Тема: О.Генрі «Дари волхвів». О.Генрі-майстер новели. Моральні цінності в новелі. Біблійні мотиви у творі.
"Різдвяне диво: історія Делли та Джима"
Мета уроку
Освітня: розкрити ідейно-художній зміст новели О. Генрі, проаналізувати образи Делли та Джима, зрозуміти поняття справжніх цінностей в житті
Розвивальна: розвивати навички аналізу художнього тексту, критичного та образного мислення вміння висловлювати власні судження та працювати в групах.
Виховна: сприяти вихованню почуття емпатії, розуміння людських цінностей.
Тип уроку: урок людської душі
Обладнання: різдвяні прикраси; аудіозапис мелодійної музики, презентація в Canva стікер – кулька; картинка ялинки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Звучить тиха, мелодійна музика . На дошці та столі вчителя різдвяні прикраси, свічка
-Діти, з чим асоціюється у вас Різдво? (Сімейний святковий обід, кутя, колядки, веселощі, подарунки)
-Які емоції зазвичай у вас викликають різдвяні свята? (Радість, очікування, хвилювання, тепло, затишок тощо.)
-Що найбільше дорослі і діти чекають на Різдво? (Подарунки)
-Який найцінніший подарунок ви отримували? Чому він був для вас таким важливим?
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності Слайди 1-3
-Сьогодні ми вирушимо у подорож до особливої історії, історії про любов, самопожертву та справжні цінності. Закрийте на мить очі і уявіть собі затишну кімнату, за вікном падає сніг, а на столі горить свічка... Що ви відчуваєте? Спокій, тепло, затишок? А тепер уявіть, що у вас є можливість зробити когось щасливим, подарувати йому незабутні емоції. Що б ви зробили?
-Сьогодні ми познайомимося з американським письменником О. Генрі , його твором "Дари волхвів" і спробуємо розгадати таємницю справжніх подарунків. Тема уроку "Різдвяне диво: історія Делли та Джима"
Проблемне питання: Що таке справжній подарунок? Чи завжди він має матеріальну цінність?
IIІ. Очікування від уроку
Прийом «Розпаковка»
На дошці зображення святкової ялинки- символа Різдва.
-Діти, я даю вам стікери з символічними подарунками. Напишіть на них свої очікування від уроку і приклейте під ялинкою.
IV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.
1.Випереджальне завдання: повідомлення про О.Генрі
Учні в зошитах створюють «Інформаційне гроно»
2. «Літературознавчий навігатор» Слайд 4
-Визначимо, що таке новела? Які особливості цього жанру?
Новела- невеликий за обсягом прозовий твір. У якому йдеться про незвичайну пригоду з напруженим сюжетом, стрімким розвитком подій і несподіваним фіналом.
Ознаки новели:
3.Бесіда за змістом новели .Психологічне дослідження
-Яке враження справила на вас новела «Дари волхвів»? (здивування, захоплення, розчарування) Чому?
-На які питання ви хотіли б отримати відповідь?
-В переддень якого свята відбуваються події у творі? (Різдва)
-Хто головні герої твору? (Делла та Джим)
-Що ми дізналися про молоде подружжя Діллінгем Янг?
-Як автор описує помешкання, де проживають герої та спосіб їхнього життя? Підтвердіть словами з тексту. Про що це свідчить? (Подружжя веде дуже скромний спосіб життя, але стосунки між ними теплі і люблячі)
-Які цінні речі мали Делла і Джим? (Делла-довге волосся, Джим- кишеньковий золотий годинник)
-З чим автор порівнює ці дві речі? (Волосся Дели – з коштовностями цариці Савської, а годинник Джима – зі скарбами царя Соломона.) Поясніть, чому? (Для того, щоб наголосити на цінності цих речей для героїв. Волосся уособлює життєву силу та енергію, красу. Годинник – пам'ять про батька та діда, сімейна реліквія)
-Зверніть увагу на кольорову гаму, якою автор описує простір навколо Делли. Який колір домінує? (Сірий кіт, сірий паркан, сірий двір). Чому саме цей колір обрано? (Щоб підкреслити настрій Делли- смуток, безнадію, безпорадність, коли вона розуміє, що має мало грошей щоб купити Джимові подарунок)
-Скільки Делла заощадила грошей на подарунок Джиму? (Один долар вісімдесят центів).
-Подумайте, чому в творі декілька разів згадується ця сума? (Вказується на те, що Делла як не старалася заощаджувати довгі місяці, але більше назбирати так і не змогла. Вона у відчаї, адже так хочеться купити особливий подарунок для чоловіка)
-Чим пожертвувала Делла заради коханого? (Своїм волоссям)
-Знайдіть рядки, в яких описано, як Делла приймає рішення. Чи легко це їй дається?
-Прослідкуйте, як змінюється її настрій. Назвіть тепер кольори її настрою.
-Чому «дві години після цього пролетіли на рожевих крилах»?
-Який подарунок Делла вибрала для Джима?
-Чому Делла не купила скромніший подарунок для коханого? («Він був такий, як Джим. Скромність і гідність -ці якості були в них обох.»)
-Про що Делла думала і переживала вдома, коли чекала на прихід Джима? (Чи не буде Джим на неї сваритися за обрізане волосся)
-Давайте уявимо, а про що думав Джим, коли обирав подарунок для Делли?
-Коли настає кульмінація новели? (Момент, коли вони вручають один одному подарунки)
-Як відреагував кожен на подарунок? (Делла була в захваті, потім прийшли «потоки сліз та зойки». Джим – завмер, потім обійняв Деллу, заспокоював її.)
-Автор ставить перед читачем філософське питання: «Що більше - вісім доларів в тиждень або мільйон на рік? Математик або мудрець дадуть вам неправильну відповідь.» Як на вашу думку, що можна купити за мільйон доларів?
-А що не можна купити?
4.Словникова робота Слайд 5
-О.Генрі в кінці твору говорить про волхвів, які принесли подарунки немовляті у яслах. Хто такі волхви? Це біблійна легенда, за якою волхви-це мудреці, які дізнавшись по зірках про народження Ісуса Христа, прийшли йому вклонитися
та принесли подарунки. Серед дарів були золото (як новому Царю Іудейському), що символізує народження духовного Царя для людей, ладан (ароматична смола з ладанного дерева), який указував на Божественне походження Ісуса та смирна або мирра (бальзам, яким змащували тіло небіжчика в давнину) була дана Ісусу як людині, що є смертною.
-Автор вказує, що саме волхви, мудрі люди, винайшли звичай робити різдвяні подарунки. І при цьому робить висновок : «А я розповів вам нічим не примітну історію про двох дурненьких дітей, які жили у восьмидоларовій квартирі і зовсім немудро пожертвували одне для одного найдорожчими своїми скарбами. Але до відома мудреців наших днів сказати, що з усіх, хто робив подарунки, ці двоє були наймудріші. З усіх, хто приносить і приймає дари, наймудріші тільки такі, як вони. Це всюди так. Вони і є волхви.»
-Який головний нематеріальний подарунок зробили ці молоді люди один одному? (Пожертва заради іншого, подарували любов, вірність )
5..«Код Мудрості О. Генрі" для читацького блогу Слайд 6
(Індивідуальна письмова робота в зошитах)
-Запишіть три короткі тези (фрази/речення), які пояснюють у чому полягає справжня мудрість вчинку Делли та Джима, виходячи з цитати? (Делла і Джим по-справжньому кохають один одного і тому думають не про себе, а про свою половинку. Мудрість їхнього вчинку в тому, що кожен з них пожертвував найціннішим, що у нього було, аби кохана людина була щаслива. У світі немає нічого дорожчого за любов, і ніякі подарунки не можуть замінити це почуття. І тільки та людина, яка піклується і нічого не жаліє для іншого , і є справжнім мудрецем, волхвом.)
V. Узагальнення та систематизація знань
1.Робота над композицією новели. Слайд 7
-Давайте визначимо композицію новели. Поєднайте елементи сюжету з подіями твору.
2.Робота з ілюстрацією пам’ятника книзі Слайди 8-9
-Діти, у США у м.Гвінсборо встановлено кам’яну книгу висотою 2 метри, відкриту на сторінці з новелою «Дари волхвів».
-Як ви думаєте, чому заслужила таку шану ця книга?
(Серед найкращих літературних шедеврів О.Генрі привертає до себе увагу оповідання "Дари волхвів". Це зворушлива розповідь про життя бідних людей. Головними її героями є Делла, надзвичайно гарна молода жінка, та її чоловік Джім. Зовнішністю і характером дружина Білла Портера (О.Генрі) була схожа на героїню "Дари волхвів" .Саме з нього зазвичай починаються усі збірки його творів).
-Які цінності прославляє автор у своїй новелі?
-Яка головна думка новели? ( Справжні цінності — це не речі, а почуття.)
VІ. Рефлексія
Прийом "Ялинка бажань" Слайд 10
Кожен учень отримує стікер-кульку, яку прикріпить на імпровізовану ялинку на дошці.
Завдання: написати на "кульці" одне нематеріальне бажання (любов, добро, дружба, здоров'я, віра), яке вони вважають найважливішим для Різдва.
VІІ.Підсумок уроку
-Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?
2.Прийом «Незакінчене речення»
- Я зрозумів/ла, що…
- Джим і Делла є для мене…
- На мою думку, …
VІІІ. Домашнє завдання на вибір Слайди11-12
1.Перегляньте мультфільм “The Gift of Christmas” англійською мовою за новелою “Дари волхвів” О.Генрі. Визначте схожість і відмінності (сюжет, риси характеру, настрій)
2.Придумати альтернативну кінцівку твору
3.Написати есе «Що є справжнім подарунком у житті?»
4.Створити колаж "Світ Делли і Джима»
Додатки до уроку







