Урок хімії у 9 класі.
Тема: Окисно-відновні реакції. Відновник, окисник, процеси відновлення та окиснення.
Епіграф до уроку:
«Хімія — це не формули, а мова, якою
природа розповідає свої таємниці».
(з інтернет мережі).
Мета:
Навчальна - сформувати уявлення про окисно-відновні реакції; навчити визначати процеси окиснення і відновлення; ознайомити з поняттями окисник і відновник; навчити складати прості схеми ОВР.
Розвивальна - розвивати логічне мислення, уміння аналізувати хімічні процеси; формувати навички роботи в групах; розвивати вміння робити висновки.
Виховна - показати значення хімії у повсякденному житті; виховувати пізнавальний інтерес та відповідальність під час експериментальної роботи.
Тип уроку: Комбінований (вивчення нового матеріалу з елементами дослідження та закріплення).
Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів
Д. І. Менделєєва; таблиця відносних електронегативностей хімічних елементів картки із завданнями.
Базові поняття і терміни: ступінь окиснення, окисно-відновна реакція, окисник, відновник, процес окиснення, процес відновлення, метод електронного балансу.
Структура уроку
I. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань (бесіда, робота з картками біля дошки).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку (розповідь вчителя)
ІV. Вивчення нового матеріалу (розповідь вчителя, робота з підручником, навчальний хімічний експеримент)
V. Узагальнення та систематизація знань.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
Девіз уроку: «Передача електронів — рух, що змінює світ».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
А. Бесіда:
Б. Робота з картками біля дошки:
Завдання 1. Записати рівняння реакцій, вказати їх типи:
SO3 + H2O
Al + HCl
KOH + H2SO4
H2CO3
Завдання 2 : визначити ступені окиснення в сполуках H₂O, CO₂, NaCl.
Завдання 3: Визначити ступінь окиснення атомів у сполуках і вказати вищий і нижчий ступінь окиснення (Сульфуру, Феруму і Карбону).
1. H2S, S, SO2, SO3.
2. Fe2O3, Fe, FeCl2, FeO.
3. CO, CO2, C, CH4.
Завдання 4: Визначте ступеня окиснення атомів елементів у хімічних реакціях:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Зверніть увагу, в першому рівнянні (розглядаємо рівняння завдання4) атоми елементів не змінюють ступені окиснення, а в другому Сульфур і Оксиген змінили ступінь окиснення.
Процеси, які проходять зі зміною ступеня окиснення атомів елементів називаються окисно-відновними.
Саме на такі процеси ми звернемо свою увагу на сьогоднішньому уроці.
Оголошення теми та завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Вам відомо, що якщо електрони атомом віддані, його ступеню окиснення приписується позитивний знак, якщо отримані — негативний знак. У молекулах простих речовин атоми мають ступінь окиснення, який дорівнює нулю, тому що електрони не зміщені до жодного з однакових атомів.
У хімічному рівнянні S + O2 → SO2 змінюються ступені окиснення елементів — це є відмінною рисою окисно-відновних реакцій. Як правило в більшості таких реакцій ступінь окиснення змінює не 1, а 2 елемента.
Отже всі реакції поділяють на окисно – відновні і ті, які відбуваються без зміни ступенів окиснення (не окисно – відновні).
Окисно-відновних-реакцій дуже багато, їхнє значення в народному господарстві та роль в організмі людини значне. Пропоную вам довести це, користуючись матеріалом підручника (§) (Робота з підручником)
(Розповідь учителя)
У записаному рівнянні реакції можна виділити два протилежні процеси — окиснення й відновлення.
S° - 4е → S+4 окиснення
O02 + 4е → 2O-2 відновлення
Окиснення — це процес віддавання електронів.
Відновлення — процес приєднання електронів.
Атом, що віддає електрони, називається відновником.
Атом, що приймає електрони, називається окисником.
Окиснення й відновлення — нерозривні процеси. Електрони передаються від одного атома до іншого і нікуди не зникають, тому окисно-відновна реакція складається з двох процесів — окиснення та відновлення.
![]()
віддає
електрони
Відновник процес окиснення
підвищує
ступінь
окиснення
Mg0 – 2 e- → Mg+2
Сu+1 – 1 e- → Cu+2
2Cl-1 – 2 e- → Cl20
приєднує

електрони
Окисник процес відновлення
знижує
ступінь окиснення Al+3 + 3 e- → Al0
І20 + 2 e- → 2І-1
Cr+3 + 1 e-→ Cr+2
3.Навчальний хімічний експеримент.
Демонстраційний дослід: Взаємодія заліза з розчином купрум (ІІ) сульфату.
Мета досліду: показати перебіг окисно-відновної реакції та навчити визначати окисник і відновник.
Обладнання та реактиви:
Хід досліду:
Рівняння реакції:
Fe + CuSO₄ → FeSO₄ + Cu
Обговорення з учнями:
Висновок: у ході досліду відбулася окисно-відновна реакція.
V. Узагальнення та систематизація знань
Завдання 1: 3і списку рівнянь реакцій виберіть окисно-відновні, визначте: відновник, окисник, процеси окиснення та відновлення.
Fe + Cl2 → FeCl3;
NaOH + HCl → NaCl + H2O;
KClO3 + P → KCl + P2O5;
CaO + CO2 → CaCO3;
KCl + F2 → KF + Cl2;
Завдання 2. Закінчити схеми, вказати окисник і відновник, процеси окиснення і відновлення:
а) N0 + 3e- →
б) S+6 + 6e- →
в) Ca0 – 2e- →
г) S-2 – 2e- →
Завдання 3: «Живі електрони» (рольова гра)
Кілька учнів отримують картки з написами: атом Fe, атом O, електрон.
Учні імітують процес переходу електронів.
VІ. Підбиття підсумків уроку:
Прийом «Мікрофон»:
VІІ. Домашнє завдання