Клас 8 |
Дата проведення уроку |
УРОК № 3
Тема: основи, їх склад, назви. Класифікація основ.
Мета уроку:
навчальна: розширити знання про класифікацію й номенклатуру неорганічних речовин на прикладі основ;
розвиваюча: розвивати вміння й навички складати формули неорганічних сполук за валентністю на прикладі основ, складати назви речовин за сучасною українською номенклатурою, розпізнавати класи неорганічних речовин.
виховна: формувати уявлення про негативний вплив деяких речовин на довкілля
Обладнання і матеріали: підручник Хімія 8 кл. (Буринська Н.М.), робочий зошит 8 кл. (Савчин М.М.), Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця «Розчинність кислот, основ, солей у воді», схема класифікації неорганічних речовин, слайди презентації
Базові поняття і терміни уроку: основи, гідроксильна група розчинні основи (луги) нерозчинні основи.
Тип уроку: поглиблення і розширення знань.
СХЕМА УРОКУ
Етап уроку |
Методи навчання |
Форми |
Конкретні прийоми |
І. Організаційний етап
|
Інформаційно-рецептивний: - словесний
|
Методи стимулювання навчально-пізнавальної діяльності: - Віршик |
Активізація уваги |
ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань |
Репродуктивний |
Наочні методи
|
Контроль, самоконтроль |
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
|
Інформаційно-рецептивний: - словесний - наочний |
Слайд №1 - повідомлення учнів, бесіда - віршик Слайд №2 |
Виклад інформації Активізація уваги Спостереження |
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
|
Інформаційно-рецептивний: - наочний |
Слайди №3-5 |
Спостереження Запис у зошит теми уроку |
V. Засвоєння нових знань
|
1. Інформаційно-рецептивний: - дослідницький
- словесний
- наочний
2. Активні і інтерактивні методи |
Самостійна робота учнів на здобуття і розширення знань
Робота з зошитом
Слайд №6
Робота з таблицею розчинності Кооперативне навчання |
Спостереження із формулюванням висновків; Пізнавання закономірностей Завдання для самостійної роботи – навчально-логічні: - виділити головне і другорядне
Виклад інформації, пояснення, запис у зошит головної інформації спостереження
робота в парах |
VІ. Закріплення вивченого матеріалу |
Активні методи і інтерактивні методи |
Кооперативне навчання |
Робота в динамічних групах |
VІІ. Оцінювання учнів |
Інформаційно-рецептивний: |
Бесіда |
Активізація уваги |
VІІІ. Домашнє завдання
|
Інформаційно-рецептивний: - наочний
|
Бесіда Слайд №7 |
Логічне структурування
|
ІХ. Підсумок уроку, оцінювання учнів
|
Активні і інтерактивні методи |
Бесіда Слайд №8 |
Фронтальне опитування «Мікрофон» |
ХІД УРОКУ
Вчитель: Доброго дня! Мовлю за звичаєм.
Доброго дня! Кожному зичу я.
Тож усміхніться, любі діти,
Я вашим успіхам буду радіти.
ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
Робота біля дошки
Учні по-двох виходять до дошки і записують формули солей з назвами.
Час на виконання завдання 2-3 хв.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Слайд №1
Випереджальне завдання:виступ до 5 хв.
Повідомлення учня «Поширення основ в природі. Застосування основ»
Ситуація успіху: оплески виступаючим
Вчитель: Сьогодні ми вивчатимемо ще один клас неорганічних речовин. Як ви вже здогадалися це – основи.
Слайд №2
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Слайд №3
Слайд №4
Слайд №5
V. Засвоєння нових знань
Демонстрація 3. Зразки основ
KOH, NaOH, Ca(OH)2, Cu(OH)2(свіжоприготовлений), Al(OH)3
Робота з робочим зошитом
Вчитель: На с.30 усно опрацюйте теоретичу частину, зверніть увагу як записуються назви основ з постійною і змінною валентністю. Зверніть увагу на класифікацію основ за розчинністю у воді.
Час на виконання завдання 1 – 2 хв.
Слайд №6
Робота з таблицею «Розчинність кислот, основ, солей у воді»
Табличка «Розчинність кислот, основ, солей у воді» роздається на парту
Вчитель: познайомимося з таблицею розчинності. У ній літерою «н» позначено нерозчинні речовини, «р» — розчинні, «м» — малорозчинні речовини, у тому числі й основи, солі й кислоти.
Робота в парах
Вчитель:
1. З допомогою таблиці розчинності виберіть по два приклади нерозчинних основ, складіть їх формули й дайте назви.
2. Для кожної з вибраних вами основ розрахуйте кількість речовини в 100 г.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з робочим зошитом
Клас поділяється на 2 варіанти.
Вчитель: виконайте, будь ласка, письмово завдання 1 с.31
2 учні виходять до дошки і виконують завдання свого варіанта. Всі інші виконують завдання самостійно. Після завершення завдання перевіряєтья правильність виконання, усуваються помилки.
Час на виконання завдання завдання 2-3 хв.
Робота з робочим зошитом
Вчитель: виконайте, будь ласка, письмово завдання 2 с.31
2 учні виходять до дошки і виконують завдання свого варіанта. Всі інші виконують завдання самостійно. Після завершення завдання перевіряєтья правильність виконання, усуваються помилки.
Час на виконання завдання завдання 2-3 хв.
Робота з робочим зошитом
Вчитель: виконайте, будь ласка, письмово завдання 3 с.31
2 учні виходять до дошки і виконують завдання свого варіанта. Всі інші виконують завдання самостійно. Після завершення завдання перевіряєтья правильність виконання, усуваються помилки.
Час на виконання завдання кожного завдання 2-3 хв.
VІІ. Оцінювання учнів
Під час опитування на уроці (виставлення оцінок) аналізується не лише правильність (неправильність) відповіді, але і її самостійність, оригінальність, бажання учня шукати та знаходити різноманітні способи виконання завдань.
VІІІ. Домашнє завдання
Слайд №7
ІХ. Підсумок уроку
Слайд №8