Урок "Образ Хлєстакова та його динаміка".

Про матеріал
Знайомство учнів з образом головного героя комедії «Ревізор» Хлєстаковим на прикладі окремих сцен.
Перегляд файлу

Тема. Образ Хлєстакова та його динаміка.

Мета уроку:  познайомити учнів з образом головного героя комедії «Ревізор» Хлєстаковим, допомогти розкрити цей образ на прикладі окремих сцен;  сприяти розвитку мовлення учнів, навичок виразного читання; показати аморальність героя і співвіднести його дії, поведінку з сучасною дійсністю.

Тип уроку: творче застосування знань.

Обладнання:  текст комедії Н.В. Гоголя «Ревізор»,  ілюстрації до комедії «Ревізор»; репродукція картини К.П. Брюллова «Останній день  Помпеї »; виставка книг.

                       

Епіграфи:

Всякий хоч на хвилину,

 а то й на кілька хвилин,

 робився або робиться Хлєстаковим ...

Н.В. Гоголь

 

... Тут справа йде про істину,

про російське  суспільство, про Росію ...

     В.Г. Бєлінський

 

 

Хід уроку

1. Вступна частина уроку. Визначення теми і мети  уроку. Вступне слово вчителя. Повідомлення учнів.

1) Оголошення теми і мети уроку.

     Сьогодні ми познайомимося з головним героєм комедії  М.В. Гоголя «Ревізор»  Іваном  Олександровичем Хлєстакова, тим ревізором, який інкогніто приїжджає в місто і наводить такий страх на чиновників і Городничого; знайдемо і відзначимо риси характеру, особливості натури, поведінки  героя, які можна зустріти і в сучасному суспільстві  і  визначити  як аморальні.

     Підтема нашого уроку «Вибачте, я, справді, не винен».

     Іншими словами, ми повинні показати і довести типовість героя в типових умовах, в типовому суспільстві.

2) Вступне слово вчителя.

     О.С. Пушкін писав: «Яка  сумна наша Росія». В тому і суть твору         М.В. Гоголя «Ревізор» - показати абсолютно російські типи: «... скільки є у нас добрих людей, але скільки є і полови, від них життя немає добрим і за якими не в силах стежити ніякий закон. На сцену їх! Нехай бачить їх весь народ! Нехай посміється  над ними!  Нічого більше  не боїться людина так, як сміху, »- писав М.В. Гоголь в 1835р.

3) Повідомлення учнів.

• Я дізналася, що, можливо, розповіді про уявних  ревізорів  були  відомі Гоголю  з  якихось джерел. Була така ситуація в 1835р. Повертаючись зі своєї річної  подорожі через Київ, Гоголь разом зі своїми друзями  в Петербурзі розіграв  оригінальну репетицію «Ревізора». Гоголь хотів грунтовно вивчити враження від представленої п'єси. Для цього він попросив свого друга Пащенка  виїжджати вперед і поширювати всюди, що слідом за ним їде ревізор, ретельно приховує справжню мету своєї поїздки. Пащенко виїжджав кількома годинами раніше і влаштовував так, що на станціях все були  вже підготовлені до приїзду і зустрічі  «ревізора». Завдяки цьому обману, їм на кожній станції швидко давали коней.   

• У той час боязнь ревізії і ревізорі  жила в чиновниках постійно. Страх цей заставляв  приймати за ревізора не зовсім звичайного мандрівника, який потрапив в те чи інше місто. Ось, наприклад, яка історія сталася з композитором  М. І.  Глінкою. Про це він писав у своїх «Записках» 19 червня 1838р.  «Про подробиці подорожі повідомлю усно, при побаченні, взагалі воно казково і важко, але зустрічалося дещо смішне і веселе, і нерідко приводило на пам'ять Гоголя. У Переяславі я міг би зіграти роль ревізора - там очікували генерал-губернаторського чиновника, і мене прийняли за нього, сам губернатор до мене в повному обладунку, але я задовольнився тим, що нещадно обібрав архієрейський хор.

• А на сторінках журналу Ф. Булгаріна «Северная пчела» дається наступна характеристика жителів міста, в якому, за словами автора, відбувалися події голевського «Ревізора»: «В якомусь містечку, перед яким Содом і Гомора є те саме, що троянда перед будяками, живуть люди, у яких автор «Ревізора» забрав всі людські риси, крім дару слова для пустослів’я .

     У цьому   містечку все крадуть, беруть хабарі, роблять найбільші дурниці, зізнаються щиросердно один перед одним у своїх вчинках  і навіть злочинах  і живуть так поживають дружно і мирно, приводячи лише в подив глядача, що не розуміє, яким дивом це містечко, в якому немає чесної душі, може триматися на Земній Кулі. »

2. Бесіда про Хлєстакова.

1) Перегляд відеозапису «Повідомлення Городничого про приїзд ревізора».

• Що ж собою являє Ревізор, якого злякалися чиновники?

• І чому вони його злякалися?

• Хто ж цей Іван Олександрович Хлєстаков з Петербурга?

• Давайте подумаємо і поміркуємо над самим прізвищем, яке  дає Гоголь своєму  героєві. Ваші асоціації зі словом «Хлєстаков»?

2) Прослухаємо  і подивимося монолог слуги Хлєстакова Йосипа.

(Дія 2, явище 1)

• Що ми дізнаємося від Йосипа про свого господаря?

     Це хитрий, спритний, пронирливий молодий  чоловік. Марнотрат, «розтринькав » всі гроші. Любить показати себе. Хлєстаков служить, але займає найнижчу чиновницьку посаду, не проявляє до своєї служби особливого інтересу.

3) Проаналізуємо, як формується моральне обличчя Хлєстакова в наступній сцені.

Інсценування першої зустрічі Хлєстакова з Городничим. (Дія 2,  явище 8)

• Що ми дізнаємося про внутрішній світ  Хлєстакова?

Хлєстаков боягузливий і нахабний одночасно. Безглузді вигуки видають його страх, розгубленість і зарозумілість.

• Як в цій сцені показано перетворення героя, перехід його від приниження, страху до  зверхності?

     Напружене очікування, граничний переляк, стан, про який говорять - "у страху очі великі", змінюється помірністю, пихою, навіть нахабством після того, як Хлєстаков отримує гроші. І як змінюється для нього все навколишнє! Герой заспокоюється  і починає входити в роль люб'язного і освіченого гостя, дуже "скромний" в своїх вимогах.

     А Городничий, живучи в обманному світі, де соціальні пороки стали нормами  існування, був щиро переконаний, що інакше і бути не може.

У "Повісті про театральну юність" А. Дикий пише про Хлєстакова: "Щеня і хлопчисько,  нечуване войовниче ніщо, не те, що" без царя в голові "- без проблиску думки".

4) У всій повноті і різноманітті розкривається розумова  нікчемність, злиденність, відсутність моральних переконань, нахабна розв'язність і здатність до будь-якої підлості Хлєстакова в сцені брехні.

Інсценування сцени брехні, (дія 3,  явище )

• Які риси характеру ви помітили в Хлєстакова?

     Головні риси характеру Хлєстакова - брехливість і хвалькуватість - є наслідком його нікчемності. У  реальному  житті  Хлєстаков ніхто і ніщо. Але під час брехні  він ілюзорно підноситься до шанованої  всіма  людини. Він бреше і забріхується щиро, «натхненно», «художньо», «артистично». За допомогою брехні Хлєстаков піднімає себе на недоступну для нього в житті висоту. Він видає  себе за важливу  людину. Пустоцвіт – називає  себе письменником і поетом. Негідник - прикидається благородним. Жебрак - хвалиться багатством. Жебрак, порожній і придуркуватий, він викликав у чиновників враження людини цікавої  і навіть дуже розумної . Але Хлєстакова можна назвати свідомим і розважливим брехуном. У його промовах немає навмисної мети і розрахунку: ні в думках, ні в словах, ні у вчинках у нього немає ніякого зв'язку.

• Яка мета його життя? Чи є у нього ідеали?

     Мета його життя: мати владу, знайомство, популярність, гроші, тобто «зривати квіти життя». А життєві ідеали - не мати ніяких спеціальних обов'язків.

     Зображуючи Хлєстакова, Гоголь надавав йому дуже велике, типове значення. «Хлестаков - він всюди», - писав Гоголь.

 

3. Що таке «хлєстаковщина»?  Чи можна визначити «хлестаковщину» явищем  часу?

     Так, «хлєстаковщина» властива кожному з чиновників, і Городничему, і Марії Антонівні, і Ганні Андріївні. Будь-хто з них хоче зіграти значнішу роль.

     В «пустому» герої Гоголь побачив тип життя, здатний проникати в різні шари  суспільства. Брехня Хлєстакова - своєрідна ревізія петербурзьких вдач, відображених хоч і в тьмяному дзеркалі його уяви, але все ж - в дзеркалі.

     Спостереження і оцінки письменника, узагальнені в понятті «хлєстаковщина», показують, як прагне російський художник за допомогою сатири викривати «пороки  людські».

