Пропоную розробку уроку за програмою рівня стандарт. Підручник "Фізика 10 клас" за редакцією В.Г. Баряхтара, О.С. Довгого. Плануючи урок формування компетентностей, я обираю такі форми і методи роботи що розвивають критичне мислення і усвідомлене читання.
Урок на тему «Основна задача механіки. Абетка кінематики.»
(урок фізики у 10 класі)
Мета уроку: пригадати основні поняття кінематики: простір і час, механічний рух, його відносність, система відліку, способи опису руху, траєкторія, шлях, переміщення. З’ясувати в чому полягає основна задача механіки. Сприяти формуванню навиків усвідомленого читання. Розвивати вміння виділяти головне, аналізувати та робити висновки.
Обладнання: візок, брусок, кулька, підручник «Фізика 10 клас» за редакцією В.Г. Баряхтара, С.О. Довгого.
Тип уроку: формування ключових компетентностей
Ключові компетентності: спілкування державною мовою (спілкуватися, грамотно та усвідомлено користуватися сучасною науковою мовою, уміти доречно та коректно використовувати фізичні терміни, поняття; в усній та письмовій формах, чітко, однозначно стисло та грамотно формулювати думки, аргументи, результати, висновки тощо; переконливо доводити власну точку зору); математична (вільно використовувати математичний апарат як мову фізичної науки, а саме:розуміти та застосовувати математичні методи для обґрунтування та розкриття змісту фізичних теорій; уміти сприймати та відтворювати фізичну інформацію щодо опису явищ, процесів і законів природи у формі математичних рівнянь, співвідношень та інших, включаючи графічні, залежностей); компетентності у природничих науках (на підставі власного досвіду вивчення природничих наук та відповідної проектної діяльності робити узагальнюючі висновки світоглядного характеру щодо місця та ролі природничих наук у формуванні та розвитку сучасного суспільства); інформаційно-цифрова (працювати з інформацією: аналізувати, відбирати потрібну, оцінювати, узагальнювати, створювати нову інформацію тощо); уміння вчитися (визначати мету, планувати навчальну діяльність, створювати необхідні умови для самостійного додаткового вивчення фізики); ініціативність і підприємливість (вести діалог, узагальнювати інформацію,) соціальна і громадянська (аргументовано дискутувати, відстоювати власну та сприймати чужу думку; поважати думки і погляди опонентів);
Структура уроку
Хід уроку
Вправа 1 «Мікрофон»
Вправа 2 « Модель 6 W / 6 чому» ( Питання, яке ми ставимо учням, починається зі слова «Чому?». Наступні п’ять питань випливають із відповіді учня і теж починаються словом «Чому?» ) В дужках я вкажу можливий варіант відповіді учня, щоб було зрозуміло суть вправи
Вивчаючи механічні явища, ми можемо відповісти на багато життєвих питань з якими ми зіштовхуємося чи не щодня. Отже, тема уроку: «Основна задача механіки. Абетка кінематики.» Що таке абетка? Якою буде мета нашого уроку?
Вправа 3 «Робота з підручником. Складання схеми»
Учні читають п.1 на сторінці 20 і складають схему де ключовим словом є «механіка»
Механіка
(рух тіл)
Кінематика Динаміка Статика
(Не розглядає причини зміни руху) (розглядає причини зміни руху) (розглядає умови рівноваги)
Вправа 4 «Робота з підручником. Складання таблиці.»
знав |
дізнався |
механічний рух |
в 1 см3 води 3 1022 молекул |
тіло відліку |
На астероїд Бенну стартувала міжпланетна станція 8.09.2016 р. |
кількість людей на Землі (7,6 109осіб) |
|
система відліку |
|
матеріальна точка |
|
траєкторія руху |
|
шлях |
|
Обговорення та коментування записів.
Згадаємо, що таке переміщення?
Переміщення – це вектор, що з’єднує початкове положення матеріальної точки з наступним.
S – переміщення; [s] = 1 м
Сторінка 23 опрацьовуємо питання:
Наведіть приклади руху тіл, за якого:
а) шлях дорівнює модулю переміщення;
б) шлях є більшим за модуль переміщення;
в) модуль переміщення дорівнює нулю.
Розглянемо рис.44 стр.23. Координатний метод визначення положення тіла.
Щоб розв’язати основну задачу механіки необхідно визначити положення тіла в будь який момент часу.
Вправа 5 «Робота з підручником. Читання в парах» стр.23 – 24 пункт 5.
Один з учнів читає перший абзац і коротко узагальнює основне своїми словами. Другий учень ставить питання які в нього виникли. Читаючи наступний абзац, обмінюються ролями.
Після опрацювання, вчитель ставить питання.
Вправа 6 «Мікрофон»
Вправа 7 «Робота з підручником. Я не зрозумів…»
Читаючи пункт 6 стр.24, учні ставлять питання, які у них виникли, своїм однокласникам. Вчитель лише слідкує за правильністю відповіді і коментує або відповідає на питання, якщо потрібно.
Закріплення можна провести у вигляді тестування (Абетка кінематики. Тестування для 10 класу із сайту на Урок)
Підведення підсумків. Рефлексія
Вправа 6 «Продовж речення»
На уроці: я пригадав…
я навчився…
я не зрозумів…
я почувався…
Домашнє завдання: § 4 вивчити. Вправа 4 (завдання 1-3 усно; 4-5 письмово)
Експериментальне завдання (за бажанням); випереджаюче завдання: повідомлення «Цікаві факти про швидкість у природі» (1-2 учнів)