Тема. Пряме і переносне значення слів.
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти пряме й переносне значення слів;
розвивати вміння вживати в мовленні слова в переносному значенні;
розвивати мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати
любов до рідної мови.
Обладнання: підручник, зошит, предметні малюнки, предметні картки,
відеоролик.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Будем добре працювати,
Гарні рівні заробляти.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Що таке омоніми?
Зачитайте, які слова ви обвели, обміняйтеся зошитами для перевірки.
Ва сло носне пере ме пря ння зна че і
Пряме і переносне значення слова.
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
Тема сьогоднішнього заняття «Пряме і переносне значення слів»
Діти, скажіть, що ви уже знаєте про слово?
А про що будемо сьогодні дізнаватися?
Діти, подивіться, що у мене на пальці? (золотий перстень)
А що на вухах? (золоті сережки)
Це пряме значення слів, бо ці прикраси справді зроблені і золота.
А якщо скажу, що у Андрія золоті руки, а у Софії золоте серце.
Чи серце і руки справді із золота?
У цьому випадку кажуть, що слово золоте і золоті вжито у переносному значенні, тому що вони перенесені на інший предмет. А зараз ми з вами виконаєм вправи, щоб ви навчилися розрізняти ці значення.
Робота у групах (повторення правил роботи у групі, та оцінювання.
При потребі діти звертаються до пошуково системи Google.
Усе правильно, оцініть себе.
Руханка « Козацькому роду нема переводу»
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Потрібно журналісту допомогти написати статтю.
Усе вірно, оцініть свій успіх.
Психологічна гімнастика «Лимон»
Дуже добре ви виконали і ось це завдання.
Вправа « Пряме чи переносне значення»
V. Домашнє завдання.
Виконати вправу 4 у зошиті з друкованою основою на с.32.
V. Підсумок заняття. Рефлексія.
Вправа «Мікрофон»