Тема. Одиниці вимірювання довжини. Сантиметр, дециметр, метр
Мета: закріпити знання учнів про одиниці вимірювання — сантиметр, дециметр, ознайомити з новою одиницею вимірювання довжини — метром, вчити вимірювати довжину предме¬тів за допомогою метра, розвивати логічне мислення.
Обладнання: складаний метр, смужки завдовжки 1 дм
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Усна лічба
https://www.youtube.com/watch?v=8u9mPfH_LfE
2. Виконайте завдання:
45 6 90 8 27 1 33 14 5 72
1. Прочитайте одноцифрові числа.
2. Прочитайте двоцифрові числа.
3. Яке число найменше?
4. Записати одноцифрові числа в порядку зростання.
5. Записати двоцифрові числа в порядку спадання.
6. Записати числа, які йдуть за числами 39, 50, 89.
7. Записати числа, які передують числам 60, 71, 34.
8. Записати числа, які стоять між числами 45 і 47, 39 і 41, 98 і 100.
3. Перетворення іменованих чисел.
- Пригадайте, скільки сантиметрів в одному дециметрі?
- Вставте пропущені числа:
12 см = ... дм ... см 2 дм = ... см
10 см = ... дм ... см 1 дм 5 см = ... см
19 см = ... дм ... см 1 дм 1 см = ... см
III. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота в парах.
В учнів на партах дециметрові і метрові стрічки різних кольорів.
— Виміряйте за допомогою лінійки довжину зеленої стрічки (10 см або 1 дм).
—А тепер за допомогою дециметрової смужки виміряйте до¬вжину червоної стрічки.
Учні накладають дециметрову смужку на метрову і роблять на ній. позначки олівцем.
— Скільки дециметрів у червоній стрічці? (10). Пояснення нового матеріалу.
— 10 дециметрів становить 1 метр.
Учитель демонструє учням метрову лінійку, на якій дециметрові відрізки позначено чергуванням двох кольорів.
— Великі відстані краще вимірювати більшими одиницями мір.
— Скільки дециметрів в одному метрі? А скільки сантиметрів в 1 метрі?
1 дм = 10 см А в метрі — 10 дм, тобто 10 десятків санти¬метрів.
10 десятків сантиметрів становить 100 сантиметрів. Отже, 1 м = 100 см
Первинне закріплення.
Робота за підручником (с. 113, впр. 2, 3).
1. Виміряйте розміри класу.
2. Виміряйте розміри класної дошки.
3. Виміряйте розміри дверей.
— Якими вимірювальними приладами треба скористатись у кожному випадку?
Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Самостійна робота
1 варіант 2 варіант
13-3 10 + 10 19 - 9 18-7
14 + 1 15 + 1 12+2 16 + 2
Робота з геометричним матеріалом.
Показати спільну точку відрізків 1 і 2, 2 і 3. Виміряти і записати довжину найдовшого і найкоротшого відрізка.
Цікава задача
Два учні грали в шахи 40 хвилин. Скільки хвилин грав у шахи кожен з них?
V. Підсумок уроку.
- Які міри довжини ви знаєте?
- Із якою мірою довжини ви сьогодні познайомилися?