті Києві??
– Хто жив в Києві?
–Прочитайте рядки, як називали Київ?
– Який висновок можна зробити? (Київ – дуже величне і красиве місто.)
VІ. Етап закріплення нових знань.
1 Повторне читання тексту учнями ланцюжком.
Вправа: «Закінчи речення» ( Слайд)
Коли я читав, я бачив…(1 ряд)
Коли я читав, я чув….(2 ряд)
Коли я читав, я відчував…(3 ряд)
2. Музична пауза ( Слайд)
3. Удосконалення читацьких навичок.
Гра «Сніжинка» Читає учень, на парту якого впала сніжинка
4. Завдання для 5 груп.
Роз’єднати прислів’я і прочитати .
5.Читання методом «Дочитай до кінця».
- Я починаю читати речення, а ви повинні знайти його в тексті і дочитати до кінця.
1. Мабуть, усі ви знаєте, що Київ …
2. А спершу це було …
3. Ну, а коли нападали на поселення чужинці …
4. Кожен мандрівник, що відвідував Київ …
5. Всі ми любимо …
6 .Читання методом «Знайди і прочитай початок».
1…. а саму державу - Київською Руссю.
2…. з якими Україна підтримує дружні, ділові стосунки.
3…кував зброю та знаряддя праці, вичиняв шкури на упряж, на взуванку, на пояси.
4. … від його ошатних заквітчаних вулиць і площ, скверів і парків, од могутнього розливу Дніпра.
5. …пишаємось нею.
VІІ. Етап рефлексії.
Вправа «Закінчи речення»
Сьогоднішній урок навчив мене…
Найцікавішим на уроці для мене було…
Здобуті знання мені допоможуть …
VІІІ. Мотивація домашнього завдання та інструктаж до його виконання.
1 варіант - Перечитати текс і переказати батькам( с.71-72 чит. і переказ.) ( слайд)
2 варіант – Скласти усну розповідь «Моє улюблене місто»
Оцінювання.
-Чи справдилися ваші очікування від уроку?
Хочу вам подякувати за активність, уважність, співпрацю, правильні відповіді. Я впевнена, що після цього уроку ми ще більше наблизилися до таємниць історії нашого народу.
1