Тема: Добування кисню в лабораторії та промисловості. Реакції розкладу. Поняття про каталізатор.
Мета: навчити учнів одержувати кисень в лабораторії, ознайомити з промисловими способами добування кисню, формувати знання про реакції типу розкладу, дати поняття про каталізатор; розвивати аналітичні здібностті учнів; виховувати охайність під час проведення хімічного експеременту.
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів Д. І. Менделєєва, хімічні реактиви:гідроген пероксид, манган (ІV) оксид; хімічний посуд: пробірки, газовідвідна трубка, хімічний стакан, кристалізатор.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Організація класу.
У – уважні
Р – розумні
О – організовані
К – кмітливі
Озброївшись цими якостями мандруємо в країну знань:
В країні знань цікаво
Тільки тим,
Хто вміє труднощі долати,
І зусилля до роботи прикладати.
Під лежачий камінь вода не тече (слайд)
2. Вправа «Асоціативний кущ»
Він творець і руйнівник природи.
Газоподібна і проста,
Для дихання потрібна,
Ще й трохи важча за повітря.
Як же зветься ця речовина?
Кисень
- Як же пересвідчитися у властивостях кисню?
Щоб побачити, вивчити властивості кисню необхідно його зібрати
Краще один раз побачити, ніж сто раз почути.
3. Оголошення, запис теми уроку.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Історія відкриття кисню (слайди).
1772 - Карл Шеєле ( одержав кисень розкладаючи оксид ртуті, але не описав його);
1774 – Джордж Прістлі ( «нове повітря», детадьно описав властивості);
1775 – Антуан Лавуазьє ( назвав «oxygen» ).
2. Повторення правил Т.Б. (слайд).
Береженого Бог береже
Вправа «Закінчи речення»
3. Одержання кисню термічним розкладом гідроген пероксиду (демонстрація).
а) збирання кисню методом витіснення води і методом витіснення повітря (демонстрація, робота з підручником).
- Чому кисень можна збирати методом витіснення води і повітря?
б) виявлення кисню (демонстрація).
4. Одержання кисню каталітичним розкладом гідроген пероксиду. Поняття про каталізатор і ферменти.
- демонстрація досліду;
- учні самостійно формулюють висновок: «Що називається каталізатором?»;
- Завдання 1. Виявіть ферменти у сирій і вареній картоплі (учні виконують експеримент, формулюють висновок).
- використання ферментів (робота з малюнками підручника).
5. Реакції розкладу (слайд)
Кисень можна одержати рокладаючи оксигеновмісні сполуки:
2КМnO4 = KMnO2 + MnO2 + 2O2
2H2O = 2H2 + O2
(запис рівнянь хімічних реакцій, їх аналіз, формулювання вмсновків).
6. Фізкультхвилинка.
Встаньте діти, посміхніться,
Землі-матінці вклоніться,
Кругом себе поверніться.
Раз присіли, два присіли,
І за парти тихо сіли.
7. Промислові способи одержання кисню (слайд)
ІІІ. Закріплення вивченоо матеріалу.
1. Вправа «Виправ помилку» (слайд)
- Н2О2 = Н2О + О2.
- Гідроген пероксид можна зберігати на світлі.
- Кисень легший за повітря.
- Кисень не підтримує горіння.
- Під час реакцій розкладу з декількох речовин утворюється одна.
- До промислових способів одержання кисню відносять розклад води дією електричного струму.
- Першовідкривачем кисню вважають А. Лавуазьє.
2. Робота з термінами. Дидактична гра «Ти мені, я тобі».
3. Підсумки: « Сьогодні на уроці я дізнався...»
«Знання одержані на уроці я використаю...»
4. Д/З. Вивчити ǵ