Тема уроку: Опорно-рухова система хордових тварин
Мета уроку: з’ясувати особливості загальної будови скелета у різних представників хребетних тварин; з’ясувати , які особливості й відмінності він має у представників різних класів тварин;
узагальнити знання про значення скелету у різних тварин;
розвивати увагу, допитливість, логічне мислення;
виховувати доброзичливого, ввічливого, комунікабельного, тактовного учня, та уміння співпрацювати у групах.
Обладнання: скелети тварин різних класів; таблиці, малюнки, схеми.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
1 Вітання («Рада вас бачити» - сідайте)
Розминка. Гра «Хто більше?»
(читаю загадки, відгадуємо тварину і по групам розповідаємо про неї, яка група останньою назвала ознаку тай виграла)
Загадки:
Яйця іншим підкладає,
А у лісі в холодку
Все кує мудруля то вона? (Зозуля)
Налякався добре я
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився …. ( вуж )
В нірці ледь не плаче
Ткав я ковдру при свічках
Розстелив на вітті
Вранці глянув – на гілках
Лиш одне лахміття ( павук )
Там спокійно мені
Як желе мої боки:
І прозорі , і м’які
Якщо зловиш мене ти ,
Можу руку обпекти ( медуза )
3. Давайте пригадаємо, про що ми говорили на минулому уроці.
а) Скелет Опорно-рухову систему
б) Які типи опорно-рухової системи вам відомі
в) З якими типами опорно-рухової системи ми ознайомилися на минулому уроці? (екзоскелет та гідро скелет)
г) Для яких тварин вони характерні?
д) Але ж вони активні, здатні рухатися. То чим представлена їхня опорно-рухова система?
Гра: «Так чи ні»
Червоний – Гідроскелет
Зелений - Ендоскелет
Жовтий - Екзоскелет
ІІ Оголошення теми та мети уроку
Ми продовжуємо знайомство з опорно-руховою системою.
І сьогодні ми будемо більш детально знайомитися з внутрішнім (ендоскелетом) тварин.
Пригадайте до якого типу належать тварини, чиї скелети перед вами?
Завдання уроку: Які особливості скелетів Хребетних тварин?
Учні отримують картки з завданнями.
( працюємо 15-20хв. Потім обговорення)
Отже, як називається опорно-рухова система у Хребетних тварин?
З чого складається скелет у тварин?
Які відділи притаманні усім представникам?
(Череп, хребет, пояси верхніх та нижніх кінцівок, скелети вільних верхніх та нижніх кінцівок)
Перегляд презентації, а тоді обговорення.
Тобто загальний план будови ендоскелетів тварин, що належать до різних класів подібний
А відмінності у будові, на вашу думку, пов’язані з чим?
( слайд де різні кінцівки у тварин)
То яку функцію виконує скелет у тварин?
ІІІ Закріплення вивченого
Гра « Вірю Не вірю»
ІV Домашнє завдання
Морська зірка Діти пригадуєте коли ми вивчали різноманітність тварин ми говорили про симетрії тіла?
Як ви гадаєте, у зірки і тварин, які ми сьогодні вивчали однакова симетрія тіла? Ні
Про це ми поговоримо на наступному уроці.
Вивчити конспект та параграф
Дома попрацюйте над схемою ( по бажанню)
Виставлення оцінок прощання.