УРОК "Оповідання. Факти,події,випадки,пригоди,характери персонажів у художньому творі, їх взаємозв′язки. Спостереження за авторським вибором слова в прочитаному творі. "

Про матеріал
Подану розробку можна використовувати на уроках літературного читання у 4 класі.
Перегляд файлу

Тема уроку: Оповідання. Факти,події,випадки,пригоди,характери персонажів у художньому творі, їх взаємозв′язки. Спостереження за авторським вибором слова в прочитаному творі.

Мета: активізувати знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; розвивати уміння аналізувати, передбачати, висловлювати свою думку, виділяти головне,розвивати мовленнєву компетентність; відпрацьовувати навички правильного читання, коригувати мову учнів; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих, загальнокультурну  компетентність

Обладнання: текст  Василя Сухомлинського «Усмішка», презентація до уроку, портрет

В. Сухомлинського,  картки  для гри «Шифрувальник» ,тестові завдання,картки для роботи в парі,таблиці для гри «Дебати»,мікрофон.

Тип уроку: урок  засвоєння нових знань

                                                      Хід уроку                

І.  Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Всіх до праці закликаю,

Гарного настрою бажаю.

-Девіз нашого уроку: «Твори добро, красу і радість».(слайд 2)

ІІ. Мовленнєва  розминка

1.Читання складів (сайд 3)

Га-ха                                 зі-сі   

ву-фу                               аб-ап

ти-ши                              гу-ку

2. Робота над скоромовкою.(слайд  4)

Ніс Сміхунчик сміху міх -

    Сміх розсипався на сніг.

3.Читання вірша з пропущеними буквами. Гра «Шифрувальник»

-А зараз спробуйте прочитати на карточках віршик.

   Ж-в-, д-бр-   зв-рш-й,                        

  Т-  н-г-р-д  з-  ц-  н-  в-м-г-й.             

   Х-й  -ж-в-є  -ст-н-   ст-р-  :               

   Л-д-н-  п-ч-н-єтьс-  з  д-бр-. 

Самоперевірка за записом на екрані (слайд   5)          

                       Живи, добро звершай,

                      Та нагород за це не вимагай.

                      Хай оживає істина стара:

                      Людина починається з добра.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

Бесіда.

- Як ви розумієте ці слова?  Про кого так говорять?

- Допоможіть закінчити речення:  «Добра людина – це та,  яка…»(слайд 6)

І√.Повідомленя теми і мети уроку

-На сьогоднішньому уроці ми читатимемо твір В.О.Сухомлинського «Усмішка»

-Сьогодні ми поглибимо знання про життя і творчість В.О.Сухомлинського. Послухаємо розповіді дітей про його біографію.

√.Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу

  1. Бесіда-розповідь про В. Сухомлинського.(слайди 7-10)

                                              ( Виступи довідкового бюро)

1)В. О. Сухомлинський народився 15 серпня 1918 року в с. Васильківці на Полтавщині у селянській сім’ї. У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не карали своїх дітей. Усі діти в сім’ї Сухомлинських  обрали професію вчителя.

2)В. О. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі. Василь  Сухомлинський – заслужений вчитель України, якого любили і батьки, і діти.

3)Василь Олександрович теж любив дітей і написав для них безліч цікавих оповідань, казок. У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви ми виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.

4)Понад 35 років працював Василь Олександрович на педагогічній роботі і вів щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою дітей. А потім його роздуми виливалися на папір, ставали книгами, статтями. Всього він написав понад 70 томів цікавих розповідей  для дітей: мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. Його Школа під Голубим Небом – це джерело живої думки і слова, щоб стати людьми великої душі.

5)Твори В. О. Сухомлинського мають виховний характер, тому що це           був письменник та педагог за покликанням, який усім своїм талантом, роботящим умом, всім серцем бажав зробити світ і людей у ньому добрішими.

2.Розгадування кросворду (слайди 11-12)

- Пригадайте назви творів В. Сухомлинського, які ми читали і впишіть у кросворд.

    - Прочитайте слово по вертикалі і ви дізнаєтесь назву ще одного оповідання  В. Сухомлинського.

-Так,молодці! Цей твір називається «Усмішка»(слайд 13)

3). Опрацювання твору В.О. Сухомлинського „Усмішка»

1).-А як ви розумієте, що таке усмішка? (діти висловлюють свою думку)

-Давайте запитаємо у нашого довідкового бюро, що означає слово «усмішка».

            Довідкове бюро.

Усмішка – міміка обличчя, уст, що виражає задоволення, прихильність, іронію; безголосий сміх. Якщо кажуть: доля усміхається, це значить, що людині щастить, таланить.

 

2).  Підготовка до вивчення нового матеріалу. Словникова робота.

Читання "пірамідок" слів.(слайд 14)

іде                                     луг                                     страх

дибає                                ціпок                                  похмурі

оволодів                           повагом                             запитливо

барвистий                        тремтіла                            жайворонок

почимчикувала               затьмарився                      насторожилася

  Доберіть синоніми до слів іде (дибає, почимчикувала) , тремтіла (страх, насторожилася).

- А чи знаєте ви що таке ціпок? (в творі це палиця)

 3).Читання твору

- Зараз послухайте твір . (читають  сильніші учні.)(слайд 15)

 - Слухайте уважно і скажите, яка тема цього твору (розповідь про дівчинку)

4).  Аналіз тексту оповідання.(слайд 16)

- То чому це оповідання має таку назву?

- Який настрій був у дівчинки спочатку?

- Чому він змінився?

- Хто повернув дівчинці втрачений настрій?

Фізкультхвилинка(під пісню «Усмішка")

 5). Самостійне читання твору 

-А зараз ви читаєте твір самостійно( пошепки)

Після прочитаного скажите, які риси характеру ви простежили у дівчинки.

-Тож,які риси характеру простежили у дівчинки?

(любов до природи, спостережливість, вразливість, уважність, доброзичливість)

   Коли відбулися описані у творі події?

6.)Вибіркове читання.(слайд 17)

  - Знайдіть опис дівчинки, діда, посмішки бабусі.

-Прочитайте виділені речення.

-До чого автор закликає у оповіданні?

7). Вправи на виявлення художніх особливостей тексту.

- Визначимо найуважнішого читача.

 а) Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту:

 волосся біле, мов …  (спіла вишня);

 срібна пісня жайворонка тремтіла, мов … (той струмок, що ось- ось помре);

 заясніли кульбабки, мов … (маленькі сонця).

б) В останньому абзаці відшукайте найдовші слова  (насторожилась, переливаючись).

8).Тестові завдання (взаємоперевірка на екрані) (слайд 18)

 -А зараз проведемо тест, перевіримо, чи добре ви запам’ятали твір.

Тест «Чи уважний ти читач?» (для перевірки розуміння змісту тексту)

  1. Дія оповідання відбувалася:

а) у травні; б) у червні; в) у липні.

  1. Грав на срібних струнах:

а) струмок; б) шпак; в) жайворонок.

3.  Хто викликав у дівчинки усмішку?

а) бабуся; б) дідусь; в) метелик.

4. Хто був непривітним?

а) бабуся; б) дідусь; в) дівчинка.

5. Що викликала у дівчинки зустріч з дідом?

а) усмішку; б) сльози; в) співчуття.

6. Що зробила бабуся?

а) привіталась; б) пригорнула дівчинку; в) посміхнулась.

9). Робота у парах, на картках. (слайд 19)

1) Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
Біле, мов... волосся (спіла пшениця)

Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов…(той струмок, що ось-ось помре)

Мов …,знову заясніли, кульбабки ( мов  маленькі  сонця)

10).Робота у групі   Гра «Дебати».(слайди 20-21)

-Заповніть таблицю, а потім звіримо з екраном.

Зміни в навколишньому світі

 

До зустрічі

з дідом

 

І варіант

Внаслідок зустрічі

з дідом

ІІ варіант

Внаслідок зустрічі

з бабусею

ІІІ варіант

Луг

 

 

 

Небо

 

 

 

Світ

 

 

 

Кульбабки

 

 

 

Бджоли й джмелі

 

 

 

Жайворонок та його спів

 

 

 

 

Діти працюють в групах.

І гр. – перший стовпчик.

ІІ гр. – другий стовпчик.

ІІІ гр. – третій стовпчик.

Перевірка завдання. Обмін думками, дискусія.

11).Скласти сенкан до слова „усмішка"(робота у групах) ( слайд 22)

 

  1. Усмішка
  2. Яка?
  3. Що робить?
  4. Синонім
  5. Речення - висновок

12). Гра «Коло ідей»

-Зараз пограємо в гру «Коло ідей» Ви визначите, що автор схвалює, а що засуджує в оповіданні? ( І варіант  – схвалює; ІІ – засуджує)

 VІІ. Підведення підсумку уроку.(слайд 23)

Гра «Мікрофон».

  1. Чи сподобалось вам оповідання В.Сухомлинського «Усмішка»?
  2.  Хто з героїв оповідання сподобався вам найбільше? Чому?
  3. Що хотів сказати письменник цим твором?
  4. Які види роботи запам’яталися найбільше?
  5. Який настрій створює у вас це оповідання?

 

-А я вам бажаю:усміхайтеся частіше,даруйте посмішки один одному,щоб похмурий день став світлішим,щоб було на серці веселіше,щоб усіх вас посмішка здружила,щоб щасливо й весело ви жили!   

 VIII. Домашнє завдання.

         - Розкажіть мамі чи бабусі про силу посмішки.

- Посміхайтеся усім, і нехай це стане вашою звичкою.

      

 Диференційовано:

        - навчитися читати і переказувати текст;

        - переказувати оповідання так, ніби це трапилось з вами;

        - творче завдання (за бажанням).  Скласти «Абетку Доброї Посмішки».

 

 

-                              

 

docx
Додано
28 січня 2021
Переглядів
612
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку