Урок "Олександр Довженко. Зачарована Десна"

Про матеріал

Розробка уроку з літературного читання (4 клас )у якому використані різні види роботи на уроці, що сприяють розвитку навичок читання та логічного мислення, збагаченню словникового запасу учнів, вихованню доброзичливості, співчуття, любові до природи. Продовжує знайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Олександра Довженка, з уривками з його кіноповісті «Зачарована Десна»; вчити визначати стан дійових осіб твору, відповідно до цього інтонувати діалог; розвивати зв'язне мовлення учнів, уміння передавати голосом здивування, сум, захоплення, радість; виховувати любов до рідного краю.

Перегляд файлу

Тема. Олександр Довженко. Зачарована Десна.

Мета. Продовжити ознайомлення учнів із життєвим і  творчим шляхом Олександра Довженка, з уривками з його кіноповісті «Зачарована Десна»; вчити визначати стан дійових осіб твору, відповідно до цього інтонувати діалог; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння передавати голосом здивування, сум, захоплення, радість; виховувати любов до рідного краю.

Матеріали до уроку. Презентація, відповіді до тесту, квіточки, тест.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дзвоник вже сигнал нам дав:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо!

 

  • І на уроці ми будемо:
     

Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

 

ІІ. Мовленнєва розминка

- Проведемо мовну розминку. Перед вами соромовка…

1.Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Діти читають хором.

  • Накрапає дощ (тихо).
  • Дощ пускається сильніше (голосніше).
  • Злива (голосно).
  • Дощ слабшає (тихіше).
  •  Дощ припинився (читання припиняється).

Павло і Пилипко
Поливали липки.
Виросли липки
У Павла і Пилипка.

 

2. Артикуляційна вправа «Коник»

- А тепер артикуляційна вправа «Коник». Я читатиму рядки віршика, а ви будете імітувати цокання копит. Клацати, присмоктуючи язичок до піднебення.

 

Я на конику скачу:

-Цок-цок-цок!

Хочеш, тебе підвезу?

-Цок-цок-цок!

З вітерцем мій коник мчиться:

-Цок-цок-цок!

Дзвінко стукають копиться:

-Цок-цок-цок!

В’ється коникова грива:

-Цок-цок-цок!

Ой, який же я щасливий!

-Цок-цок-цок!

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

- Перейдемо до перевірки домашнього завдання. Над чим ви працювали вдома?

- Давайте пригадаємо біографію автора.

 1. – Коли і де народився Олександр Довженко?

    - Ким були його батьки?

    -  Що спонукало Олександра  Довженка до творчості?

    -  Як він навчався у школі?

    2. Читання в особах діалогу із кіноповісті «Зачарована Десна». Діти ставлять запитання за змістом прочитаного.

- Вдома ви готувалися до читання в особах діалогу із кіноповісті Олександра Довженка «Зачарована Десна» і готували запитання за змістом прочитаного.

- А тепер поставте один одному запитання за прочитаним.

IY. Мотивація навчальної діяльності.

 

  • Як ви думаєте, чи поїхав Сашко з батьком?
  • А як називається кіноповість, уривки з якої ми читаємо?
  • А що таке Десна?
  • Тоді, можливо, ви спробуєте передбачити, про що йтиметься далі?

Y. Повідомлення теми і мети уроку

 

  • Отже, ми продовжуємо працювати над кіноповістю Олександра Довженка «Зачарована Десна».

(Відкрити запис теми уроку на дошці).

YI. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Читання оповідання вчителем.
  • Тож сідайте зручненько і уважно слухайте продовження.
  • Чи сподобався вам твір? Хто його головний герой? Від чийого імені ведеться розповідь?
  1. Перевірка первинного сприйняття

- Перевіримо, чи уважно ви слухали. Проведемо тестування.  Візьміть листочки, підпишіть. Приступимо до роботи.

Тестування

1. Що робила мати, проводжаючи в дорогу Сашка та батька?

    а)махала рукою і плакала;

    б)хрестилася і щось приказувала;

    в)махала хустинкою і сміялася.

 

 2. Чому чумаки не робили вози із заліза?

     а) залізо дуже холодне;

     б) залізо дуже важке;

     в) залізо притягає грім.

 

 3. Що показувало дорогу ?

    а) Чумацький Шлях;

    б) дорожні знаки;

    в) напис на камені.

 

4. Під яким деревом проснувся Сашко?

    а) березою;

    б) дубом;

    в) вишнею.

 

5. Якою була вода у Десні?

     а) ласкава і солодка;

     б) холодна і неприємна;

     в) тепла і лагідна.

 

- А тепер виконайте взаємоперевірку і поставте оцінки. Відповіді: 1б, 2в, 3а, 4б, 5а. (Відкрити запис на дошці)

  1. Словникова робота.

- Перейдемо до словникової роботи. І так, читаємо «луною».

Читання слів «луною» за вчителем.  

  • волок
  • висип
  • невіглас
  • вузесеньких
  • рядно
  • в’ялою
  • всесвіт
  • поспішатимуть
  • А тепер з’ясуємо значення деяких слів

 

Тлумачення слів

  • Попрацюйте парами. Знайдіть тлумачення слів і з’єднайте їх із словами.
  • А тепер перевіримо, чи справилися ви із завданням. Зачитайте ваші відповіді.
  • Волок – мотузок , за допомогою якого перетягують копиці сіна або колоди з одного місця в друге.
  • Рядно – покривало або простирадло з ряднини.
  • Висип – смуга нанесеного водою піску.
  • Невіглас – неосвічена, незнаюча людина; неук.

 

Фізкультхвилинка

-До нас завітало наше улюблене мишенятко.

 

1)Всі дружненько рівно стали,

Голівкою похитали

Вліво, вправо, вліво, вправо.

 

2)Рученята піднімаймо.

Ними дружно помахаймо.

Ліворуч, праворуч. Ліворуч, праворуч.

 

3)Ручки в боки ви візьміть,

Тулуб в боки нахиліть.

Раз, два. Раз, два.

 

4) Ручки вниз ви потягніть,

Добре спинку розімніть.

Раз, два. Раз, два.

 

5)А тепер поприсідаймо,

Ніжки добре розминаймо.

Раз, два. Раз, два.

 

6) Пострибали, пострибали.

Й працювати далі стали.

 

  1. Читання твору учнями «ланцюжком».

- А тепер прочитайте оповідання «ланцюжком».

5. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання. 

- Проаналізуємо зміст оповідання.

- Що брали із собою, їдучи на косовицю? (Знайдіть у тексті)

- Як мати проводжала його у дорогу? (Прочитайте)

- Де лежав малий Сашко? Хто їхав разом із ним?

- Якою була дорога до Десни? (Прочитайте)

- Як автор описує красу Десни? (Зачитайте слова, якими автор передає своє захоплення)

6. Робота у зошиті

- Відкрийте зошити на с.з9.

- прочитайте завдання №3, знайдіть і запишіть ці речення.

-у наступному завданні нам необхідно вставити пропущені літери – великі або малі. Поясніть свій вибір.(чумацький віз – віз на якаму їздили чумаки, а Чумацький Шлях – це назва галактики)

 

6. Вправи на розвиток навичок читання

1) Гра «Хто читає швидше?».

- Наступний етап гра «Хто читає швидше».

- Знайдіть і  дочитайте речення до кінця.

  • Коло хати …

 

  • Прощання перейде ...

 

  • Мене везуть …

 

 

2)Доберіть прикметники до іменників.

Зорі… (вечірні і вранішні).

Наклеп  … (лихий).

Озера  … (таємничі).

Дорога … (складна).

 

 Додаткове завдання

- Уявіть, що ви потрапили до Сашка. Як би ви разом провели  час?

YI. Підсумок уроку. Рефлексія

- Підведемо підсумок уроку.

  • З яким твором ознайомилися сьогодні на уроці?
  • Хто його автор?
  • Яка тема цього твору?
  • Яка головна думка цього твору?
  • Чого нас навчає цей твір?
  • Що було легко і що сподобалося на уроці?
  • Що не зовсім вдалося? Над чим ще треба попрацювати?

 

YII. Домашнє завдання

Виразно читати і переказувати від імені Сашка уривок кіноповісті Олександра Довженка “Зачарована Десна”

 

1

 

doc
Додано
31 травня 2018
Переглядів
5238
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку