Тема. «Оксиди, їх склад і назви. Класифікація оксидів. Поширення та застосування в природі оксидів»
Мета:
Навчальна: - сьогодні ми познайомимося з класифікацією оксидів;
-навчимося складати формули оксидів за відомими назвами;
-розглянемо поширення оксидів у природі.
Розвивальна: розвивати навички учнів у складанні формул бінарних сполук з участю оксидів, вміння аналізувати та систематизувати інформацію.
Виховна: виховувати уяву про позитивний та негативний вплив деяких оксидів на навколишнє середовище .
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: робота з опорною схемою, розповідь учителя, демонстраційний експеримент робота в групах, розв'язування індивідуальних різнорівневих завдань..
Обладнання: зразки оксидів (колекція мінералів, гірських порід), періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця «Генетичний зв'язок», роздатковий матеріал, картки.
Тема. «Оксиди, їх склад і назви. Класифікація оксидів. Поширення та застосування в природі оксидів»
Мета:
Навчальна: - сьогодні ми познайомимося з класифікацією оксидів;
Розвивальна: розвивати навички учнів у складанні формул бінарних сполук з участю оксидів, вміння аналізувати та систематизувати інформацію.
Виховна: виховувати уяву про позитивний та негативний вплив деяких оксидів на навколишнє середовище .
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: робота з опорною схемою, розповідь учителя, демонстраційний експеримент робота в групах, розв’язування індивідуальних різнорівневих завдань..
Обладнання: зразки оксидів (колекція мінералів, гірських порід), періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця «Генетичний зв’язок», роздатковий матеріал, картки.
Хід уроку
I. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Індивідуальна робота з картками:
Розв’язати задачу:
( н.у).(Михневич Діана)
Опитування:
Давайте згадаємо матеріал 7 – го класу і дамо відповіді на питання:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Для того щоб сформулювати тему уроку, давайте відгадаємо таку загадку:
Є у світі рідина
Без смаку й кольору вона.
З дитинства всім вона відома
І на вулиці і в дома.
Така для людства необхідна –
На всіх фабриках потрібна,
На заводах і цехах
І всіх інших ремеслах.
Для сільського господарства,
Навіть для морського царства.
Для живого всього сила
Така прозора, чиста й мила.
- Про яку речовину йде мова? (Н2О ) . Записати формулу на дошці.
На дошці ви бачите малюнок.
- Який процес показано на малюнку.
- А який газ необхідний рослинам для фотосинтезу. (Вуглекислий газ)
- Записати формулу вуглекислого газу.
- Що спільного мають ці дві речовини ? (Містять оксисен, складаються з двох хімічних речовин.)
- До якого класу неорганічних сполук вони відносяться ? ( До оксидів )
- Пригадайте визначення оксиду , яке вам відоме ще з 7 класу .
(Оксиди - це складні сполуки, що складаються з двох хімічних елементів один з яких обов’язково оксисен.)
Отже тема сьогоднішнього уроку:
«Оксиди, їх склад і назви. Класифікація оксидів. »
На сьогоднішньому уроці ми з вами:
- розширимо знання про оксиди та розглянемо їх класифікацію ;
- ознайомимося із сучасною науковою номенклатурою оксидів (навчимося давати назви оксидам за їхніми хімічними формулами);
- будемо розвивати навички у складанні формул бінарних сполук на прикладі оксидів;
IУ. Вивчення нового матеріалу
Отже, бінарні сполуки – це сполуки що утворені двома хімічними елементами.
Загальна формула оксидів – ЕxOy,
де Е – елемент; O – оксисен; x, y – це індекси.
Давайте згадаємо:
2. Розповідь вчителя:
Назви оксидів за сучасною українською номенклатурою складаються з двох слів: перше – назва хімічного елемента, що утворює оксид у називному відмінку, а друге – слово «Оксид»:
Назва оксидів.
Валентність
+ (змінна валентність записується +
в дужках) постійна
валентність не вказується
Давайте спробуємо з вами назвати декілька оксидів
Наприклад: СаО — кальцій оксид, SO2 — сульфур (ІV) оксид.
Далі по ланцюжку учні називають оксиди, написані на дошці:
BaO - барій оксид
P2O5 - фосфор(V) оксид
FeO - ферум(ІІ) оксид
Cl2O7 - Хлор (VII) оксид
K2O - калій оксид
3. А зараз давайте розглянемо як можна за назвою оксиду скласти його формулу.
Алгоритм складання хімічної формули оксиду за назвою:
|
III II Fe O |
VI II Cr O |
VII II Cl O |
|
III II=6 |
VI II = 6 |
VII II = 14 |
(що дорівнює відношенню найменшого спільного кратного до валентності кожного елемента в сполуці) |
6:ІІІ = 2(Fe) 6:ІІ = 3(O) |
6:VІ = 1(Cr) 6:ІІ = 3(O) |
14:VІІ = 2(Cl) 14:ІІ = 7(O) |
|
III II Fe2O3 |
VI II CrO3 |
VII II Cl2O7 |
SO3 - сульфур(VІ) оксид
Сr2O3 – хром (ІІІ) оксид
CO – карбон (ІІ) оксид
N2O – нітроген (І) оксид
NO – нітроген (ІІ) оксид
4.Класифікація оксидів
Дуже поширений на земній кулі оксид SiO₂ . За поширенням він займає друге місце після води. Ця речовина має назву кремнезем, який у природі найчастіше зустрічається у вигляді мінералу кварцу, білого піску та піщанику. Дещо іншу структуру, але той самий хімічний склад, має коштовне каміння – яшма, аметист,кварц, гірський кришталь, сердолік, хризоліт, агат.
А ще оксид Al₂O₃ - сапфір і рубін, в залежності від домішок.
У. Узагальнення та систематизація знань:
4.В якому з оксидів масова частка Оксигену найбільша:
5. Визначити масу оксиду кількістю речовини 1.5 молю
IХ. Підсумок уроку, оцінювання учнів.
Всі учні сьогодні молодці, але на уроці отримують оцінки:
-
-
-
Х. Домашнє завдання (диференційоване )
Опрацювати параграф 28 ст. 144- 145, Впр. 3 ст. 152
Творче завдання. Підготувати повідомлення про оксиди (кожному по одному) та їх використання.