Урок "Опора і рух. Види скелета і способи пересування безхребетних тварин"

Про матеріал
У розробці даного уроку використовувалися завдання з додатку Learning Apps і також додається відео до уроку на домашнє завдання
Перегляд файлу

Урок 40                           7 клас                               Дата

Тема: Опора і рух. Види скелета безхребетних тварин. Способи пересування тварин.

Мета уроку:

  • сформувати поняття опорно-рухової системи тварин та її види, розкрити особливості будови ОРС безхребетних тварин;
  • розвивати логічне мислення, уміння працювати з інформаційними джерелами та складати таблиці;
  • виховувати культуру монологічного мовлення.

Обладнання і матеріали:

  • мультимедійна презентація до теми уроку;
  • роздавальний дидактичний матеріал.

Підручник: Біологія. 7 клас / Остапченко Л.І. та ін.. – К. Генеза, 2015.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

І знову ранок. Новий день настав!
Чудовий, чи не дуже – вам судити
Один мислитель так колись сказав:
“Ми самі настрій маємо творити!”

Вправа «Девіз уроку»

На дошці вивішуються елементи девізів, з яких учням пропонується скласти девіз уроку.

  1. Не просто слухати, а чути.

Ми будемо рухатись

Таємниці пізнавати

 

  1. Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати

Дружно й плідно працювати

І оцінки заробляти

Швидко й точно міркувати

Успіхів в навчанні досягати

Будем гарно працювати

 

Ми будемо думати

І питання задавати

 

Наприклад:

Будем гарно працювати ,

Таємниці пізнавати

І оцінки заробляти.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

Виконання завдання в додатку  https://learningapps.org/6539137

 

«Загадковий диктант».

Вибрати правильні твердження, які стосуються будови та функцій органів виділення. У разі правильного виконання завдання учні визначать основне поняття сьогоднішнього уроку.

 

Р Усі одноклітинні тварини мають скоротливі вакуолі.

С Мальпігієві судини — це трубчасті канальці, що є сліпими виростами кишечника.

У Від кожної нирки ссавців відходить по два сечоводи, які відкриваються в сечовий міхур.

К Амфібії мають тулубові нирки.

Е У птахів відсутній сечовий міхур.

Х Органи виділення комах — зелені залози.

Л Органи виділення павуків — мальпігієві судини.

Е Видільна система вперше з’являється у плоских червів.

В У всіх членистоногих наявні однакові органи виділення.

Т Кожна група тварин має свої особливості в будові видільної системи.

Відповідь:

с

к

е

л

е

т

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Світ живої природи перебуває в безперервному русі. Рухаються стада чи зграї тварин, окремі організми, рухаються бактерії і найпростіші у краплі води. Рослини повертають свої листки до сонця, усе живе росте. Способи руху за мільярди років пройшли довгий шлях еволюції.

Отже, тема нашого уроку «Опора і рух. Види скелета і способи пересування безхребетних тварин»

Мета уроку: сформувати поняття опорно-рухової системи тварин та її види, розкрити особливості будови опорно-рухової системи безхребетних тварин і ознайомитися зі способами пересування безхребетних тварин

   Зараз вам пропоную виконати таку вправу « Дерево очікувань». Ви повинні на листочках написати, які ваші очікування від сьогоднішнього уроку

 

ІV. Засвоєння нового матеріалу

 

Опорно-рухову систему тварин складають скелет і мускулатура. Скелет- це конструкція, яка підтримує тіло і зберігає його форму. Скелет виконує захисну функцію. Підтримує в певному положенні внутрішні органи. До скелета приєднуються мязи, що забезпечують різноманітні рухи тварин: як окремих частин їхнього тіла, так і організму в цілому.

Є 2 основні типи скелета:

  • Зовнішній (кутикула членистоногих, черепашка молюсків)
  • Внутрішній (хордові тварини)

Виконати завдання в зошитах на ст.. 48 (закінчити схему)

 

З певним способом життя тварин пов'язаний і певний тип симетрії тіла. Тварини, на відміну від рослин,- переважно рухомі організми. У більшості тварин, наприклад, рака річкового, хруща, жаби, собаки є однакові парні органи на правому і лівому боці тіла. Через тіло таких тварин можна провести тільки одну уявну площину, що ділить тварину на дві однакові половини. Тварин із симетрично розташованими парними органами називають двобічносиметричними, а симетрію тіла – двобічною. Тварини з двобічною симетрією тіла зазвичай здатні до активного руху.

  У тварин, які ведуть прикріплений  або малорухливий спосіб життя (наприклад, поліпи), симетрія тіла  радіальна або променева: через поздовжню вісь їхнього тіла можна провести кілька уявних площин, кожна з яких ділить тварину на дзеркально подібні частинки.

  Є тварини з несиметричним тілом. Наприклад, тулуб молюска ставковика повторює завитки мушлі, розташовані в різних площинах. Завдяки цьому тиск маси мушлі рівномірно розподіляється по тілу молюска.

Виконати завдання  https://learningapps.org/3126065

 Прийом «Навчаючись – учу» 

Робота в групах

Завдання: визначити які особливості будови опорно-рухової системи безхребетних і як вони пересуваються

I група. Особливості будови опорно-рухової системи  кишковопорожнинних( ст.. 39)

II група. Особливості будови опорно-рухової системи кільчастих червів ( ст.140)

III група. Особливості будови опорно-рухової системи членистоногих (ст140-141)

IV група. Особливості будови опорно-рухової системи молюсків (ст.. 141)

Обговорення результатів

Кишковопорожнинні – а) шкірно-м’язові клітини, що утворюють покрив і м’язові відростки, що скорочуються;

Б) - крокуючий рух;

- реактивний рух медуз.

 

Кільчасті черви - а) шкірно-м’язовий мішок  складається з одного шару покривного епітелію та двох шарів мязів: зовнішнього шару кільцевих і внутрішнього - поздовжніх

б) - тиск всередині порожнини низький і тіло пружне

- бічні вирости сегментів (морські) для плавання або повзання

 

Членистоногі - а) членисті кінцівки;

- членики скріплені суглобами, що рухаються в різних площинах;

- зовнішній покрив - щільна кутикула з хітином і карбонатом кальцію;

- посмуговані м’язи та «швидкі м’язи» - політ;

б) раки повзають 5 парами ніг і хвостовий плавець;

- комахи - бігальні ноги, стрибальні ноги, плавальні;

- крилові м’язи забезпечують рух крил і описують ∞

 

Молюски а) зовнішній скелет – черепашка оточена мантією з боків;

- окремі пучки м’язів , одні з них втягують ногу та голову молюсків у черепашку, інші забезпечують пересування

б) реактивний рух.

 

Отже, у представників безхребетних тварин особливості будови опорно-рухової системи є результатом пристосування до відповідних умов середовища

VI.Узагальнення і систематизація знань

Вправа «Мікрофон»

 1. Опорно-рухова система (Опорно-рухова система органів тварин створює опору для внутрішніх органів, забезпечує їхній захист, рухи окремих частин тіла та всього організму).

2.Які є два основниних типи скелета? ( зовнішній і внутрішній)

3. Приклад зовнішнього скелету (рак,комахи)

4. Приклад внутрішнього скелету (риби, собака)

5. Двобічна симетрія ( Через двобічну можна провести  одну уявну площину

6. Радіальна симетрія (а через радіальну –декілька)

7.Як можуть пересуватися гідри? (Крокуючий рух)

8.Реактивний рух (медузи і головоногі молюски)

9. Що прикріплюється до сегментів тіла членистоногих? (Пари членистих кінцівок)

10. Яка єдина група безхребетних тварин має здатність літати? (Комахи)

11. Як пересувається актинія (Повзає по поверхні дна)

12. Який тип симетрії у рака? (Двобічна)

13.Приклад тварини з несиметричним тілом. (Молюск ставковик)

«Незакінчені речення»

- На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

- Урок важливий , тому що….

- Мені сподобалося….

- Мені не сподобалося…

- Від наступного уроку я чекаю….

VIІ. Рефлексія.

Пропоную зараз повернутися до нашого «Дерева очікувань». Скажіть, будь ласка, ваші очікування здійснилися?

VIII. Домашнє завдання

Параграф 33 і переглянути відео до уроку 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
18 березня 2020
Переглядів
6198
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку