Тема уроку: «Образ Наталки з п’єси І.Котляревського «Наталка Полтавка» як уособлення найкращих рис української жінки. Роль і функції пісень у драмі».
Мета уроку: схарактеризувати образ Наталки, розкрити зовнішню та внутрішню красу образу; удосконалювати вміння працювати з текстом, навички грамотно формулювати та висловлювати власні думки щодо даної проблеми, робити висновки; розвивати критичне мислення; творчість, самостійність, культуру мовлення; виховувати вміння відстоювати людську гідність, почуття гордості за національну культуру, кращі моральні якості.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Обладнання: текст п’єси, презентація, портрет І.Котляревського, записи пісень із твору, ілюстрації до твору «Наталка Полтавка», запис відеофільму «Наталка Полтавка», український віночок.
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, театральне мистецтво, народознавство.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
Предметні компетентності. Учень/учениця:
Наскрізна змістова лінія – 2 (громадянська відповідальність)
емоційно-ціннісне ставлення: усвідомлення важливості активної життєвої позиції; бажання захищати людську гідність, власні принципи; потреба пошуку власного щастя.
Хід уроку
І.Організаційний етап.
ІІ. Етап мотивації навчальної діяльності.
Звучить пісня «Віють вітри, віють буйні». Йде відеоряд.
(кадри фільму)
Слово вчителя
Неповторна мелодія української пісні, чарівні краєвиди Полтавщини, звивисті зелені береги Ворскли, затишна садиба, що загубилася у вишняках і мальвах, запрошують нас до місця, де народилася п’єса І.П. Котляревського «Наталка Полтавка». Видатний український драматург Іван Карпенко-Карий писав: «Багато води утекло в море забуття; протягом такого довгого часу тисячі драматичних п’єс спочивають вічним сном, забуті навіки, а «Наталку» вивчили напам’ять мало не всі слухачі… Здавалось би, й «Наталці» пора спочить, а вона невгамовно лунає на сцені дивно милими піснями і буде лунать довго, довго…» І справа тут, мабуть, не лише в пісні, а й у постаті героїні.
ІІІ. Етап цілепокладання.
Жіноча доля, чи є в світі щось більш прекрасне і водночас трагічне? Саме доля жінки так часто приваблює митців, бо вона є невичерпним джерелом натхнення. Так Іван Петрович Котляревський, почувши від селянина Мефодія Семижона сумну історію про його небогу, створив прекрасний жіночий образ.
1. Визначення теми, мети, завдань уроку.
- Як ви вважаєте, якою сьогодні буде тема уроку?
Отже, тема уроку: «Наталка як уособлення найкращих рис української жінки. Роль і функції пісень у драмі ».
Мету уроку сформулюємо за допомогою методу «Незакінчене речення»
Учитель: На уроці ми осмислимо внутрішній світ головної героїні твору, її велике бажання бути щасливою.
ІV. Етап організації виконання плану діяльності
Одне із завдань сьогоднішнього уроку - працювати з текстом п’єси І.П. Котляревського « Наталка Полтавка»
А почнемо ми з літературної вікторини.
Літературна вікторина «Впізнай героя за його словами»?
«… заявляє, що театр існує тільки для того, щоб «гроші видурювати»» (виборний)
«… пив, гуляв, а розвіявши добро, залишив дочку й жінку без куска хліба» (старий Терпило)
«… погрожує притягти до відповідальності дівчину, яка відмовилась одружитися з ним» (возний)
«… пропонує останні гроші засватаній за багатія дівчині, щоб нелюб не докоряв їй своїм багатством» (Петро)
«… один живу на світі, як билинка на полі! Сирота – без роду, без племені, без талану і без приюту,… що робить, і сам не знаю» (Микола про себе)
«… чоловік і добрий був би, так біда – хитрий як лисиця. І на всі стьобни мотається, де не посій, там і уродиться… » (Микола про виборного)
Бесіда
Самохарактеристика Наталки.
(Не багата я, но проста, і чесного роду, не стижуся шити ,прясти і носити воду)
( Взаємні почуття, кохання є запорукою сімейного щастя, основою для створення щасливої сім'ї ).
Чи може шлюб за розрахунком зробити людину щасливою? Що про це думає Наталка?
(Складання асоціативного грона.)
Н – вірна в коханні, не шукає матеріальної вигоди
А – шлюб за розрахунком принижує гідність
Т – добра, працьовита, розумна, шанує старших
А – любить матір, здатна на самопожертву
Л – не йде на компроміс з совістю
К – рішуча
А – відстоює своє право на щастя
душевність, простота, людська гідність, самоповага.
(Характеристика образу Наталки через сприйняття її іншими героями.)
Возний
Виборний
Микола
Терпилиха
Петро
Текст - розмова матері і Наталки – дія І, ява 4,5
Бесіда:
- Які риси характеру дівчини проявилися у розмові з матір’ю?
- Як ви оцінюєте її вчинок?
- А як би ви вчинили?
- А чи така вже Наталка покірна? Пригадайте, як змінилась поведінка дівчини, коли вона зустріла Петра? (Учні читають у ролях- дія ІІ ява 17 до пісні 18. )
Слово вчителя
Найпершим помічником і порадником для дітей була і є мама. Вона виховувала доньку хорошою господинею, вчила шити, прясти, поратися у хаті і на городі, готувати їжу. Пошана до батька і неньки, слухняність, покірність були невід’ємними рисами характеру юнаків і дівчат. Іноді батьки навіть вирішували долю своїх дітей.
Питання для дискусії
- Чи може кохання подолати життєві труднощі?
– Які перешкоди були на шляху до щастя у головної героїні? (У процесі розгляду питань відповіді будуть записуватися ).
Соціальна Батьки
нерівність і діти Самопожертва
![]()
![]()
![]()
«У багатого Дає згоду Відмова від
жінка-наймичка» жити з нелюбом коханого
- Чому Наталка вважає, що соціальна нерівність є перешкодою для подружнього життя?
- Якими словами вона відмовляє возному ?
- Яким вбачає для себе Наталка майбутнє родинне життя? Які її погляди на шлюб?
- Які риси характеру Наталки допомагають їй у боротьбі за своє щастя?
Звернімо увагу на мову Наталки.
(Пересипана прислів’ями, співоча, вміє влучно відповісти).
Слово вчителя
Образ Наталки І.Котляревського приваблював багатьох митців. У 1890 році на текст «Наталки Полтавки» написав оперу славетний український композитор Микола Лисенко. Вистава з успіхом ішла в багатьох театрах. Роль Наталки виконували найвидатніші актриси українського театру: М. Заньковецька, М. Садовська-Барілотті, М. Литвиненко-Вольгемут, О. Петрусенко, З. Гайдай.
У 1978 році був знятий фільм «Наталка Полтавка», де головну роль виконала Наталя Сумська. Я пропоную вам переглянути відеосюжет. Під час перегляду зверніть увагу на те, якою у цьому епізоді постає перед нами Наталка?
Перегляд відеосюжету із фільму (3 хв) (зустріч Наталки з возним)
( Презентація «Сценічне життя Наталки» )
(Презентація «Роль і функції пісень у драмі».
V.Підсумок уроку.
- Сьогодні ми познайомилися з образом Наталки, що чарує вже багато поколінь.
- А чи може Наталка бути ідеалом для сучасних дівчат?
Висновок.
Такі цінності, які ми визначили протягом уроку: почуття гідності, працьовитість, глибокий розум, вірність у коханні, любов до батьків, рішучість у боротьбі за своє щастя – ви повинні виховувати у собі.
VІ. Етап визначення й пояснення домашнього завдання.
Написати міні-твір за темою: для дівчат «Я вчитимусь у Наталки….»
для хлопців «Чи співпадає мій ідеал дівчини з образом Наталки?»