Урок. "Основні способи захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Медичні засоби індивідуального захисту. Аптечка індивідуальна, її склад та порядок використання."

Про матеріал
Медичний захист населення є складовою частиною комплексу медичних заходів цивільного захисту. Застосування медичних засобів захисту може знизити або попередити вплив на людей окремих факторів ураження надзвичайних ситуацій.
Перегляд файлу

 

 

ПЛАН - КОНСПЕКТ

проведення заняття з учнями 11 класу з предмету «Захист  України»

 

РОЗДІЛ:      ОСНОВИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ

 

ТЕМА:  Основні способи захисту населення в надзвичайних ситуаціях.

 

Мета:

ознайомити учнів з медичними засобами захисту;

виховання в учнів відповідального ставлення до медичних засобів захисту.        

Навчальні питання:

 1.     Медичні засоби індивідуального захисту.
 2.     Аптечка індивідуальна, її склад та порядок використання.
 3.     Індивідуальний протихімічний пакет та його склад.
 4.     Порядок обробки шкіри, одягу, взуття.

 

Метод проведення: розповідь, бесіда.

Місце проведення: кабінет.

Час: 45 хв.

Матеріальне забезпечення:

Підручник «Захист Вітчизни», плакат.

Міжпредметні зв’язки: фізична культура. 

 

Хід уроку

 1.                    Організаційний момент (3 хв.)

Шикування учнів в одну (дві) шеренги, перевірка зовнішнього стану учнів, рапорт вчителю (тренування декілька разів ( у разі потреби ).

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів (5 хв.)

Перевірка вивчення і виконання домашнього завдання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу    (30 хв.)

3.1  Медичні засоби індивідуального захисту

Медичний захист населення є складовою частиною комплексу медичних заходів цивільного захисту. Він має за мету на основі прогнозування можливої небезпеки для здоров'я людей попередити або послабити дію факторів ураження на них іонізуючого випромінювання, отруйних речовин й бактеріальних засобів шляхом проведення спеціальних профілактичних заходів із застосуванням медичних засобів захисту, а також організації санітарно-гігієнічних
і протиепідемічних заходів.

Застосування медичних засобів захисту може знизити або попередити вплив на людей окремих факторів ураження надзвичайних ситуацій, особливо при дії особового складу сил цивільного захисту в осередках ураження (зараження).
За певних умов застосування цих засобів може підвищити ефективність інших способів захисту (в ході розосередження і евакуації населення, при укритті
у захисних спорудах тощо).

Разом з тим, не можна орієнтуватися лише на один спосіб захисту, яким би надійним він не був. У кожному конкретному випадку перевагу слід надавати тому з них, який найбільш відповідає обстановці, що склалася. Завдання полягає у тому, щоб підготувати і у випадку необхідності застосувати будь-який або одночасно усі у комплексі способи захисту і досягти тим самим якомога надійнішого захисту населення.

Медичні засоби захисту призначені для профілактики і падання допомоги населенню, що потерпіло лід надзвичайних ситуацій. За їх допомогою можна урятувати життя більшій кількості людей, повністю попередити або значно знизити розвиток уражень у них, підвищити стійкість організму людини до дії ураження радіоактивними, отруйними речовинами і бактеріальними засобами.

Для профілактики ураження сильнодіючими отруйними речовинами
та надання першої медичної допомоги у надзвичайних ситуаціях використовуються табельні засоби:

індивідуальна аптечка АІ-2 (та її аналоги),

індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8,

індивідуальний перев'язувальний пакет ІПП.

До медичних засобів захисту належать:

радіозахисні препарати;

засоби захисту від дії отруйних речовин — антидоти;

протибактеріальні засоби (антибіотики, вакцини, сироватки тощо).

Радіозахисні препарати призначені для профілактики уражень іонізуючим випромінюванням і послаблення проявів променевої хвороби.

Антидоти - специфічні протиотрути; використовуються для профілактики ураження людей отруйними речовинами.

У випадку їх раннього застосування досягається високий ефект.

Протибактеріальні препарати - засоби профілактики інфекційних захворювань.

Вказані вище медичні засоби захисту входять в основному до аптечок індивідуальних (AI).

 Вони містять препарати:

радіозахисні - засоби №1 і 2;

засіб, що використовується при отруєнні фосфорорганічними речовинами (ФОР);

засіб проти блювоти;

протибактеріальні засоби №1 і №2.

Передбачено включення і протибольового засобу.

В АІ-2 міститься інструкція щодо порядку застосування медичних засобів.

До медичних засобів захисту належать:

пакет перев'язувальний медичний (ПІП), що складається зі стерильної пов'язки для надання допомоги при пораненнях і опіках;

індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8), призначений для надання само- і взаємодопомоги при ураженні отруйними речовинами. За його допомогою проводять часткову спеціальну обробку безпосередньо після ураження або ХНР.

3.2  Аптечка індивідуальна, її склад та порядок використання

Аптечка індивідуальна (AI-2). Практика показує, що при вивченні аптечки індивідуальної вона повинна бути в руках у тих, хто вчиться. У ній міститься набір медичних засобів, що розподілені по гніздах. Розмір аптечки складає: 90x100x20 мм. Маса - 130 г.

http://bigslide.ru/images/13/12888/831/img8.jpg10928_html_600b8232.jpgC:\Users\Борис\Desktop\1457771780.jpg

 Рис. 3.1. Аптечка індивідуальна (АІ-2)

Аптечка індивідуальна містить медичні засоби захисту і призначена для надання допомоги, самодопомоги, взаємодопомоги при пораненнях і опіках (для зняття болю) і попередження або послаблення уражень фосфорорганічними отруйними речовинами, бактеріальними засобами і радіоактивними речовинами.

Протибольовий засіб знаходиться у гнізді №1 і у шприці-тюбику.
Шприц-тюбик застосовується при переломах, значних ранах і опіках.

 

При його застосуванні додержуються наступних правил:

правою рукою візьміться за корпус шприца-тюбика, а лівою - за ребристий обідок корпусу; 

обертальним рухом правої руки поверніть корпус проти годинникової стрілки; 

лівою рукою зніміть з голки ковпачок;

тримаючи шприц-тюбик голкою догори, видушіть з неї повітря до появи першої краплі на кінчику голки;

не торкаючись голки руками, введіть її у м'які тканини стегна або руки, у верхню частину сідниці і видушіть вміст шприца-тюбика;

не розтискаючи пальців, витягніть голку;

пришпиліть шприц-тюбик до одягу на грудях.

В екстрених випадках укол можна робити через одяг.

Засоби для попередження отруєння фосфорорганічними ОР (антидоти) знаходяться у гнізді №2 у круглому пеналі червоного кольору.

Приймають його за сигналом аварії на хімічно небезпечному об'єкті або загрозі хімічного зараження - 1 таблетку. Після цього одразу ж одягають протигаз. При появі і наростанні ознак отруєння слід прийняти ще одну таблетку. Повторно приймати препарат рекомендовано не раніше, ніж через 5-6 годин.

Протибактеріальний засіб №1 розміщується у гнізді № 5 у двох однакових чотиригранних пеналах без пофарбування. Приймати слід у випадку загрози ураження бактеріальними засобами, при інфекційному захворюванні, а також при пораненнях і опіках. Спочатку приймають вміст одного пеналу (одразу 5 таблеток), потім, через б годин, приймають вміст другого пеналу (також 5 таблеток).

Протибактеріальний засіб №2 знаходиться у гнізді №3 у великому круглому пеналі без пофарбування. Використовувати його слід при шлунково-кишкових розладах, що виникають після опромінення. У першу добу приймають 7 таблеток (за один прийом), а у наступні дві доби - по 4 таблетки.

Радіозахисний засіб №1 знаходиться у гнізді №4 у двох восьмигранних пеналах рожевого кольору. Цей препарат приймається за сигналом "Аварія на ЛЕС" і "Загроза радіоактивного зараження" по 6 таблеток за 30-40 хвилин до входу на територію, заражену радіоактивними речовинами або одразу ж по отриманні розпорядження управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (штабу ЦО). Якщо тривалість перебування на території, зараженій радіоактивними речовинами, перевищує 55 годин, треба прийняти вміст ще одного пеналу (6 таблеток), тому що тривалість дії ліків - 5-6 діб.

Радіоактивний засіб №2 знаходиться у гнізді №6 у чотиригранному пеналі білого кольору. Приймати його треба по одній таблетці щоденно протягом 10 днів після випадіння радіоактивних опадів при умові вживання в їжу свіжого молока. У першу чергу препарат давати дітям.

Засіб проти блювоти знаходиться у гнізді №7 у круглому пеналі голубого кольору. Одразу ж після опромінення, а також при появі нудоти, після ударів голови рекомендовано приймати по одній таблетці через 3-4 години.

У деяких випадках знадобиться приймати одночасно декілька медичних засобів. Так, при перших ознаках гострої променевої хвороби, окрім профілактичного прийому радіозахисного засобу №1 і протибактеріального засобу №2, у випадку появи нудоти приймається ще й засіб проти блювоти (гніздо №7).

А при загрозі виникнення осередків комбінованого ураження
фосфор-органічними отруйними речовинами і бактеріальними засобами виникає необхідність прийому у профілактичних цілях антидоту проти ФОР
і протибактеріального засобу №1.

Можуть бути й інші варіанти прийому медичних засобів аптечки залежно від конкретної обстановки.

Порядок обробки шкіри, одягу, взуття.

3.3  Індивідуальний протихімічний пакет та його склад

Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) призначений для знезараження краплин рідких отруйних речовин, що потрапили на шкіру, одяг і спорядження.

10928_html_466d14cb.gif

Пакет складається зі складного флакону з розчином для дегазації і чотирьох ватно-марлевих тампонів. Коли необхідно, рідиною із флакону змочуються тампони і у першу чергу протираються відкриті ділянки шкіри (наприклад, кисті рук, обличчя), а потім краї коміру і манжети одягу, засоби індивідуального захисту і спорядження. При обробці рідиною може виникнути відчуття печії шкіри, яке швидко зникає і не впливає па самопочуття і працездатність. Рідина пакету отруйна - вона не повинна потрапити в очі.
Рідина для дегазації здатна вбивати мікробів, тобто володіє дегазуючими властивостями: пакет може використовуватись і при зараженні бактеріальними засобами. Однак цільове його призначення - це проведення часткової санітарної обробки при зараженні отруйними речовинами.

За відсутності індивідуального протихімічного пакету знезаражувати краплиннорідкі отруйні речовини можна побутовими хімічними засобами.
Щоб обробити шкіру дорослої людини, необхідно завчасно підготувати 1 л.
3%-го перекису водню і 30 г гідроокису натрію, х змішують безпосередньо перед використанням. Гідроокис натрію можна замінити силікатним клеєм (150 г клею
на 1 л 3-%-го перекису водню). Спосіб застосування такий самий, як і рідини
з протихімічного пакету. При поводженні з сухим натрієм треба слідкувати,
щоб він не потрапив в очі і на шкіру.

3.4 Пакет перев'язувальний медичний випускається 4 типів:

індивідуальний;

звичайний;

першої допомоги з однією подушечкою;

першої допомоги з двома подушечками.

Розрізняються вони за способом упакування, кількістю подушечок і розмірами.

Рис. 3.3. Пакет перев'язувальний медичний 

Індивідуальний перев'язувальний пакет складається з бинту, двох
ватно-марлевих подушечок, чохла і шпильки. Розкривши пакет, виймають бинт і стерильні подушечки так, щоб не торкатися їх внутрішнього боку руками. Подушечки накладаються внутрішньою стороною на поранену поверхню, при наскрізних пораненнях — на вхідний і вихідний отвори і прибинтовують, кінець бинту закріплюють шпилькою.

Крім медичних засобів індивідуального захисту, у надзвичайних ситуаціях не слід забувати про використання медичних засобів формувань (санітарних дружин), медичних пунктів, фельдшерських пунктів та медичних кабінетів підприємств, установ і організацій.

Медичні засоби захисту зберігаються як безпосередньо на об'єктах господарської діяльності, так і на складах резерву у позаміській зоні.

Планами ЦЗ (планами дій у НС) визначений порядок видачі формуванням і населенню медичних засобів захисту при введенні відповідних ступенів готовності цивільного захисту.

Разом з тим, ці засоби можуть видаватися і до введення певного ступеня готовності розпорядчим порядком згідно з вказівками органів управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

IV. Підсумок уроку (5 хв.)

наголошення темі уроку та закріплення вивченого матеріалу:

назвати призначення аптечки індивідуальної;

назвати склад ІПП – 8.

Оголошення оцінок.

V.  Домашнє завдання (2 хв.)

вивчити матеріал конспекту, ознайомитися з матеріалом підручника «Цивільна оборона» на сторінках 360 – 363.

 

 Учитель предмету «Захист України»     Борис ДАЦЕНКО

 

 


Додаток 1

D:\ШК\1 ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ\НС папка\увага всім.png

D:\ШК\1 ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ\НС папка\Причини виникнення НС.jpg

D:\%D0%A8%D0%9A\1 %D0%97%D0%90%D0%A5%D0%98%D0%A1%D0%A2 %D0%92%D0%86%D0%A2%D0%A7%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%98\%D0%9D%D0%A1 %D0%BF%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0\%D0%9D%D0%A1.gifC:\Users\Борис\Desktop\1457771780.jpg

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Safonov Ivan
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
docx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту, академічний, профільний, для хлопців) 11 клас (Пашко К.О., Герасимів І.М., Щирба Ю.П., Фука М.М.)
Додано
19 грудня 2023
Переглядів
392
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку