На даному уроці учні поглиблять знання про життєвий і творчий шлях Лесі Українки. Геніальна українська поетеса, видатна мислителька та критик, талановитий прозаїк і перекладач, Леся Українка все своє життя і всю творчість присвятила справі боротьби за соціальне і національне визволення народу.
Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки.
Формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний зміст поезії, зв’язно висловлювати свої думки.
Виховувати любов і повагу до творчості поетеси.
Обладнання: портрет Леся Українки, фотомонтаж про її життя,
виставка книг поетеси, ілюстрації до творів Лесі Українки. мультимедійна презентація «Леся Українка»
На дошці записаний епіграф до уроку:
Ні, я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає!
Леся Українка
Хід уроку
l. Організаційний момент. (Створення позитивного настрою).
Сьогодні у нас особливий урок: до нас завітали гості. Отже,
Треба дружно привітатись: - Добрий день!
Вліво, вправо поверніться!
Усім друзям посміхніться!
У долоні поплескайте!
Усіх гостей привітайте: - Добрий день!
Слайд 1 Якби мої думи німії
та піснею стали без слова
Вони б тоді більше сказали,
ніж вся моя довга розмова.
Леся Українка
II. Повідомлення теми уроку.
Наш урок ми присвячуємо українській поетесі Лесі
Українці. Ми поглибимо знання про життєвий і творчий шлях
доньки України.
Слайд 2
Де б’ється Случ у береги камінні
Незмінні у мінливості століть.
В старому Новограді на Волині
Старесенький будиночок стоїть.
Петро Дорошенко
Слайд 3
У цьому будинку, у сім’ї Косачів народилась донька Лариса. Синьоока, білява дівчинка (вчитель показує портрет) , із душею гордою і ніжною, серцем лагідним і чистим, характером сильним, волею незламною.
Слайд 4
Лесині предки, по – батькові, у давнину жили у Боснії, у XVII столітті переселились на Україну,осіли на Чернігівщині, де у1841 році народився Лесин батько – майбутній юрист. А рід по - матері - грецький. Далекий предок у пошуках щастя потрапив на Україну, приєднався до коша запорозького і досяг визнання серед козаків. Богдан Хмельницький запросив його бути драгоманом, тобто перекладачем при козацькому війську. Далі цей рід остаточно українізувався.
Слайд 5
На Полтавщині народилася і виросла незрівнянна Олена Пчілка - відома українська письменниця ( мати Лесі ).
Олена Пчілка говорила: „В дітей мені хотілося перелити свою душу і думки. Я завше окружала дітей такими обставинами, щоб українська мова була їм найближчою.
Ось у такій родині на Житомирщині, на смарагдових берегах річки Случ і народилася майбутня співачка досвітніх огнів.
Слайд 6
У сім’ї було шестеро дітей. Леся була другою дитиною.
Слайд 7
Леся дуже товаришувала зі своїм братом Михайлом тому в сімї їх називали спільним ім’ям Мишелосіє.
Слайд 8
Крім читання і забав, діти Косачів виконували влітку і «поважну» роботу, бо завжди мали свій квітник і город, які самі обробляли та доглядали
Лариса жодного дня не сиділа за шкільною партою, Учителями її були мати, батько, а також книги і життя.
В чотири роки вона вже добре читала.Разом з сільською дітворою бігала в поле, гралася з ними, любила співати і слухати українські народні пісні.
IV. Гра «Ми-актори». Інсценізація уривка з оповідання «Дивна дівчинка».
Дідусь: - А куди це ти дитино йдеш?
Леся: - До лісу, дідусю.
Дідусь: - До лісу? А ти хіба лісовика, русалки чи мавки не боїшся?
Леся: -А чого мені боятися? От я читала в книжечці про русалку, то вона зовсім не страшна.
Дідусь: - У книжечці кажеш? А ти хіба читати вмієш?
Леся: - Вмію. А хіба що? Всі ж уміють.
Дідусь: - Дивна ти дівчинко! Убрана як усі люди у селі, і по -нашому говориш, а от читати вмієш? Хто тебе навчив?
Леся: - Матуся. Вона і мене, і братчика Михайлика навчила.
Дідусь: - То, кажеш, і мати твоя читати вміє? А чия ти будеш? Щось я тебе ні під церквою, ні на вигоні між дівчатами не бачив.
Леся: - Бо я лише недавно із Звягеля приїхала. Я - Косачівна, а звуть мене Леся, от там із двору, знаєте, з-за...
Дідусь: - То ти панова донечка! А я й не знав, що з панночкою говорю. Бо як тут впізнати: і одягнена, як усі дівчата, і говориш, як усі дівчата. Ну гляди ж, не заблукай у лісі, бо попадешся мавкам у руки.
Ведучий: Крім читання і забав, робила Леся літом і важку роботу, бо мала свій квітник і город. Дуже любила дівчинка співати і танцювати.
Леся.
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну,
Щоб вільно по світу літати,
Щоб вітер розносив луну.
Щоб геть аж під яснії зорі
Полинути дзвоном дзвінким,
Упасти на хвилі прозорі,
Буяти над морем хибким.
Лунали б тоді мої мрії І щастя моє таємне,
Ясніше ніж зорі яснії,
Гучніше, ніж море гучне.
Слайд 9
В 9 років Леся
написала свій перший вірш «Надія», який присвятила тітці Олені,
яку було заслано в Сибір.
V. Читання напам’ять віршів Лесі Українки.
Вірш «Надія»
Ні долі, ні волі у мене нема,
Зосталася тільки надія одна:
Надія вернутись ще раз на Вкраїну,
Поглянуть іще раз на рідну країну,
Поглянути ще раз на синій Дніпро, –
Там жити чи вмерти, мені все одно,
Поглянуть іще раз на степ, могилки,
Востаннє згадати палкії гадки…
Ні долі, ні волі у мене нема,
Зосталася тільки надія одна.
Слайд 10
Дуже любила Леся грати на фортепіано, але після операції на лівій руці, вона не змогла грати.
Взимку на Водохреща Леся промочила ноги і застудилася. З цього часу починається її тяжка, виснажлива боротьба з хворобою. Лікарі нарешті визначили, що це був туберкульоз кісток. З тугою в серці пише дівчинка.
Мій давній друже! мушу я з тобою
Розстатися надовго... Жаль мені!
З тобою звикла я ділитися журбою,
Вповідувать думки веселі та сумні.
То ж при тобі, мій друже давній, вірний,
Пройшло життя дитячеє моє.
Як сяду при тобі я в час вечірній,
Багато спогадів тоді встає!
Картина повстає: зібравсь гурточок.
Провадить речі, і співа, й гука,
На клавішах твоїх швидкий, гучний таночок
Чиясь весела виграва рука.
Та хто се плаче там, в другій хатині?
Чиє ридання стримане, тяжке?..
Несила тугу крить малій дитині,
Здавило серце почуття гірке.
Чого ж я плакала тоді, чого ридала?
Тоді ж кругом так весело було...
Ох, певне, лихо серцем почувала,
Що на мене, мов хмара грізна, йшло!
Коли я смуток свій на струни клала,
З’являлась зграя красних мрій.
Веселкою моя надія грала,
Далеко линув думок легкий рій.
Розстаємось надовго ми з тобою!
Зостанешся ти в самоті німій,
А я ще матиму де дітися з журбою...
Прощай же, давній, любий друже мій!
Слайд 11
Коли дівчинці було 13 років, у неї набралося вже кілька віршів, і мати, добирає їй псевдонім Українка
У 1884 році у журналі «Зоря» у Львові було вперше надруковано вірші 13-літньої поетеси
«Конвалія».
Росла в гаю конвалія
Під дубом високим,
Захищалась від негоди
Під віттям широким.
Та недовго навтішалась
Конвалія біла, -
І їй рука чоловіча
Віку вкоротила.
Ой понесли конвалію
У високу залу,
Понесла її з собою
Панночка до балу.
Ой на балі веселая
Музиченька грає,
Конвалії та музика
Бідне серце крає.
Тож панночка в веселому
Вальсі закрутилась,
А в конвалії голівка
Зів’яла, схилилась.
Промовила конвалія:
«Прощай, гаю милий!
І ти, дубе мій високий,
Друже мій єдиний!»
Та й замовкла. Байдужою
Панночка рукою
Тую квіточку зів’ялу
Кинула додолу.
Може, й тобі, моя панно.
Колись доведеться
Згадать тую конвалію,
Як щастя минеться.
Недовго й ти, моя панно,
Будеш утішатись
Та по балах у веселих
Таночках звиватись.
Може, колись оцей милий,
Що так любить дуже, -
Тебе, квіточку зів’ялу,
Залишить байдуже!..
Слайд 12
Колискова душі – це колискові, які дуже любила Леся слухати від своєї мами і згодом вона написала свою колискову.
«Колискова»
Слайд 13
Любов”ю до природи проникнутий вірш «Вишеньки», який композитор Степовий також поклав на музику.
Слайд 14
З 1884 по 1891 рр. поетеса написала цикл віршів для дітей «У дитячому крузі». В ній вміщено твори для дошкільнят та молодших школярів. До збірки входять вірші:
«На зеленому горбочку»
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка
Стиха вийшла виглядати
Чи не вийде її мати.
І до білої хатинки,
Немов мати до дитинки,
Вийшло сонце, засвітило
І хатинку звеселило.
Л
«Мамо, іде вже зима»
«Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема...
Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає?» -
В неньки спитала дитина.
«Ні, не кожна, - одказує мати, -
Онде, бачиш, пташина сивенька
Скаче швидко отам біля хати, -
Ще зосталась пташина маленька».
«Чом же вона не втіка?
Нащо морозу чека? »
«Не боїться морозу вона,
Не покине країни рідної,
Не боїться зими навісної,
Жде, що знову прилине весна»
«Мамо, ті сиві пташки
Сміливі, певно, ще й дуже,
Чи то безпечні такі, -
Чуєш, цвірінькають так,
Мов їм про зиму байдуже!
Бач, - розспівалися як!»
«Не байдуже тій пташці, мій синку,
Мусить пташка малесенька дбати,
Де б водиці дістати краплинку,
Де під снігом поживу шукати.»
«Нащо ж співає? Чудна!
Краще б шукала зерна!»
«Спів пташині потіха одна, —
Розважає пташине серденько,
Жде, що знову прилине весна!»
Пісенька весняної води
З гір на долину
Біжу, стрибаю, рину!
Місточки збиваю,
Всі гребельки зриваю
Всі гатки, всі запруди,
Що загатили люди,-
Бо весняна вода,
Як воля молода
Дощик
… Дивлюся ранком –
Вже заволочене серпанком
сіреньке небо,
далі став помалу й дощик накрапати,
І вогким холодком до хати
Зайшов притихлий вітерець
Тиша в морі… ледве – ледве
Колихає море хвилі;
Не колишуться од вітру
На човнах вітрила білі.
Слайд 15
VІ. Опрацювання казки « Три метелики»
В дитячий любий вік,
в далекім ріднім краю
Я чула казку. Чула раз,
А й досі пам’ятаю.
Кохана стороно моя!
Далекий рідний краю!
Що раз згадую я тебе,
То й казку цю згадаю!
Якби нам хата тепла, та люди добрі, казали б ми казку, баяли байку до самого світу…»,-писала Леся Українка.
1.Читання казки комбінованим способом ( учитель учні).
- Що сталося з метеликами?
- У кого попросили метелики допомоги?
- Чи знайшли метелики притулок? Чому?
2. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
- Що промовив тюльпан до метеликів? Прочитати.
- До кого звернулися метелики за допомогою? Прочитати.
Прочитати у цьому реченні найдовше слово, найкоротше.
3. Гра « Дочитай речення до кінця»
« Прочитай початок речення»
Прочитати питальні речення
Виберіть уривок, який найбільше сподобався.
4. Гра «Кращий розвідник» Скільки слів із буквою я
Скільки слів, що означають дію?
Гра «Небо і земля»Читання мовчки, пальчик тримає губки. За командою вчителя «Небо» діти припиняють читати, піднімають очі вгору. За командою «Земля» знаходяти місце, де закінчили, і читають далі.
4. Прочитати присів’я. Яке із них виражає головну думку казки?
Всі за одного і один за всіх.
Дерево міцне корінням, людина — друзями.
Давнього друга ніким не заміниш.
VІІ. Робота з виставкою книг.
Слайд 16-25
VІІІ. Стежками Лесі Українки
Слайд 26
Слайд 27
Пам’ятні місця Лесі Українки
Слайд 28 - 31
Музеї Лесі Українки
Слайд 32-42
Кредо Лесі Українки
Слайд 44
Я знайшли деякі відомості про життя Родини Лесі Українки.
Діти Олени Пчілки — найстарший Михайло (1869–1903) став фізиком. Помер від дифтериту. Прожив 34 роки
Донька Ольга (1877–1945) по закінченні Жіночого медичного інституту в Петербурзі була лікарем, вчителювала. Померла в Німеччині. Пржила 68 років
Оксана (1882–1975) закінчила політехнікум у Льєжі, Франція. Викладала музику та французьку мову, жила й померла в Празі. Прожила 93 роки
Син Микола (1884–1937) — останній господар маєтку в Колодяжному під Ковелем, який дістався йому в спадок. Господарював кепсько. Прожив 53 роки
Наймолодша Ізидора (1888–1980) — стала вченим-агрономом. 1937–1940 роки провела в таборах ГУЛАГу. У війну емігрувала до Німеччини, потім до США . Прожила 92 роки
V. Підсумок уроку.
ВІКТОРИНА
1. Коли народилася Леся Українка?
2. Де народилася Леся Українка.
3. Хто батьки поетеси?
4. Скільки дітей було у сім’ї?
5. Ім’я брата Лесі, якого вона найбільше любила і поважала. (Михайло)
6.В якому віці Леся написала свій перший вірш? Як він називається?
7. Хто допоміг добрати літературне ім’я і яке?
8. Хвороба, від якої поетеса лікувалася впродовж всього життя. (Туберкульоз)
9. Де і в якому віці померла Леся Українка?
10. Основна риса характеру поетеси, яку вона виявила у боротьбі зі своєю хворобою. (Мужність, гордість) У якому вірші про це сказано?
Як дитиною, бувало,
Упаду собі на лихо,
То хоч в серце біль доходив,
Я собі вставала тихо.
«Що болить?» - мене питали,
Але я не признавалась –
Я була малою горда, -
Щоб не плакать, я сміялась.
ГРА «З якого вірша ці рядки?»
1. Та недовго втішалась
конвалія біла,
і їй рука чоловіча
віку вкоротила. («Конвалія»)
2. Виблискують черешеньки
В листі зелененькім,
Черешеньки ваблять очі
Діточкам маленьким. («Вишенька»)
3. Поглянути ще раз на синій Дніпро, -
Там жити чи вмерти, мені все одно («Надія»)
4. В час гарячий полудневий
Виглядаю у віконце,
Ясне небо, ясне море,
Ясні хмарки, ясне сонце. («Тиша морська»)
5. Лунали б тоді мої мрії
І щастя моє таємниче
Ясніше, ніж зорі яснії,
Гучніше, ніж море гучне. («Хотіла б я піснею стати»)
Довго щирими сими словами
До людей промовлятиму я…