     Хлєстаков - найширше і найглибше художнє узагальнення Гоголя. Ось чому ім'я Хлєстакова перетворилося в загальне поняття «хлєстаковщина».

     Через індивідуальне Гоголь показує соціальне, через одиничне розкриває типове.

     Після прем'єри «Ревізора» Гоголь писав: «Всякий на хвилину, а то й на кілька хвилин, робився або робиться Хлєстаковим, але, натурально, в цьому не хоче тільки  зізнатися; він любить навіть  посміятися  і над цим фактом, але тільки, звичайно, в шкірі іншого, а не в своїй власній. І спритний гвардійський офіцер виявиться іноді Хлєстаковим, і державний муж виявиться іноді Хлєстаковим, і наш брат, грішний літератор, виявиться часом Хлєстаковим. Словом, рідко хто  не буде ним в житті ".

4. "Хлєстаковщина" і сучасне суспільство.

     Не менш справедливим є твердження Гоголя і про живучість цього типу в майбутньому.

• Чи можна говорити про присутність таких героїв, як Хлєстаков, Городничий у сучасному  суспільстві?

     Гоголь так добре досліджував людську психологію, вірно вловивши тенденції її розвитку під впливом суспільних умов, що його герої продовжують жити  нині, залишаючись "звичними" образами. Злободенним здається порівняння гоголівських героїв з сучасними Сквозник – Дмухановськими, Хлєстаковими.

Історія з фінансовими "пірамідами", коробками з доларами, що виносять з держустанови, скандально високі гонорари важливих чиновників за неопубліковані  книги.

     Герої Гоголя пройшли крізь роки, історичні та культурні епохи.

 

5. "Німа сцена" М.В. Гоголя і картина К.П. Брюллова "Останній день Помпеї".

Слово вчителя.

     У своїй боротьбі  Гоголь пам'ятав і про те, що існує краса, вільна від зла. Думка про тлінність земної  краси в цілому визначили оцінку Гоголем картини К.П. Брюллова "Останній  день Помпеї", написаної в 1833. в Італії, а потім в 1834 р. привезеної в Петербург і виставленої на огляд в Ермітажі. Вона справила на Гоголя сильне враження. Письменник був захоплений генієм художника, який жах перед "кінцем світу" зумів передати через зображення скам'янілих фігур. "Ми відчуваємо, - пише Гоголь, - тільки страшне становище всього  натовпу, але не бачимо людини, в особі якої  був би весь жах  руйнування".

 

 Яке враження на вас справила картина К.П. Брюллова?

    На картині звертає на себе увагу пейзаж, що виконує функцію фону в коричнево - червоних тонах. Художник майстерно передав жах і страх людей перед хаосом останнього дня.

     Принцип зображення людей, охоплених жахом  Судного дня, переноситься письменником на останню сторінку "Ревізора".

 

• Зверніть увагу, як розташовані герої в "німій сцені"?

     «Городничий посередині у вигляді стовпа з розставленими руками і закинутою  назад головою ... почмейстер, що перетворився в знак питання, звернений до глядача ... Зємляніка, нахиливши голову трохи набік, ніби до чогось прислухається; за ним суддя з розчепіреними руками, сів майже до землі;  скраю Добчинський і Бобчинський  кинулися рухами рук один до одного, з відкритими  ротами і виряченими один на одного очима. Інші гості залишаються просто стовпами ... »

     Герої  скам'яніли, але в цьому скам'янінні є рух - не зовнішній , а внутрішній  - духовного світу людини. Значить, спочатку  повинна  змінитися людина. Очищення  внутрішнього світу, за Гоголем, можливе  тільки через трагедію: потрясіння заставляє  людину  духовно відродитися. У «німій сцені» Гоголя так само, як і на картині Брюллова, небеса і грішний земний світ раптом, в одну хвилину, зливаються, змішуються.

     Гоголь розпізнавав в таких давніх «страхах і жахи  Росії»,  апокаліптичне знамення, шукав шляхи до відродження. Для нього нічого не скінчено. Чи не скінчено тому, що залишаються живі люди, ті, що не змогли відстояти Росію, але будуть жити, так чи інакше відстоюючи справжні цінності і тим самим протистоячи нелюдській  брехні, жити і виховувати дітей, яким, можливо, вдасться звільнити Росію.

     У пам'яті спливають рядки, сказані героєм роману В. Єрмакова «Знак звіра»:

     Хочу я з небом примиритися,

     Хочу любити, хочу молитися,

     Хочу я вірувати  в добро.

6. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру «Чи варто  боротися з  «хлєстаковщиною»?».

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Лимешко Римма
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 березня 2021
Переглядів
6773
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку