Тема: Омоніми та пароніми. Розрізнення омонімів і багатозначних слів. Культура мовлення
Мета уроку:
Спілкування державною мовою (розвиток чуття мови, уникнення лексичних помилок);
Інформаційно-цифрова (вміння користуватися електронними словниками омонімів та паронімів);
Уміння вчитися впродовж життя (набуття навичок самоконтролю та редагування власних висловлювань).
Очікувані результати: Учень/учениця розрізняє омоніми та пароніми; відрізняє омоніми від багатозначних слів за допомогою тлумачного словника; виправляє лексичні помилки, пов'язані з неправильним вживанням паронімів; доречно будує речення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами практикуму.
Обладнання: підручник (О. Авраменко), картки-каламбури, презентація, інфографіка «Омоніми vs Багатозначні слова», картки для самостійної роботи «Я — редактор».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап та емоційне налаштування
Учитель: Вітаю вас, п'ятикласники! Сьогодні ми проведемо урок під гаслом: «Слово до слова — зложиться мова». На нас чекають слова-двійники та слова-близнюки, які люблять грати в хованки, якщо бути неуважними. Налаштуймося на активну роботу!
І. Актуалізація опорних знань та мотивація
Мовленнєва ситуація «Художній каламбур»
Учитель зачитує вірш-жарт: Песик каже: — Гав-гав-гав! Я сьогодні лайку знав! А хлопчина мовив: — Друже, Я таку не люблю дуже. Потім тато розсудив: — Песик породу зустрів (лайку), Ну а ти про сварку думав, От і вийшло повно шуму!
Запитання до класу:
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1. Робота з підручником. Знайомство з омонімами (слова-двійники), § 19. с. 49-50
2.Мовне дослідження: Як відрізнити омонім від багатозначного слова? ( інфографіка)
3. Знайомство з паронімами (слова-близнюки), с. 51
IV. Закріплення та відпрацювання матеріалу
Знайти омоніми та пояснити їхні значення.
Виправити помилки у реченнях, обравши правильний паронім із дужок. Записати правильний варіант.
3. Вправа «Лексичний мікс» ( робота з сигнальними картками «О» (омоніми) чи «П» (пароніми).
V. Підбиття підсумків та рефлексія
1.Метод «Хвилина роздумів»
Чому омоніми називають «словами-шпигунами»?
Навіщо нам знати різницю між паронімами «кампанія» та «компанія»?
Що на уроці здалося найважчим?
2.Рефлексія «Мій успіх»
Я все зрозумів і впорався з редагуванням речень. (Підняти зелений олівець).
Я зрозумів, що таке омоніми, але з паронімами ще треба попрацювати. (Підняти жовтий олівець).
VI. Домашнє завдання
1.Вивчити § 19,20
2. Виконати вправу 4(усно), с. 50 та вправу 5 (письмово), с.52