Тема. Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні
слова.
Мета: ознайомити учнів із поняттям лексичне значення слова,
поняттям однозначні та багатозначні слова, формувати
вміння вживати багатозначні слова в мовленні, працювати
з тлумачним словником, розширювати уявлення про страви
національної кухні, формувати вміння працювати в команді.
Очікувані результати: діти розуміють лексичне значення слова, складають
і записують речення з ними, визначають
багатозначні слова серед інших, знаходять
інформацію у інтернеті, злагоджено працюють
у команді.
Навчально – методичне
забезпечення: підручник, зошит, предметі малюнки, предметні
картки, відеоролики.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Сіли рівно, озирнулись,
Одне одному всміхнулись.
Якщо добре працювати,
Вийдуть гарні результати.
Каліграфічна хвилинка.
Слово має лексичне значення.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Які теми ми з вами уже вивчили?
- Яке є мовлення?
- Які є приголосні звуки?
- Які букви позначають м’якість приголосного?
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
Тема сьогоднішнього заняття «Лексичне значення слова. Багатозначні та однозначні слова. Ми працюємо за ось таким девізом:
Слово – то кольорові камінці.
Мало їх назбирати,
Потрібно з них навчитися
Узори складати.
Вправа «Дерево очікування»
Як ви розумієте значення цього віршика?
Як ви думаєте, що сьогодні ми будемо вивчати?
На дошці у нас дерево очікувань. Ви напишете на листочках, що очікуєте дізнатися ви сьогодні на занятті і прикріпимо на дошку, а у кінці подивитеся чи справдилися ваші очікування.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
У наш клас завітали дві третьокласниці між якими виникла суперечка по слова однозначні і багатозначні. Перша каже, що однозначні важливі, а друга – багатозначні. Тож давайте вирішимо цю суперечку і самі дізнаємося про ці слова.
- Діти, кожне слово має своє значення, а наука яка вивчає значення слова – лексика.
- Що зображено на малюнку? ( Ручка кулькова, ручка від дверей, ручка дитини)
Отже словом ручка ми назвали багато предметів, такі слова називаються багатозначними.
- Який предмет на малюнку 2 зображено? (Олівець, капуста)
- Що ми можемо сказати про цей предмет? (Відповідь учнів)
- Чи можемо ми цим словом назвати інший предмет?
- Отже слова назви рослин, тварин, професій, явищ природи, місяців, днів, а також їх ознаки та дії відносяться до однозначних.
Робота у групах ( повторення правил роботи у групах і правил оцінювання)
1.Робота у зошиті з друкованою основою на сторінці 28 вправа 6.
А тепер зробимо перевірку чи правильно ви виконали задання (обміняйтеся зошитами)
Чи ця інформація про однозначні слова була для вас важлива?
Перша дівчинка заробляє плюс.
2. Вправа «Доповнити речення багатозначним словом»
Вересень перший осінній…(місяць)
У зоряному небі світить…(місяць)
Лелека не полетів у вирій через зламане…(крило)
Літак не злетів через пошкоджене…(крило)
Взимку у зайця біла…(шуба)
Мені мама купила теплу…(шубу)
У півника червоний…(гребінець)
Свою косу я розчісую…(гребінцем)
Чи важливо було виконувати друге завдання?
Друга дівчинка теж плюс.
Руханка «Паляниця»
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Вправа у зошиті з друкованою основою на с. 26 вправа 2.
Оцінювання. Отримали ви знання про які слова? (однозначні)
Перша дівчинка плюс.
За допомогою пошукової системи Google знайти значення поданих слів і намалювати малюнки. (лист, корінь, поле, земля)
Оцінювання. Збагатила ця вправа ваші знання?
Друга дівчинка плюс.
- Як ми бачимо у двох дівчат однаково плюсів, то чиї слова важливіші?
VI. Домашнє завдання – виконати вправу 1 на с. 26, вивчити правила.
VII. Рефлексія.
А зараз перевіримо чи справдилися ваші очікування.