2 клас
Математика
Тема. Обчислюємо периметр многокутника.
Мета. Формувати в учнів предметні компетентності:
ознайомити з поняттям «периметр многокутника» як сумою довжин його сторін або як довжиною ламаної, що обмежує цей многокутник;
формувати вміння обчислювати периметр многокутника, розв'язувати задачі,
розвивати обчислювальні навички, логічне мислення;
поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики;
виховувати самостійність, впевненість у своїх силах.
Формувати в учнів ключові компетентності:
вчитися впродовж життя ( вміння планувати свої дії, оцінювати їх );
математичної ( моделювання ситуацій із застосуванням математичних відношень);
соціальної ( вміння співпрацювати ).
Обладнання: конструктор LEGO, картки, набір геометричних фігур, ілюстративний та роздатковий матеріал, малюнок дерева.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
- Діти, у нас присутні гості на уроці, привітайтеся.
Наш урок математичний
І цікавий, і незвичний.
Вирушаємо у путь —
Нас цікаві справи ждуть.
2.Налаштування учнів до уроку.
- Діти, покажіть, який у вас настрій , використовуючи пальчики, вираз обличчя.
3. Мотивація навчальної діяльності
— Ми сьогодні продовжимо подорожувати царством Математики. У цій країні на нас чекає багато цікавих і дивовижних відкриттів. Будьте, будь ласка, одне до одного терплячими, доброзичливими, не забудьте взяти з собою посмішку. Отже, в дорогу!
— Руки?
— На місці.
— Ноги?
— На місці!
— Лікті?
— У краю!
— Спинка?
— Пряма!
4. Бесіда
-Діти, яка зараз пора року ?
- Назвіть осінні місяці.
-Яку назву має місяць, що розпочався ?
- Чому він так називається ? ( Опадає листя )
- А чи всі дерева скинули свої листочки ? ( Ні)
- А на яких деревах листочки завжди зелені ? ( Сосна, ялина)
- Деревця сумують, що довго чекати їм до весни. Ми ще хочемо помилуватися красою осені. Перед вами дерево, на якому не має листочків. Але ми на протязі уроку будемо прикрашати його листочками зеленого, жовтого і червоного кольорів , тому ви повинні гарно працювати, щоб оживити наше деревце.
Листочки зеленого кольору – завдання виконані правильно,
листочки жовтого – виконані, але не повністю, були труднощі,
листочки червоного – не виконав завдання або виконав неправильно.
5. Усні обчислення
1) Гра з цеглинками ЛЕГО ( «Кольорова вежа» )
- Давайте повторимо, як ми вміємо додавати і віднімати круглі десятки, а для цього беремо цеглинки ЛЕГО і побудуємо кольорову вежу.
-Перед вами приклади, ви повинні розв’язати і показати відповідь цеглинкою відповідного кольору:
50 + 20 ( Жовтогарячий)
60 + 20 ( Синій)
20 + 80 ( Жовтий)
30 + 30 (Червоний)
70 – 30 ( Голубий)
80 – 60 ( Зелений )
- Діти, ось така вежа повинна у вас вийти.
- Оцініть себе листочком відповідного кольору, вийдіть до дошки і прикріпіть до нашого деревця.
2) Віршовані задачі.
- А тепер послухайте задачі і ці числа ми напишемо в каліграфічній хвилинці
• Шість грибочків на горбочку,
Стільки ж видно з-під листочка.
Відповісти хто б зумів.
Скільки разом всіх грибів? (12.)
- А як ти отримав ? ( 6 + 6)
• Петрик книги протирав,
На полиці їх складав.
Ось поклав він дев'ять книг,
Потім ще чотири.
Довго думав і гадав,
Скільки всіх книжок поклав? (13.)
- Як ви дізналися ? ( 9 +4 )
6. Каліграфічна хвилинка. Написання чисел 12 і 13
-Відкрийте зошити,
Зошит свій я відкриваю, навскоси його кладу,
Ручку я ось так тримаю, сяду рівно, не зігнусь,
Буду я писати вправно, до роботи я берусь.
- Запишіть число
3 листопада
Класна робота
— Напишіть каліграфічно числа, що були відповідями віршованих задач.
- Які числа запишемо ? ( 12,13)
- Покажіть карткою «Так – Ні», чи красиво ви написали.
- А тепер давайте пригадаємо, які фігури населяють країну математику .Перед вами малюнок машини
- Які фігури ви бачите ?
- Вийдіть до дошки і покажи трикутники.
- Скільки квадратів ? ( 5)
- Скільки прямокутників ?(3)
- Відгадайте загадки і покажіть відповідну фігуру.
Він давно знайомий мій,
- Кожен кут у нім прямий.
- Всі чотири сторони
- Однієї довжини. (Квадрат.)
- • Олівці Петрусь узяв,
- Швидко щось намалював.
- Хоч крути, а хоч верти,
- Має тільки три кути. (Трикутник.)
- • Жодного кута не маю я,
- І на блюдце схожий я,
- На тарілку і на кришку,
- На кільце, на колесо.
- Що ж я такий ? ( Круг)
- • На квадрат я дуже схожий.
- Маю теж чотири сторони.
- Тільки дві з них протилежні —
- Однакової довжини.
- А сусідні — різні. (Прямокутник.)
- А ще ж є у нас і інші геометричні фігури, давайте згадаємо їх.
• Частина прямої, обмежена з двох сторін точками. (Відрізок.)
- Накресліть відрізок.
• Кінця і краю в ній нема.
Що за лінія? ... (Пряма).
-Накресліть пряму.
• Про цю фігуру розноситься звістка:
Має початок й не має кінця? (Промінь.)
- Накресліть промінь.
- Накресліть на полях зошита шкалу і оцініть свою роботу («Шкала оцінювання)
2) Замкнена і незамкнена ламані лінії.
— Як називаються ці геометричні фігури?
— Як обчислити довжину ламаної? (Виміряти всі ланки і додати їхні довжини)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
-Діти, ми повторили геометричні фігури, деякі з них накреслили, ці знання будуть потрібні на уроці.
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з таким поняттям, як периметр, будемо визначати периметр многокутника, розв’язуватимемо задачі, обчислюватимемо приклади.
Фізкультхвилинка
Вайбер ( 2 клас ) 2.29
Зупинимо навчання час.
Фізкультпауза у нас.
Руки, наче крила в птаха,
Що летить й не знає страху.
Вгору — вниз їх підіймаю
І доверху підлітаю.
А тепер — метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки,
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим —
Небезпек не має бути.
Якщо ж поруч небезпека, —
Геть втікаємо далеко.
2. Актуалізація понять про многокутник
— Розгляньте малюнок. Які фігури на ньому зображено?
— На цьому малюнку зображено прямокутник, квадрат, чотирикутник і трикутник.
— Як можна всі ці фігури назвати одним словом? (Многокутники.) Усі вони — замкнені ламані лінії.
3. Ознайомлення з поняттям «периметр». Формування вмінь його вимірювати. Створення проблемної ситуації.
- У кожного з вас геометрична фігура,
потрібно обчислити довжину сторін вашої фігури, записавши вираз на аркуші.
-Який прилад використаємо для цього ? ( Лінійку)
Перевірка: учні показують фігуру та читають утворені вирази (наприклад, 4 см + 3 см + 5 см = 12 см).
— Яку арифметичну дію використовували? (Додавання.) Як називається результат додавання? (Сума.)
- Додавши довжини всіх сторін трикутника, обчислюємо ПЕРИМЕТР.
- Отже, ми зробили математичне відкриття. Математики — народ точний, вирішили слово периметр позначати однією буквою латинського алфавіту— Р.
- Як ця літера звучить в українській абетці ?( «Ер»)
-Як ви вважаєте, людям яких професій потрібно знання периметра? (Будівельнику, архітектору і т. ін.)
Схема Периметр -Р
4. Первинне закріплення
1) Практична робота за підручником (с. 34, № 1).
- Відкрийте підручник на с.34,знайдіть завдання під №1.
-Розглянемо таку задачу.
Оля виміряла довжини сторін кожного многокутника і записала суми. Знайди значення сум.
- Оля склала такий приклад : 5 + 6+7
- Скільки вийде, коли виконали дію додавання ? (18)
- Додаючи довжини всіх сторін, Оля обчислила периметр трикутника.
- Отже, щоб обчислити периметр фігури, потрібно виміряти всі сторони і додати.
-Розглянемо інший многокутник.
- Яку фігуру ви бачите ? ( Прямокутник)
- Скільки сторін у прямокутника ?( 4)
- Щоб обчислити периметр, потрібно виміряти довжину всіх сторін.
- Додаючи довжини всіх сторін, Оля обчислила периметр прямокутника. Периметр вимірюється в сантиметрах.
- Що ж таке периметр ? ( Сума всіх сторін )
5.Ознайомлення з правилом ( с.34 )
Сума довжин усіх сторін многокутника – це периметр многокутника.
6. Формування вмінь розв'язувати задачі
1) Фронтальна робота (с. 34, № 2).
— Скільки сторін у трикутника? (3.) Яка довжина першої сторони? (5 см.) А другої сторони? (4 см.) А третьої сторони? (3 см.) Що є шуканим у задачі? (Периметр.) Що таке периметр? (Сума довжини всіх сторін (P = a + b + c).) Обчисліть його.
- Покажіть сердечком, чи зрозуміли ви, що таке периметр.
- Вийдіть до дошки і прикріпіть листочок відповідного кольору.
7. Самостійна робота.
Картки
Визначення периметру геометричної фігури
Покажіть смайликом, як ви впоралися із цим завданням.
8.. Формування обчислювальних навичок віднімання на підставі взаємозв'язку додавання й віднімання чисел у межах 20 з переходом через розряд (на основі підручника, с. 34, № 3).
( Робота в онлайн) ЛЬОРНІН АПС ( Математика.2 клас. Додавання та віднімання в межах 100.)
- Працюємо біля дошки. Повторимо додавання та віднімання в межах 100.
- Записуємо приклад в зошит, хто знає відповідь, піднімає руку і виходимо до дошки і вибираємо правильну відповідь.
- Наше деревце нагадує, що воно хоче одягатися в листочки, давайте візьмемо по листочку і прикріпимо до нього.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Підсумок уроку. Рефлексія
— Оцініть себе за допомогою листочків і прикріпіть до деревця.
· Усе було зрозумілим. Урок сподобався.( Листочок зеленого кольору )
· Не зрозумів, як обчислювати периметр. Не сподобався урок. (Листочок червоного кольору )
· Не все було зрозумілим на уроці. ( Листочок жовтогарячого кольору )
-Давайте поглянемо на наше деревце, як ми його одягли. На ньому є листочки різних кольорів. Але з математичної сторони – червоний колір – це не дуже добре, бо декому ще треба попрацювати
— Що нового дізналися на уроці? ( Що таке периметр )
- Так що ж таке периметр ? ( Сума довжин всіх сторін )
- Якою літерою позначається периметр ?
- Ви, діти, молодці, активні, дякую вам за урок.