Тема: Опрацювання даних як інформаційний процес. Кодування та декодування повідомлень.
Мета:
Тип уроку: засвоєння та застосування нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: комп'ютери, підручники, презентація, проектор.
Урок інформатики у 8 класі
Тема: Опрацювання даних як інформаційний процес. Кодування та декодування повідомлень.
Мета:
Тип уроку: засвоєння та застосування нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проектор.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Повторення правил поведінки в комп’ютерному класі
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Учитель: Пропоную розв’язати ребуси:
Повторення раніше вивченого матеріалу
1. Які інформаційні процеси ви знаєте? У чому сутність процесу опрацювання повідомлень?
2. Які існують способи подання повідомлень?
3. Що таке дані? Наведіть приклади даних.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про інформацію, а саме про шифрування повідомлень. Їхній захист від зайвих впливів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя (з демонструванням презентації на екрані) презентація до уроку OFFICE 365
Опрацювання даних - це процес отримання нових даних з наявних.
Кодування повідомлення - це процес заміни однієї послідовності сигналів, якою подано повідомлення, іншою послідовністю сигналів.
Кодування повідомлень виконується з метою їх зберігання, передавання, опрацювання, захисту.
Для кодування повідомлень визначають набір сигналів, які будуть використані для заміни сигналів заданого повідомлення, та правила, за якими здійснюється ця заміна.
Декодування повідомлення - це процес отримання початкового повідомлення із закодованого.
Кодування та декодування повідомлень є прикладами процесів опрацювання даних.
Програми для декодування QR-коду
Он-лайн сервіси для генерування QR- коду
Рейтинг міжнародних сервісів генерування QR-кодів
Кодування ОС Windows:
V. УСВІДОМЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Встановлення програми для зчитування QR-кодів на власний гаджет. Завдання 1. Створення коду портфоліо про себе.
Завдання 2. Декодуйте повідомлення: Умова зміщення - 5.
Завдання 3. Квадрат Полібія. Декодуй.
VI. РЕЛАКСАЦІЯ
Вправа для профілактики короткозорості та порушення зору
https://youtu.be/Y4ACKy08GI0 (Автор: Інна Кур’янович)
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. У чому полягає процес опрацювання даних?
2. Які нові дані можуть бути отримані в результаті опрацювання даних про:
а) кількість та ціну проданих у магазині товарів;
б) зріст учнів класу;
в) відстань між двома населеними пунктами та швидкість руху потягу, що курсує між ними?
З. У чому полягає процес кодування повідомлень?
4. З якою метою кодують повідомлення?
5. З якою метою звуки музики кодують нотами; повідомлення про особливості руху по дорозі кодують дорожніми знаками?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник Н.В.Морзе 8 клас. Стор.6-7, опрацювати
(Морзе Н. В. Інформатика : підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закладів)
Інформаційна підтримка: http://inf8-st.blogspot.com/
Практичне завдання (Office 365): Створити QR-код власного фото (картинка)
Створити QR-коди фото-картотеки класу (Полотно OneNote, Office 365)
Результати роботи на уроці
Домашнє завдання
1