Тема: Тренувальні вправи. Уживання прийменника з його варіантів із, зі (зо)
Мета: навчити учнів правильно вживати прийменники з, із, зі (зо) залежно від наступного слова; розвивати мовленнєве чуття та навички правильного усного і писемного мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок формування практичних знань умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізації опорних знань
Бесіда
- Що таке чергування?
- Коли вживаємо [у], а коли [в]?
- Коли вживаємо [і], а коли [й]?
- Що таке прийменник? Наведіть їх приклади.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
Ви вже знаєте, що українська мова посіла друге місце за милозвучністю після італійської.
Саме заради гармонії У нас є варіанти прийменників та сполучників у/в, з/ із/зі(зо), і/й.
В українській мові частина голосних звуків у словах значно вища, ніж у багатьох інших мовах. Саме це і додає їй співучості.
Отже, зараз ми з вами розглянемо таблицю.
2. Спостереження над мовним матеріалом
Працювала з Романом. Працювала зі Романом
Лист із Бразилії. Лист з Бразилії
Сказав зі злості. Сказав злості
- Яка з колонок, на вашу думку, буде мати краще звучання?
- Чому саме? Поясніть.
V. Сприйняття є засвоєння навчального матеріалу
Опрацювання теоретичного матеріалу
З вживаємо:
1. Між голосними: повернулася з Одеси.
2. Перед голосним: поїхав з Оленою.
3. Перед приголосними (крім с, ш), рідше сполученнями приголосних, якщо попереднє слово закінчується голосним, а також на початку речення, після паузи: танцювала з Михайлом, з його приїздом, плугатарі з плугами.
ІЗ вживаємо:
1. Між приголосними: разом із донькою.
2. Перед с, ш: із шовку, мама із сином.
3. Між групами приголосних, після них або перед ними: лист із Бразилії, поїзд із Києва, зустріч із твоїм чоловіком.
ЗІ вживаємо:
1. Перед словом, яке починається на сполучення приголосних із першим свистячим або шиплячим (з, с, ш, щ тощо) незалежно від паузи й закінчення попереднього слова: сказав зі злості, прийшла зі школи, звели зі світу.
Також у випадках: зі мною, зі Львова.
ЗО вживаємо:
1. При числівниках два, три: позичив за дві сотні, разів зо три.
Також із займенником мною: зі (зо) мною.
VI. Виконання вправ на закріплення знань, умінь і навичок
1. Порівняй
Гуляти з таксою, гуляти із чау-чау, гуляти зі спанієлем.
Поясніть вживання прийменників.
2. Установи відповідність
З, із, зі. Слов'янська, Харкова, Запоріжжя, Снятина, Шостки.
3. Вибери правильний варіант
Дивитися ... берега.
А. з; Б. із; В. зі; Г. зо.
Поясни свій вибір.
4. На місці пропуску вставте правильний варіант прийменника з, із, зі (зо).
Борщ ... щавлю, працював ... три дні, приїхав ... Харкова, капає ... стріхи, йти ... мною, тест ... німецької мови, вітати ... святами, сукня ... шовку, лист ... Бразилії, котився ... гори, брат ... сестрою, вийшли ... оранжереї, вийшов ... зоопарку, приїхав ... села.
5. Спишіть, виберіть правильний варіант.
1) Сюди возили (з, із, зі, зо) батьком дом млина зерно на паску білу питлювати.
2) А (з, із, зі, зо) міжкоріння груші-прабабусі зросло внучатко — дике грушеня.
3) Мій брат приїхав (з, із, зі, зо) Житомира.
4) Батько (з, із, зі, зо) сином йшли в магазин.
5) (З, із, зі, зо) три качки бабуся знайшла біля ставка.
6) Я взяв (з, із, зі, зо) стола смачний пиріг.
VII. Підсумок уроку
Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання
Вивчити правила. Скласти п'ять речень, вживаючи прийменники з, із, зі, зо.